Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Hotel Francuski miał być imperium znanego restauratora. Teraz czeka go gruntowny remont

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Hotel Francuski, w którym swoje imperium budował znany restaurator Adam Gessler, czeka gruntowny remont. Nowy inwestor rozpoczął prace w tym zabytkowym budynku na Starym Mieście przy ul. Pijarskiej 13, na rogu ul. św. Jana 32. W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków twierdzą, że część robót wykonywanych było bez pozwolenia konserwatorskiego. Właściciele obiektu odpierają te zarzuty. I zapowiadają: - Zamierzamy co najmniej zachować dotychczasowy standard hotelu, podnosząc jakość świadczonych usług. Planujemy także przeprowadzenie gruntownego remontu - przekonują. Czy hotel nabierze nowego blasku?

FLESZ - Polacy za biedni by jeść eko

Hotel Francuski rozpoczął działalność 1 czerwca 1912 roku i był wtedy najnowocześniejszym krakowskim hotelem. Jakiś czas temu na drzwiach wejściowych do budynku pojawiły się informacje, że trwa tam remont. Mieszkańców interesowało, co dokładnie dzieje się we wnętrzu zabytkowego, cennego obiektu.

Okazuje się, że w hotelu oraz tamtejszej restauracji prowadzony jest remont instalacji hydrantowych oraz związane z nim prace konserwacyjne, zabezpieczające i porządkowe. Obiekt jest zamknięty, nie przyjmuje gości. Jak się dowiadujemy, straż pożarna wydała zalecenia, do których budynek jest dostosowywany. Pełnomocnik Spółki Francuski, do której należy budynek, zapewnia, że wszystkie prace remontowe i budowlane w zakresie instalacji hydrantowych wykonywane są zgodnie z otrzymanym pozwoleniem na budowę. Decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę wydał prezydent Krakowa. Krótko mówiąc: hotel jest dostosowywany do obecnych przepisów.

Przegląd najdroższych ulic w mieście - ranking stworzony wg średniej ceny za metr kwadratowych, wyliczonej przez analityków Sonar Home. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk

Kraków. Na której ulicy są najdroższe mieszkania? Tutaj śred...

- Nie wiemy, kiedy prace się zakończą. Przez pandemię koronawirusa sytuacja w branży hotelarskiej jest trudna. Hotel Francuski od zawsze cieszył się największą popularnością wśród gości zagranicznych: stanowili oni 97 proc. wszystkich naszych gości - mówi Grzegorz Rygiel, pełnomocnik Spółki Francuski, do której należy budynek. I dodaje: - Turystów w Krakowie jest teraz niewielu, dlatego wraz z rozpoczęciem prac skoncentrowaliśmy się na dostosowaniu obiektu do obecnie obowiązujących zaleceń anty COVIDowych, tak żeby w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, możliwe było wykorzystanie go także na cele izolacji lub kwarantanny osób zakażonych i chorych.

Gruntowny remont znanego budynku jest planowany, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy się rozpocznie. - Pracujemy nad tym. Ostatni gruntowny remont został wykonany w 1990 roku, kiedy to zupełnie przebudowano Hotel Francuski. Jesteśmy w posiadaniu poprzednich projektów i uzgodnień. Niestety wybudowane w tamtym czasie materiały budowlane były najgorszej jakości i konieczna jest ich szybka wymania, w budynku był szereg zalań, spowodowanych fatalnym stanem instalacji. Planujemy renowację stolarki okiennej i drzwiowej, oczyszczenie elewacji - dodaje Rygiel.

- Nie będę teraz zdradzał zbyt wielu szczegółów, gdyż czekamy i tak na pewne pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków na prace, związane z elementami zabytkowymi. Mamy gotowe opracowania specjalistów i szczegółową inwentaryzację elementów zabytkowych, m.in. w zakresie stolarki okiennej - dodaje pełnomocnik Spółki Francuski. Twierdzi, że stolarka okienna była wymieniana w 1989 roku, dlatego jest już w złym stanie - należy ją odnowić.

Ostatnio w budynku odbyła się kontrola konserwatorska. - W wyniku przeprowadzonej kontroli ujawnione zostały roboty budowlano-instalacyjne, które zostały wstrzymane. W ślad za tym zostanie wydana przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie decyzja o wstrzymaniu robót budowlanych. Prace wykonywane były bez pozwolenia konserwatorskiego - przekazała nam Magdalena Miszczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Zabytkowe auta i dobre jedzenie, czyli trwa pożegnanie lata ...

- Tak, w obiekcie odbyła się kontrola, lecz tak jak odpowiedziałem wcześniej, trwają prace nad elementami nie zabytkowymi, wadliwymi, przerdzewiałymi instalacjami, w tym hydrantową oraz wykonywane są stanowiące ich konsekwencje działania, dostosowujące obiekt do warunków epidemiologicznych COVID. Jak już podkreśliłem, na potrzeby prowadzonych i planowanych prac, spółka sporządziła zestawienie elementów zabytkowych autorstwa Pracowni Badań Zabytków Architektury dr inż. arch. Marka Łukacza oraz dr Pawła Dettloffa. Opracowanie zostało złożone u Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Elementy zabytkowe, ujęte w zestawieniu, nie zostały w żaden sposób uszkodzone - dodaje Rygiel.

I uzupełnia: - Natomiast prace są wykonywane na podstawie zgłoszenia do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, dokonanego w dniu 20 kwietnia 2020 r.

Przypomnijmy, że blisko dekadę temu za ponad 20 mln zł od Orbisu Hotel Francuski kupiła spółka Emir 19. W zarządzie zasiadał m.in. syn znanego restauratora.

Sam Adam Gessler senior nie mógł zostać właścicielem, bo od razu przejąłby go komornik. Miał bowiem wielomilionowe długi. Został więc w spółce prokurentem. To on jednak faktycznie zarządzał tym ponad stuletnim obiektem, który nazywał "swoim domem". I snuł wielkie plany.

Kraków. Życie codzienne w Nowej Hucie. Archiwalne zdjęcia w ...

- Na stulecie (w 2012 roku - przyp. red.) zaproszę do mojego hotelu wszystkich polskich stulatków, a w samym Krakowie jest ich 163, wszystkich złotych medalistów olimpijskich i oczywiście znaczących gości, którzy mieszkali w Hotelu Francuskim. Stoły ustawimy również na ulicach Pijarskiej i św. Jana. Do samego Rynku. Będzie szampan i pyszne jedzenie - snuł w 2011 roku plany na przyszłość Adam Gessler. Z wielkich planów jednak niewiele wyniknęło.

Jak zapewnia nas Rygiel, nowy inwestor to spółka, która posiada bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie prowadzenia działalności hotelarskiej w Polsce i na świecie. - Zamierzamy co najmniej zachować dotychczasowy standard hotelu, podnosząc jakość świadczonych usług. Planujemy także przeprowadzenie gruntownego remontu obiektu, który sprawi, że hotel nabierze nowego blasku - kwituje Grzegorz Rygiel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Hotel Francuski miał być imperium znanego restauratora. Teraz czeka go gruntowny remont - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski