Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Happening na Kładce Bernatka - zakochani w życiu i w wielkiej idei. Jak młodzież PCK uczciła swoje święto....

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fot. Janusz Michalczak
Na koniec października przypada święto młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża, które w roku jubileuszu 100-lecia Stowarzyszenia obchodzone jest bardzo uroczyście. Z tej okazji 25 bm. na czerwono podświetlona została Kładka Ojca Bernatka, zwana również mostem miłości ze względu na przywieszane kłódki, symbolizujące stałość związku i wieczną miłość.

WIDEO: "Co za akcja!" z piłkarzem Wisły Kraków Pawłem Brożkiem

Młodzież PCK umieściła na Kładce również swoją symboliczną kłódkę, ale kartonową, aby uszanować nakaz nieobciążania konstrukcji. Właściwa kłódka, z wyrytymi na niej siedmioma uniwersalnymi zasadami Czerwonego Krzyża (humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność, powszechność) symbolizująca szacunek i wierność dla czerwonokrzyskiej idei została tego dnia powieszona w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża.

Podczas happeningu przeprowadzono m.in. ankietę na temat wiedzy o znaku i działaniach tej najstarszej organizacji humanitarnej oraz odczytano opracowany w 1925 roku, aktualny do dziś, Dekalog Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża, pod którym zostały złożone podpisy wolontariuszy.

- Pierwsze Szkolne Koła PCK powstały w Radomiu i w Warszawie dwa lata po odzyskaniu niepodległości, w 1921 r. i to właśnie one zapoczątkowały powszechny ruch młodzieżowy pod nazwą Młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża. Rok później w całym kraju spontanicznie utworzono już 399 takich jednostek! Koła PCK zostały powołane z inicjatywy ówczesnego prezesa Stowarzyszenia – gen. Józefa Hallera. Obecnie w całej Polsce mamy ponad 70 000 dzieci i młodzieży, działających jako wolontariusze i członkowie w Polskim Czerwonym Krzyżu – odsłania karty historii Małgorzata Pyka, dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK.

- Pomysł na zjednoczenie młodzieży pod znakiem Czerwonego Krzyża spotkał się z wielką aprobatą zarówno młodych Polaków, którzy szukali swego miejsca po demobilizacji, jak i uczniów oraz nauczycieli, którzy dostrzegli w PCK pomocnika w pracy edukacyjnej i wychowawczej – dodaje.

Pierwsze lata działalności obejmowały różnorodną działalność samarytańską i opiekę nad grobami poległych żołnierzy. Z biegiem lat zakładano świetlice, organizowano place gier i zabaw, podejmowano akcje dożywiania w szkołach wiejskich. Na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej rozpoczęto masowe szkolenie sanitarne młodzieży, co okazało się niezwykle przydatne w czasie wojny i okupacji.

Obecnie młodzież czerwonokrzyska zajmuje się przede wszystkim promowaniem humanitarnych zasad i honorowego krwiodawstwa, nauką udzielania pierwszej pomocy, wspiera osoby starsze, samotne i ubogie. Młodzi ludzie aktywnie włączają się we wszystkie akcje charytatywne i w programy edukacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża, których celem jest profilaktyka zdrowotna, nauka bezpiecznych zachowań na drodze i podczas zabawy oraz promowanie ekologii i recyklingu.

- Krakowian i turystów do wspólnego świętowania zachęcała nowa Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK Kraków powstała w ramach projektu "SIM- Skuteczność, Inicjatywa, Młodość” finansowanego z Budżetu Województwa Małopolskiego. Akcja na Kładce była częścią tego projektu – poinformowała Marlena Szewczyk, koordynator ds. promocji zdrowia i wolontariatu MOO PCK – zapraszając chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy na Studencką 19 do siedziby Stowarzyszenia.

Kontakt: e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski