Kraków. Głodowa śmierć Rumuna w areszcie przy Montelupich....

Kraków. Głodowa śmierć Rumuna w areszcie przy Montelupich. Oskarżeni uniewinnieni

Zdjęcie autora materiału

Artur Drożdżak

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Głodowa śmierć Rumuna w areszcie przy Montelupich. Oskarżeni uniewinnieni

©Artur Drożdżak

Krakowski sąd uniewinnił troje oskarżonych, którym prokuratura zarzucała, że w areszcie przy ul. Montelupich narazili na śmierć głodową obywatela Rumunii Claudiu Crulica. Do tragedii doszło 10 lat temu. Wyrok nie jest prawomocny.
Kraków. Głodowa śmierć Rumuna w areszcie przy Montelupich. Oskarżeni uniewinnieni

©Artur Drożdżak

To drugi proces w tej sprawie. Poprzedni wyrok, w którym skazanych zostało dwoje lekarzy, został uchylony w wyniku apelacji i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania. Teraz prokurator ponownie zażądał uznania winy oskarżonych i skazania ich na kary z warunkowym zwieszeniem. Obrona wnosiła o uniewinnienie swoich klientów.

Sędzia Małgorzata Rokosz uznała, że dyrektor szpitala w areszcie Katarzyna L., ordynator oddziału wewnętrznego Piotr S. i kierowniczka ambulatorium Krystyna M. nie są winni niedopełnienia obowiązków i narażenia 33-letniego aresztanta na nieumyślne spowodowanie śmierci.

- Oskarżeni działali w dobrej wierze podejmując działania, by ratować obywatela Rumunii- mówiła sędzia. Dodała, że w tej sprawie nie ma znamion przestępstwa.

Podkreślała, że biegli, którzy w tej sprawie sporządzali fachowe opinie nie byli w stanie kategorycznie stwierdzić dokładnie w którym momencie i czy w ogóle doszło do istotnego pogorszenia się stanu zdrowia osadzonego i stanu bezpośredniego zagrożenia jego życia Rumuna. Nie bez znaczenia była w tym kontekście postawa mężczyzny, który podjął głodówkę i odmawiał zabiegów medycznych. Otwartą kwestią było, czy można było przymusowo karmić mężczyznę skoro on konsekwentnie odmawiał takiej pomocy. Lekarze na procesie bronili się, że nie mogli działać wbrew woli pacjenta.Zgoda na dokarmianieOskarżenie podkreślali, że 3 stycznia 2008 r., kiedy stwierdzili zagrożenie, wystąpili do sądu o zgodę na przymusowe leczenie, ale nieprawomocną zgodę uzyskali dopiero 9 stycznia i chociaż mieli czekać tydzień na jej uprawomocnienie się, to 11 stycznia sami postanowili przystąpić do działania.

W tym dniu, po przypadkowym przebiciu opłucnej podczas zakładania sondy do sztucznego dokarmiania, aresztant z odmą opłucnową trafił na oddział chirurgiczny.

Zmarł już na wolnościTam jego stan pogorszył się i podjęto decyzję o przekazaniu go do szpitala wolnościowego. Trafił tam 17 stycznia, dzień później zmarł. Prawomocna zgoda sądu na przymusowe leczenie dotarła do aresztu już po śmierci Crulica.

33-latek trafił do krakowskiego aresztu trafił we wrześniu 2007 r. jako podejrzany o kradzież dokumentów i pieniędzy z konta sędziego. Sprawę kradzieży później umorzono, bo podejrzany Rumun zmarł przed swoim procesem.
Wyrok w sprawie trojga lekarzy nie jest jeszcze ostateczny.

- Można się jednak spodziewać, że krakowska prokuratura zapewne wystąpi z apelacją- nie kryje mecenas Krzysztof Bachmiński obrońca jednej z oskarżonych osób.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poszukiwani przez policję z Małopolski

Źródło: Gazeta Krakowska

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mordercy zza biurka

ccc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

coś mi to przypomina

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!