Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Grób Adolfa Hyły, autora wizerunku Jezusa Miłosiernego, wymaga pilnego remontu. Trwa zbiórka na ten cel

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pęknięta płyta, pionowy element nagrobka z tyłu uszkodzony i rozsypujący się - tak wygląda miejsce spoczynku zmarłego w 1965 roku malarza Adolfa Hyły na Cmentarzu Rakowickim. Słynny obraz pędzla tego artysty "Jezu ufam Tobie", wizerunek Jezusa Miłosiernego, jest znany na całym świecie. Stowarzyszenie, które ma za cel popularyzowanie twórczości Hyły i wiedzy o jego życiu, poszukuje wsparcia finansowego dla planów remontu jego grobu. Można włączyć się w internetową zbiórkę na ten cel.

Jak tłumaczy Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły, zadbanie o należyty wygląd grobu jest rzeczą o tyle pilną, że jest on widoczny, stanowi wizytówkę tego artysty.

- Prosimy o pomoc, by osoba tak zasłużona dla polskiej kultury została upamiętniona po śmierci, a miejsce Jego wiecznego odpoczynku było elementem dziedzictwa kulturowego - apeluje Jan Cięciak.

Stowarzyszenie, które powstało w 2017 roku, m.in. realizuje projekt "Adolf Hyła nieznany", poświęcony życiu i twórczości swojego patrona, a także całoroczny cykl dotyczący bezpieczeństwa na szlakach górskich i ochrony przyrody "Bezpieczni i rozważni w Tatrach" (artysta był ich miłośnikiem). Przedstawiciel stowarzyszenia podkreśla, że obraz "Jezu ufam Tobie" jest jednym z najbardziej znanych przedstawień malarskich Jezusa Zmartwychwstałego. Jednocześnie zwraca uwagę, że Adolf Hyła był też znakomitym portrecistą i pejzażystą. Jego grób - zdaniem stowarzyszenia - powinien stanowić rodzaj pomnika tego artysty.

- W sprawie stanu jego grobu (z końca lat 60. minionego wieku) zwróciła się do nas mieszkanka Krakowa. Do tego roku byliśmy przekonani, że opiekują się nim siostry z Łagiewnik, które mają też prawa do wizerunku Jezusa Miłosiernego autorstwa Adolfa Hyły. Okazało się, że tak nie jest, grób też nie miał dysponenta. Teraz jest już nim rodzina, ale tylko pro forma, bo w grobie nikogo więcej nie można pochować, pozostaje jako pamiątka - tłumaczy prezes Jan Cięciak.

Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę internetową na remont grobu Adolfa Hyły w serwisie zrzutka.pl: LINK DO ZBIÓRKI. Stara się uzbierać 20 tys. złotych. Zaznacza, że ewentualną niewykorzystaną kwotę ze zbiórki przeznaczy na swoją działalność statutową. Zależnie od uzbieranej sumy, bierze pod uwagę wykonanie całkiem nowego nagrobka lub konserwację dotychczasowego.

Adolf Hyła urodził się w 1897 r. w Białej (dziś część Bielska-Białej) jako najstarszy z dziewięciorga rodzeństwa. Jego ojciec Józef pochodził ze wsi Hucisko koło Żywca, a matka Adolfa Salomea - z Wojnicza w powiecie tarnowskim. Rodzina trafiła do Krakowa, gdy ojciec Adolfa dostał tu pracę jako listonosz.

Przyszły autor obrazu Jezusa Miłosiernego był uczniem Jacka Malczewskiego. Studiował na wydziale prawa i wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był pedagogiem w Będzinie i Krakowie. Namalował setki obrazów o tematyce religijnej, najwięcej - ponad 230 - Jezusa Miłosiernego według objawień św. siostry Faustyny. Ten najsłynniejszy obraz powstał w 1944 r., a jego tło zostało przemalowane w latach 50., pod presją spowiednika siostry Faustyny ks. Sopoćko i hierarchów. Pierwotnie tłem na tym obrazie były łąki łagiewnickie.

W swojej twórczości Hyła koncentrował się głównie na tematyce religijnej, ale nie tylko - np. portretował znanych Polaków, krewnych i przyjaciół, malował też pejzaże tatrzańskie.

Po wybuchu II wojny światowej malarz zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, przy obecnej ul. Uroczej 36. Stowarzyszenie, które stara się propagować wiedzę o tym artyście, ma w planach m.in. wmurowanie tablicy pamiątkowej na domu, w którym żył. Myśli też o stworzeniu mapy miejsc związanych z artystą.

Najczęściej fałszowane produkty spożywcze na świecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Grób Adolfa Hyły, autora wizerunku Jezusa Miłosiernego, wymaga pilnego remontu. Trwa zbiórka na ten cel - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski