Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jak rozmawiać z chorymi i ich rodzinami?

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Żonkil to symbol hospicyjnej kampanii "Pola Nadziei", która ma na celu pomoc osobom terminalnie chorym
Żonkil to symbol hospicyjnej kampanii "Pola Nadziei", która ma na celu pomoc osobom terminalnie chorym Hospicjum św. Łazarza
Jesteś już wolontariuszem albo zamierzasz nim zostać? Chcesz pomagać osobom terminalnie chorym? Jeśli tak, powinieneś wziąć udział w otwartej konferencji naukowej „Opieka Paliatywna i Hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat”. To już trzecia edycja tego wydarzenia. W tym roku odbywa się pod hasłem „Komunikowanie się u kresu życia”.

Konferencja, organizowana wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum UJ i Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie, odbędzie się 17 października br. w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33 (początek o godz. 9).

Ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny. Jest skierowana nie tylko do naukowców, ekspertów, praktyków, lekarzy, doktorantów i studentów, ale także do wolontariuszy, przedstawicieli organizacji społecznych i pozarządowych oraz do wszystkich osób zaangażowanych lub zainteresowanych opieką paliatywną i hospicyjną.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na rolę odpowiedniej komunikacji z chorym oraz z jego rodziną, w tym na umiejętność prowadzenia trudnych rozmów o nieuleczalnej chorobie i śmierci. Intencją jest również przekazanie wiedzy na temat medycznych, filozoficznych, psychologicznych i humanistycznych aspektów rozmów i szeroko pojętej komunikacji u kresu życia, w obliczu śmierci i umierania, a także popularyzacja medycyny paliatywnej, opieki hospicyjnej i wolontariatu, a przy tym przypomnienie jak ważną rolę te elementy odgrywają w codziennej opiece nad terminalnie chorymi i w naszym życiu.

- Komunikowanie się z chorym u kresu życia jest bardzo istotnym aspektem opieki hospicyjnej. Jest też umiejętnością, która może przydać się każdemu z nas - podkreśla Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w konferencji, powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jest on dostępny na stronie www.paliatywna.uj.edu.pl. Można tam również znaleźć pełny program wydarzenia. W jego ramach przewidziano m.in. wykłady oraz sesje: „Komunikacja z chorym”, „Komunikacja z rodziną pacjenta” i „Kulturowa wieloznaczność śmierci”, a także warsztaty (w godz. 16–17.30).

WIDEO: "Świetlikowo" już pomaga. M. Wojciechowska: Myślałam, że ten projekt jest niemożliwy do zrealizowania

Źródło: x-news.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski