MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Igrzyska Europejskie 2023 pod kontrolą. Powołano Komitet Monitorujący

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Powołano Komitet Monitorujący III Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie i Małopolsce.
Powołano Komitet Monitorujący III Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie i Małopolsce. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Powołano Komitet Monitorujący III Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie i Małopolsce. W skład komitetu weszli przedstawiciele samorządów reprezentujący różne opcje polityczne.

Wręczenie nominacji i pierwsze posiedzenie Komitetu odbyło się 31 sierpnia w siedzibie Spółki Igrzyska Europejskie 2023. W wydarzeniu wzięli udział: marszałek małopolski Witold Kozłowski, członkowie Komitetu, zarząd spółki Igrzyska Europejskie 2023, a także jej pracownicy.

Do Komitetu Monitorującego dla działań związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023 zostali powołani:

  • Rafał Kosowski – radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa Małopolskiego, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego, przewodniczący komitetu;
  • Stanisław Bisztyga – radny z klubu Platforma, Nowoczesna-Koalicja Obywatelska Sejmiku Województwa Małopolskiego, zastępca przewodniczącego komitetu;
  • Grzegorz Biedroń – radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa Małopolskiego, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, członek komitetu;
  • Jerzy Fedorowicz – radny z klubu Platforma, Nowoczesna-Koalicja Obywatelska Sejmiku Województwa Małopolskiego, członek komitetu;
  • Wojciech Kozak – radny z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Sejmiku Województwa Małopolskiego, członek komitetu;
  • Włodzimierz Pietrus – przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Krakowa, członek komitetu;
  • Jerzy Janczy – prezes Małopolskiego Związku Stowarzyszeń Kultury Fizycznej, członek komitetu.

Obecny na wydarzeniu marszałek małopolski Witold Kozłowski podkreślił, że powołany Komitet ma być przede wszystkim organem doradczym dla spółki ds. igrzysk powołanej przez władze Małopolski, do której przystąpił też Kraków.

- Działania spółki i całego komitetu organizacyjnego są i będą transparentne. Z tego miejsca apeluję do moich kolegów radnych, do całego komitetu, aby był wsparciem dla spółki, doradzał, podpowiadał, ale też, aby aktywnie uczestniczył w organizacji igrzysk - zaznacza marszałek Witold Kozłowski. - Naszym wspólnym celem niech będzie to, aby jak najlepiej zorganizować to wydarzenie sportowe, aby jak najlepiej przyjąć sportowców z 50 krajów europejskich oraz aby wszyscy uczestnicy igrzysk wyjechali z Małopolski z jak najlepszymi wrażeniami, a co za tym idzie - chętnie do Małopolski wrócili - dodaje.

Jednym z elementów działalność Komitetu Monitorującego jest nadzorowanie postępów w osiąganiu założonych celów i rezultatów wdrażania programu. Komitet będzie mógł też oceniać zarządzanie środkami publicznymi powierzonymi do organizacji igrzysk. Koszty organizacyjne mają wynieść ok. 400 mln zł, po 100 mln zł przeznaczy Kraków i Małopolska, a 200 mln zł rząd.

W ramach przygotowań do igrzysk zaplanowano też inwestycje sportowe (za 150 mln zł w Krakowie i 100 mln zł w regionie) i infrastrukturalne (za 350 mln zł w Krakowie), które sfinansują władze centralne.

Igrzyska w Krakowie i Małopolsce mają się odbyć na przełomie czerwca i lipca 22023 r.

- Cały zespół Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023 pracuje na pełnych obrotach, bo dystans, który dzieli nas od wydarzenia w sportowym żargonie można nazwać sprinterskim. Na pierwszym miejscu stawiamy wysoki poziom sportowy oraz zapewnienie kibicom niezapomnianego widowiska. Szczegółowo analizujemy możliwości każdego obiektu i pracujemy ze specjalistami z każdej dyscypliny sportowej znajdującej się w programie, by zapewnić zawodnikom możliwość rywalizacji w komfortowych warunkach - informuje Marcin Nowak, Prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk.

- Analizujemy każdy aspekt od transportu, poprzez wygodę pracy dziennikarzy, po elementy niezbędne dla stworzenia atmosfery wielkiego święta sportu. To ogromne i złożone wyzwanie, ale mamy na pokładzie ludzi, którzy swoim zaangażowaniem, doświadczeniem i umiejętnościami pozwolą przeżyć nam w przyszłym roku wyjątkowe igrzyska - dodaje prezes Marcin Nowak.

Los polskich rodzin w obliczu inflacji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Igrzyska Europejskie 2023 pod kontrolą. Powołano Komitet Monitorujący - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski