Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Instytut Onkologii kompleksowo opiekuje się paniami z rakiem piersi. Włączono go do sieci placówek z Breast Cancer Units

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Ewa Tyrpa
Kobiety cierpiące na raka piersi w krakowskim Instytucie Onkologii mają zapewnioną kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. Placówka znalazła się w gronie kilkunastu ośrodków w Polsce z wdrożonym systemem Breast Cancer Units. Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z Instytutem kontrakt na stosowanie tego systemu.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W Polsce takie ośrodki funkcjonują m.in. w Poznaniu, we Wrocławiu i Gliwicach. W Krakowie ten system działa w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera.

Terapia kompleksowa

W nich pacjentki mogą liczyć na niestosowane wszędzie, spersonalizowane, nowatorskie terapie, zapewniające lepsze i szybsze efekty leczenia.

- Ideą systemu Breast Cancer Units jest zapewnienie pacjentkom kompleksowej terapii począwszy od chwili zgłoszenia się do placówki. Tu są poddane szybkiej diagnostyce i każda kobieta, u której stwierdzono nowotwór piersi, na miejscu pod jednym dachem zostanie objęta opieką wszystkich specjalistów

– mówi prof. Krzysztof Składowski, dyrektor IO w Gliwicach, do niedawna kierujący też krakowskim Instytutem.

Wymienia specjalistów m.in. z zakresu chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii, chemioterapii, patomorfologii, rehabilitacji, pielęgniarki, psychologów, dietetyków, koordynatorów indywidualnych.

Krakowski Instytut spełnia wszelkie kryteria, określone przez ministra zdrowia do stosowania i uzyskał certyfikat do stosowania systemu Breast Cancer Units.

Jest tu świetny zespół specjalistów

- Instytut ma przede wszystkim dobrą kadrę i odpowiednie zaplecze z nowoczesnymi urządzeniami do diagnostyki, zabiegów i rehabilitacji. W dużym stopniu to zasługa profesora Stanisława Kłęka, który stworzył świetny zespół zabiegowy

– podkreśla prof. Składowski.

Nowotwór piersi, to dominujący rodzaj raka u kobiet. Cierpi na niego ponad 20 tysięcy Polek. Choć widać ogromną zmianę w ich podejściu do profilaktyki, to jednak nadal wiele pań zbyt późno zgłasza się na badania.

Nie należy czekać nawet z małym guzem

- Nie każdy guzek jest złośliwy, ale z każdym, nawet niewielkim nie można czekać, a należy od razu zgłosić się do lekarza

– prof. Składowski zachęca do badań, głównie do wykonywania mammografii i zgłaszania się do onkologicznych placóek.

Pomysł tworzenia ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi narodził się w 1998 roku. Europejskie Towarzystwo EUSOMA (European Society of Mastology/ European Society of Breast Cancer Specialists) opracowało wtedy złote standardy leczenia nowotworów piersi w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski