Kraków. IPN zaprasza na wystawę o Armii Krajowej i akcji...

Kraków. IPN zaprasza na wystawę o Armii Krajowej i akcji "Burza" [ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. IPN zaprasza na wystawę o Armii Krajowej i akcji "Burza" [ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
1/5
przejdź do galerii

©Fot. Instytut Pamięci Narodowej

Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia" w Krakowie zaprasza od 1 sierpnia na wystawę "Burza. Armia Krajowa w 1944". Tegoroczna ekspozycja stanowi obszerną część pełnej wersji wystawy pod tym samym tytułem, po raz pierwszy zaprezentowanej w 2004 r. w Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim 4 w Krakowie.
Wystawa przedstawia wysiłek zbrojny Armii Krajowej w 1944 r., w związku z realizacją planu „Burza” - najważniejszego i największego przedsięwzięcia militarnego oraz politycznego Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej.

Celem realizowanego planu było odzyskanie przez Polskę niepodległości, poprzez udział militarny w decydującej fazie wypierania Niemców z okupowanego kraju oraz ustanowienie suwerennej władzy w imieniu Rządu RP, uprzedzając w ten sposób wrogie wobec Polski zamiary Związku Sowieckiego i komunistów realizujących jego interesy.


Jak przypomina IPN, największą bitwą Polskiego Państwa Podziemnego było Powstanie Warszawskie – jednocześnie największe tego rodzaju wydarzenie w całej okupowanej Europie. Kilkadziesiąt lokalnych powstań w ramach akcji „Burza” miało miejsce na terenach Polski od Kresów Wschodnich aż po linię Wisły.

Uczestnicy „Burzy” w heroiczny sposób dali wyraz woli walki o wolną i niepodległą Ojczyznę – Polskę o nieskrępowanych możliwościach odbudowy i rozwoju gospodarczego, społecznego oraz politycznego.

Wszystkie te elementy znajdują odbicie w prezentowanej wystawie „Burza. Armia Krajowa w 1944 roku”. Jej autorem jest dr Teodor Gąsiorowski, pracownik oddziału IPN w Krakowie, konsultacja naukowa wystawy - Kazimierz Krajewski, projekt graficzny - Marta Drabik.

Wystawę można odwiedzać już od wtorku, w godzinach od 9 do 16 w siedzibie krakowskiego "Przystanku Historia" przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Powstanie Warszawskie w liczbach

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo