Kraków. Grupowe łapanie cząstek smartfonami i szachy na...

Kraków. Grupowe łapanie cząstek smartfonami i szachy na Festiwalu Nauki i Sztuki

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Grupowe łapanie cząstek smartfonami i szachy na Festiwalu Nauki i Sztuki
1/40
przejdź do galerii

©Anna Kaczmarz

W czwartek rozpoczął się XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Patronem tej edycji festiwalu jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Jak wskazują organizatorzy wydarzenia, dorobek naukowy profesora Kępińskiego dowodzi, jak wielki jest potencjał ludzkiego intelektu.
Festiwal jest organizowany od 2001 roku przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk i ma na celu popularyzację nauki i sztuki. W tej edycji festiwalu szczególny nacisk kładziony jest na nieograniczone możliwości, ale i odpowiedzialność człowieka, który zmienia świat dzięki nauce, innowacjom i nowym technologiom. - Hasłem przewodnim Festiwalu uczyniliśmy więc „Moc rozumu” - informują organizatorzy.

W czwartek festiwal miał uroczyste rozpoczęcie na Rynku Głównym, tego dnia zaczęło też tutaj funkcjonować Miasteczko Festiwalowe. W piątek (18 maja) będzie ono otwarte dla odwiedzających w godz. 11-18, a w sobotę (19 maja) od 11 do 17.

Wydarzenia festiwalowe zaplanowano nie tylko na Rynku. Współorganizatorzy festiwalu udostępnią również pracownie i laboratoria naukowe w swoich obiektach. Wśród przygotowanych przez nich atrakcji są np.: próba pobicia rekordu świata w grupowym łapaniu cząstek smartfonami, prezentacje mobilnego filtru antysmogowego w całości wykonanego z roślin, italianistyczną grę terenową, budowanie spektroskopu czy lepienie bałwana przy temperaturze +20°C.

Program festiwalu obejmuje też część artystyczną, m.in. w sobotę o godz. 18 w Hallu Głównym AGH, w koncercie finałowym festiwalu
zaprezentuje się Orkiestra Dęta z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Nowością tegorocznej edycji jest Turniej Szachowy. Drużyny reprezentujące uczelnie akademickie Krakowa i instytuty PAN walczą w nim o Puchar XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki. 19 maja na Rynku Głównym zaplanowano wręczenie nagród laureatom. Tego samego dnia i w tym samym miejscu miłośnicy „królewskiej gry” będą mieli możliwość rozegrania symultanicznej partii z arcymistrzem szachowym.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na: www.fnis.pl. Głównym organizatorem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie jest
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo