Kraków. Gazy hutnicze zastąpią węgiel. Do elektrociepłowni...

Kraków. Gazy hutnicze zastąpią węgiel. Do elektrociepłowni dotarł już ważący 35 ton wirnik

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Gazy hutnicze zastąpią węgiel. Do elektrociepłowni dotarł już ważący 35 ton wirnik
1/3
przejdź do galerii
Ważący 35 ton wirnik turbiny niezbędnej do produkcji energii z gazów hutniczych, przyjechał w środę w nocy do krakowskiej elektrociepłowni TAMEH POLSKA.
Urządzenie o średnicy ponad 3 metry i długości 8 metrów, które jest sercem turbiny, przetransportował z Brna wykonawca tej części inwestycji – firma Budimex. To element dużej modernizacji w elektrociepłowni TAMEH POLSKA na terenie huty ArcelorMittal Poland w Krakowie. Dzięki inwestycji wartej ponad 300 mln zł zakład rezygnuje z węgla, a energię elektryczną, ciepło i dmuch do wielkiego pieca będzie produkował wykorzystując do tego gazy hutnicze. Pozwoli to ograniczyć emisje m.in. pyłu o 90 proc. rocznie.

Wirnik to część turbiny, która pozwoli w zmodernizowanej elektrociepłowni produkować energię na potrzeby huty ArcelorMittal Poland z gazów hutniczych i przy wsparciu gazu ziemnego, a nie – jak do tej pory - z węgla. Ogromne urządzenie zostało przewiezione z Czech, a cała podróż trwała prawie dwa dni. Sam rozładunek tego kolosa zajął dwie godziny.

- Budowa nowego turbozespołu w zakładzie z lat 50. stanowi duże wyzwanie technologiczne i organizacyjne – podkreśla Beata Mizyn-Palasz, zastępca kierownika projektu w biurze Zarządzania Programem Inwestycyjnym w TAMEH POLSKA. - Zmodernizowana elektrociepłownia będzie w głównej mierze opierać się na działaniu nowego turbogeneratora, którego częścią jest dostarczony wirnik – dodaje.

Kompleksowa modernizacja w zakładzie, który jest wspólnym przedsięwzięciem spółki TAURON i ArcelorMittal Poland, obejmuje wymianę kotłów z tych opalanych węglem na kotły gazowe, uruchomienie nowego turbogeneratora o mocy 55 MWe (megawatów elektrycznych) i nowego kolektora pary, który połączy kotły z turbinami. W przyszłym roku gruntownie zmodernizowany zostanie też układ chłodzenia wody.

Jeden kocioł, który został przekształcony z węglowego na gazowy już działa. Budowa dwóch nowych kotłów gazowych jest na finiszu, a obydwie instalacje są już w fazie rozruchu.

Po zakończeniu modernizacji, dzięki rezygnacji ze spalania ok. 160 tys. ton węgla kamiennego rocznie, elektrociepłownia ograniczy emisję pyłu o 90 proc., tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., tlenku węgla o 40 proc., a dwutlenku węgla o 20 proc.

Nowoczesne urządzenia zamontowane podczas modernizacji wpłyną również na ograniczenie hałasu, a dzięki większej sprawności kotłów zmniejszy się zużycie paliwa potrzebnego do produkcji mediów energetycznych.

Warta znacząco ponad 300 mln zł modernizacja elektrociepłowni TAMEH POLSKA w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland zakończy się w 2019 roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo