Kraków. Jak innowacyjnie pokonać smog

Kraków. Jak innowacyjnie pokonać smog

Arkadiusz Maciejowski

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Konstrukcja wypełniona mchem „pożerającym” smog stoi już m.in. w Oslo

Konstrukcja wypełniona mchem „pożerającym” smog stoi już m.in. w Oslo ©citytree

Krakowscy urzędnicy tylko dużo mówią o potrzebie walki z zanieczyszczeniem powietrza, ale nie korzystają z nowych rozwiązań
Konstrukcja wypełniona mchem „pożerającym” smog stoi już m.in. w Oslo

Konstrukcja wypełniona mchem „pożerającym” smog stoi już m.in. w Oslo ©citytree

Urządzenia pełniące jednocześnie rolę paneli słonecznych i oczyszczaczy powietrza, kolektory magazynujące szkodliwe związki chemiczne - aby samochód produkował tyle zanieczyszczeń co rower, czy np. „inteligentne” maski antysmogowe, połączone ze smartfonem - podające informacje o zanieczyszczeniu, wyczerpaniu filtra itd. Tego typu innowacyjne rozwiązania, mające pomagać w walce ze smogiem, mogą pojawić się w Krakowie.

W nowej formule odbędzie bowiem w tym roku krakowski Smogathon, czyli 24-godzinne warsztaty, w których biorą udział kilkuosobowe zespoły złożone m.in. z fizyków, studentów, programistów, designerów itd. - Nowością jest m.in. to, że zwycięzcy Smogathonu, których pomysł zostanie uznany za najciekawszy, otrzymają nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów, z czego 75 tysięcy ma zostać przeznaczone na wdrożenie zwycięskiego projektu w Krakowie - zapowiada Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.

Pomysły z całego świata


Do tegorocznej, trzeciej już edycji Smogathonu zgłosiło się 120 zespołów z całego świata. W poprzednich dwóch latach zarówno półfinały, jak i finał tej krakowskiej inicjatywy odbywał się właśnie w stolicy Małopolski. Teraz półfinały (zaplanowane na najbliższe tygodnie) odbędą się oprócz Polski, również w USA, Hongkongu, Indiach i Wielkiej Brytanii. Na finał - 25-27 listopada - do Krakowa przyjedzie 12 najlepszych zespołów wybranych przez jury.

I choć niektóre pomysły na walkę ze smogiem - które przedstawić mają zespoły - wydają się futurystyczne, wiele z nich to już działające technologie. Jak chociażby wynalazek z Indii zespołu Graviky Labs. To urządzenie montowane na rurach wydechowych aut, dzięki któremu wydobywającą się z nich sadzę oczyszcza się z metali ciężkich i materiałów rakotwórczych. Następnie miesza z substancjami, które umożliwiają utworzenie farb i atramentu. Wykorzystanie tego jest różne: malowane są murale, produkowane długopisy itd. - Przy produkcji jednego długopisu Air Ink przetwarza się zanieczyszczenia powstałe w wyniku półgodzinnej jazdy autem - podkreślają organizatorzy Smogathonu.

Daan Roosegaarde z Holandii zaprojektował natomiast rower z systemem zasysającym zanieczyszczenia i uwalniającym czyste powietrze. Do działania wystarczy siła mięśni rowerzysty.

Nie kupili mchu


Duże kontrowersje budzi natomiast postawa krakowskich urzędników, którzy już przy okazji poprzednich edycji Smogathonu zapewniali, że będą starali się wykorzystywać pomysły pojawiające się podczas warsztatów i z ich autorami nawiązywać współpracę - po to, by wykorzystywać nowe technologie do walki ze smogiem. Z tych zapowiedzi na razie nic nie wynika.

Na przykład w zeszłorocznym Smogathonie za najlepsze rozwiązanie uznana została konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog, produkowana przez firmę Green City Solutions (na zdjęciu). Takie konstrukcje stoją już m.in. w Oslo czy Paryżu. - Oceniamy, oczywiście na podstawie badań, że jedna produkowana przez nas konstrukcja wypełniona mchem, wysoka na cztery metry i szeroka na trzy metry, ma taką moc pochłaniania zanieczyszczeń powietrza jak 275 drzew - tłumaczyła na łamach „Kroniki” Małgorzata Olesiewicz z berlińskiej firmy Green City Solutions.

Na początku lutego tego roku urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej ogłosili, że na próbę kupią jedną taką konstrukcję (za 100 tys. zł) i ustawią ją przy Centrum Kongresowym. - Jeżeli jakaś krakowska uczelnia będzie chciała prowadzić szczegółowe badania, to będzie okazja, by sprawdzić działanie panelu w warunkach krakowskich - mówił Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ZZM. Ostatecznie jednak urzędnicy... rozmyślili się. - Uznaliśmy, że koszt zakupu jest zbyt duży w stosunku do efektów, które dawałoby to urządzenie - wyjaśnia teraz Łukasz Pawlik.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i podlegli mu urzędnicy - w przeciwieństwie do wielu innych gmin w całej Polsce (np. Zielonek) - najwyraźniej uznali, że nie warto inwestować również np. w małe i tanie urządzenia Airly mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza. Wyniki z pomiarów na bieżąco prezentowane są w internecie na ogólnodostępnej mapie na stronie airly.eu. Urządzenia stworzyli krakowscy studenci, którzy brali udział w pierwszej edycji Smogathonu. - W Polsce mamy już ponad 500 tych czujników, w Krakowie sami rozdaliśmy mieszkańcom kilkadziesiąt sztuk. Szkoda, że gmina nie zdecydowała się na zakup kolejnych, bo im jest ich więcej, tylko precyzyjniejsze informacje mogą uzyskać mieszkańcy i sprawdzić, czym oddychają na konkretnej ulicy, w parku itd. - mówi Wiktor Warchałowski, jeden z twórców Airly.

Oporność urzędników


Krytycznie postawę krakowskich urzędników ocenia Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

- Można zastanawiać się nad skutecznością poszczególnych pomysłów prezentowanych na Smogathonie. Byliśmy sceptyczni co do skuteczności paneli z mchem. Ale już np. z testów, w których uczestniczyliśmy, płyną wstępne wnioski, że produkowane przez coraz więcej firm małe urządzenia do pomiarów zanieczyszczenia powietrza mogą być źródłem dodatkowej informacji o smogu, mają też walor edukacyjny - mówi Andrzej Guła, prezes KAS. - W magistracie panuje marazm, urzędnicy opornie angażują się w nowe rozwiązania, które mogą pomóc w walce ze smogiem i niwelować jego skutki. Przykładem są oczyszczacze powietrza, które w wielu miastach instalowane są w placówkach edukacyjnych. W Krakowie nic się w tej kwestii nie dzieje - dodaje.

Wysłaliśmy wczoraj do krakowskiego magistratu pytania dotyczące zaangażowania urzędu w realizację pomysłów ze Smogathonu. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

WIDEO: Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada

Autor: Agencja TVN, x-news


Komentarze (13)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Witajcie!

Doradca Instytutu OŚ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Chętnie odpowiem na pytania związane z wymianą pieca, ochroną jakości powietrza i pozostałymi aspektami związanymi ze smogiem i ochroną środowiska. Zapraszam do rozmowy.

Marcin,
Doradca online...rozwiń całość

Chętnie odpowiem na pytania związane z wymianą pieca, ochroną jakości powietrza i pozostałymi aspektami związanymi ze smogiem i ochroną środowiska. Zapraszam do rozmowy.

Marcin,
Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
droga dekoracja

lajkonik44 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

i chwała Bogu, że nie kupili tej badziewnej mchościanki, bo jej cena jest absurdalna w stosunku do wydajności, co z resztą wynika z wypowiedzi człowieka z KASu. Ale gdyby kupili, to wtedy autorzy...rozwiń całość

i chwała Bogu, że nie kupili tej badziewnej mchościanki, bo jej cena jest absurdalna w stosunku do wydajności, co z resztą wynika z wypowiedzi człowieka z KASu. Ale gdyby kupili, to wtedy autorzy pisaliby tu, że to skandal, że miasto wydaje wielkie pieniądze na takie fanaberie - wiadomo, teza jest z góry narzucona.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sztuka dla sztuki

Jacekplacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jasne, najlepiej niech miasto wdraża takie innowacyjnie metody walki ze smogiem, jak warsztaty szycia maseczek i fotografowanie żywopłotów, jak pewien "społecznik", którego dla odmiany DP wyłącznie...rozwiń całość

jasne, najlepiej niech miasto wdraża takie innowacyjnie metody walki ze smogiem, jak warsztaty szycia maseczek i fotografowanie żywopłotów, jak pewien "społecznik", którego dla odmiany DP wyłącznie chwali. Kogo obchodzą takie drobnostki jak ekologiczne autobusy, wręcz klęska urodzaju rowerów, elektryczne samochody, park na karmelickiej itp itd. Najważniejsze, że nie ma gadżetów i dzieci nie mają czym się bawić.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smiechu warte

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

specow od brania kasy w walce ze smogiem to mamy wysyp...jednym byl p.SMIALEK ODDYMIL ALE KASE A NIE ZANIECZYSZCZENIE,,,FILTR MU SIE ZATKAL WIEC POSZEDL NA INNE STANOWISKO KTORYCH P.PREZYDENT...rozwiń całość

specow od brania kasy w walce ze smogiem to mamy wysyp...jednym byl p.SMIALEK ODDYMIL ALE KASE A NIE ZANIECZYSZCZENIE,,,FILTR MU SIE ZATKAL WIEC POSZEDL NA INNE STANOWISKO KTORYCH P.PREZYDENT NATWORZYL....PRZESTAJMY SIE CZAROWAC I OGLUPIAC LUDZI...PRZYCZYNA TKWI W POLOZENIU KRAKOWA.....HUTA DALEJ NAS CZESTUJE SYJFEM..ALE HINDUSA NIE WOLNO DRAZNIC...P.KILIAN DOBRZE SIE TAM USADOWIL I KRZYWDY SWOJEMU CHLEBODAWCY NIE POZWOLI ZROBIC,,,,,WIECEJ SMIALKOW A DYMY ZNIKNAzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
DO więzienia a nie na stanowiska

JT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Krakowscy urzędnicy wespół z radnymi powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej m.in. za to ,że zamiast przeznaczyć pieniądze podatników na ochronę ich zdrowia przeznaczyli 1/3 budżetu...rozwiń całość

Krakowscy urzędnicy wespół z radnymi powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej m.in. za to ,że zamiast przeznaczyć pieniądze podatników na ochronę ich zdrowia przeznaczyli 1/3 budżetu Krakowa (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) czyli miliard złotych z kieszeni podatników przeznaczyli na budowę stadionów dla .......prywatnych drużyn piłkarskich należących do lokalnych miliarderów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Teraz ludzie się duszą i umierają bo zakulisowe gierki urzędników i radnych doprowadziły do niespotykanej w historii Krakowa przestępczej niegospodarności

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przecież na smogu się zarabia

No nie ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Zarabiają sprzedawcy pieców nowej generacji, beneficjenci tzw. oze., tzw. eko - paliw, filtrów, masek, tzw.oczyszczaczy powietrza, informatycy, dziennikarze, politycy, kwiaciarnie, szkółkarze...rozwiń całość

Zarabiają sprzedawcy pieców nowej generacji, beneficjenci tzw. oze., tzw. eko - paliw, filtrów, masek, tzw.oczyszczaczy powietrza, informatycy, dziennikarze, politycy, kwiaciarnie, szkółkarze roślin, aptekarze, lekarze, przychodnie, szpitale, zakłady pogrzebowe, nawet księża i organiści. Także wielu oszustów na tym zarabia w myśl - kup pan cegłę za 1000 złotych .Smog przyczynia się do ogromnego biznesu. Gorzka ironia.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W czasie smogu

Burmistrz Nowej Huty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

darmowa komunikacja miejska dla wszystkich i zakaz wjazdu do miasta diesli z okolicznych wiejscowosci

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prawda

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Zamiast wydawać kasę na takie głupstwo. Niech miasto wreszcie kupi analizatory spalin dla diesli(Na razie maja 1) i niech siedzi i sprawdza cały dzień. Redukcja smogu o 50% prewaznie z tych z TDI....rozwiń całość

Zamiast wydawać kasę na takie głupstwo. Niech miasto wreszcie kupi analizatory spalin dla diesli(Na razie maja 1) i niech siedzi i sprawdza cały dzień. Redukcja smogu o 50% prewaznie z tych z TDI. Pewnie za mandaty koszt maszyn się wroci, bo Janusze uwielbiają wycinać DPF.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no i samochody

tomasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Czas też ograniczyć możliwość wjazdu wraków do centrum miast. Chcesz mieć rupiecia to nie w Krakowie czy innym mieście. Samochody na ropę bez certyfikatu zostawiasz poza miastem. Zamień go na...rozwiń całość

Czas też ograniczyć możliwość wjazdu wraków do centrum miast. Chcesz mieć rupiecia to nie w Krakowie czy innym mieście. Samochody na ropę bez certyfikatu zostawiasz poza miastem. Zamień go na benzynę (bo one spełniają normy prawie wszystkie) i problem się mocno zmniejszy. Czas kontrolować te stada busów które kopcą niewiarygodnie.
No i czas wreszcie aby miejskie ulice były systematycznie sprzątane tak jak ul. Lea przed wakacjami. Jak pamiętam za pierwszym razem zebrano 2 tony pyłów, które wzbijane są w powietrze przez jadące samochody. A małe zawirowania powietrza pięknie pokazują ile pyłu leży na chodnikach i ulicach. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czas się wziąć do roboty

tomasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Pora aby wreszcie skutecznie wprowadzić zakaz palenia w Małopolsce a następnie Polsce. Wprowadzić zakaz sprzedaży syfu (którym można palić), niewłaściwych kotłów (w których ten syf można spalić),...rozwiń całość

Pora aby wreszcie skutecznie wprowadzić zakaz palenia w Małopolsce a następnie Polsce. Wprowadzić zakaz sprzedaży syfu (którym można palić), niewłaściwych kotłów (w których ten syf można spalić), dać dwa lata na wymianę pieców a póżniej Nadzór Budowlany wydaje nakaz rozbiórki i jeżeli ktoś nie wykona to wykonastwo zastępcze, pogonić Straż Miejską bo nie kontroluje i nie karze (zapraszam al. Grotgera, tuż obok przedszkola gość dymi tak, że już cały komin jest czarny). zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?