Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Groby Pańskie w kościołach skłaniają do refleksji i zadumy nad życiem. Tak wyglądają w 2023 roku. Zdjęcia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Grób Pański w kościele Pijarów przy ul. Pijarskiej
Grób Pański w kościele Pijarów przy ul. Pijarskiej Wojciech Matusik
Grób Pański to symbol groty, w której złożono ciało Jezusa Chrystusa. Często ma głębsze znaczenie metaforyczne, skłania do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem. W krakowskich kościołach przygotowano Groby Pańskie, przy których wierni będą czuwać i modlić się do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Przepełnione są symboliką, często budzą ciekawość, prowokują do przemyśleń.

Boży Grób to w liturgii katolickiej miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Symbolizuje grób Chrystusa.

Adoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, czyli liturgii sprawowanej w noc Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielki Piątek jak co roku we wszystkich krakowskich kościołach odsłonięte zostaną Groby Pańskie. Przy nich odbędzie się czuwanie w noc po śmierci Chrystusa, z piątku na sobotę. W sobotę groby są odkrywane, wieczorem po mszy rezurekcyjnej, miejsce po ciele Jezusa pozostaje puste.

Wielkosobotnią tradycją w Krakowie stało się odwiedzanie siedmiu grobów - na pamiątkę siedmiu słów Chrystusa wypowiedzianych na krzyżu.

Słowa św. Jana Pawła II i barwy Ukrainy

Groby Pańskie przepełnione są symboliką, często budzą ciekawość, prowokują do przemyśleń. Przygotowujący groby starali się symbolicznie wyrazić mękę i śmierć Jezusa. Każdy na swój sposób, więc wśród grobów znajdziemy zarówno tradycyjne dekoracje, nawiązujące do czasów, w których żył Jezus i nowoczesne, bardzo strojne i ascetyczne. Część z nich nawiązuje też do aktualnych wydarzeń.

W kościele Reformatów na Grobem Chrystusa umieszczono wizerunek św. Jana Pawła II i cytat: "Całość twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie. Czeka cię Niebo!".

W kościele bł. Anieli Salawy przy al. Kijowskiej tło dla Wzgórza Golgoty z trzema krzyżami, w tym krzyża, na którym umarł Jezus Chrustus, jest w kolorze flagi Ukrainy.

W kościele Pijarów w Grobie Pańskim umieszczono pomalowane na biało przedmioty codziennego użytku oraz manekiny głowy. Motyw przewodni to wartości, którymi dobrze byłoby żyć w naszej codzienności, ale je gubimy, tracimy. Znajdziemy tam m.in. "prawdę", która ma zasłonięte usta. Dwie głowy ustawione do siebie tyłem to "bliskość", niby jesteśmy blisko, ale każdy patrzy w swoją stronę. Jest też przewrócona figura "autorytet" - potrzebujemy autorytetów, a z drugiej strony je obalamy.

W Kolegiacie św. Anny pojawiły się napisy, które mają skłaniać do refleksji i przemyśleń, m.in. "Co 10 godzin w naszym kraju ktoś porzuca dziecko".

Relikwia z cząstką gwoździa z Golgoty z Krzyża Pańskiego

W Wielki Piątek w katedrze wawelskiej wystawiona została rel...

Zwyczaj pochodzi z Palestyny, spopularyzowali go Bożogrobcy

Tradycję Grobu Pańskiego w Polsce spopularyzowali Bożogrobcy. Zwyczaj ten pochodzi z Palestyny, w Polsce począwszy od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Mszale Rzymskim w kaplicy adoracji zwanej Grobem Pańskim "powinien być ołtarz, choćby przenośny, i tabernakulum do przechowywania puszek z Najświętszym Sakramentem." Monstrancję wystawia się na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza. Ten sam tekst nakazuje, aby wszystkie elementy dekoracyjne i światła kierowały uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Chrystusa leżącego w grobie.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

polecane]24314699,21338769,24630805,21626469,24622873,24515727[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski