Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kraków: historia i stara pocztówka”, opowieść o tradycji i przeszłości

(WALD)
W albumie jest ponad 500 zdjęć
W albumie jest ponad 500 zdjęć Fot. Archiwum
Filokartystyka - zwana też bardziej uczenie deltiologią - dawno stała się popularnym hobby, a wydawnictw, zawierających wybory z kolekcji pocztówek, na rynku księgarskim nie brakuje. Takiej obszernej i wartościowej jednak publikacji jak „Kraków: historia i stara pocztówka” jeszcze nie było.

Pokaźnych rozmiarów i o bogatej treści (aż 540 ilustracji!) album, który niedawno wyszedł drukiem, powstał jakże daleko od miasta, któremu został poświęcony: przygotowało go elbląskie Wydawnictwo „Uran”, należące do Marzenny Brackiej-Kondrackiej. Stało się tak nieprzypadkowo.

Właścicielka oficyny, a zarazem autorka koncepcji wydawniczej i projektowej, współautorka tekstów (drugim jest Lech Brywczyński) i zamiłowana filokartystka (swoje zbiory uzupełniła egzemplarzami z kolekcji Jarosława Hemzaczka, Michała Kondrackiego, Jerzego Rucińskiego oraz Zbigniewa Zajchowskiego) to rodowita krakowianka, wychowana na Kazimierzu (w kamienicy przy ul. Krakowskiej 29), pomimo wielu lat spędzonych na drugim krańcu Polski, niezmiennie rozmiłowana w rodzinnym mieście.

Ta księga - to jej osobisty hołd dla miejsca, w którym spędziła dzieciństwo, młodość i część dorosłego życia; a jednocześnie spełnienie marzeń o wydaniu albumu o historii Krakowa, ilustrowanego wyłącznie materiałami historycznymi.

„Kraków: historia i stara pocztówka” nie jest tylko zbiorem starych konterfektów królewskiego miasta, umieszczonych na kartach pocztowych - to z talentem ułożona opowieść o Krakowie i o Polsce, o przeszłości i tradycji, o patriotycznych wzlotach i zwyczajnej codzienności miasta sprzed wielu, wielu (zawartość książki obejmuje eksponaty najstarsze - do wybuchu I wojny światowej). A że składają się na nią prace wybornych fotografików, malarzy i rysowników, tym jest ciekawszy, barwniejszy, bardziej wartościowy.

Ten album to prawdziwa perełka deltiologiczna. I jeśli wierzyć zapowiedzi, umieszczonej na końcu: nieostatnia. Autorka i wydawczyni napisała tam obiecująco: „Koniec części pierwszej”.

Trzeba trzymać ją za słowo i niecierpliwie wyczekiwać spełnienia deklaracji.

A na razie - koniecznie i bez zwłoki zaopatrzyć się w wolumin, już dostępny w księgarniach. Który zachwalać można z czystym sumieniem. Bo wart jest najwyższych ocen!

„Kraków: historia i stara pocztówka”, redakcja, koncepcja wydawnicza i projektowa Marzenna Bracka-Kondracka, teksty Lech Brywczyński i Marzenna Bracka-Kondracka, Wydawnictwo „Uran”, Elbląg 2016, ss. 271+1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski