Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jak sobie radzić z szalonymi kosztami energii w domach i firmach? Odpowiedzi poszukamy na 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski!

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Nie ma przedsiębiorcy, który nie wskazywałby dziś na problem rosnących cen paliw i energii. Co możemy z tym zrobić? Oto pierwsze opinie uczestników zbliżającego się wielkimi krokami 17. Forum Przedsiębiorców „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.

Grzegorz Krupnik, prezes firmy PROTECH, ekspert małopolskiego BCC:

- Firmy muszą aktywnie zarządzać obszarem energii elektrycznej, aby nie pogorszyć swojej konkurencyjności względem innych firm z Polski, ale również z krajów UE. Wedle ekspertów znaczące obniżki cen energii nastąpią dopiero w trzeciej dekadzie XXI wieku. Dopiero po uruchomieniu morskich elektrowni wiatrowych oraz elektrowni jądrowych możliwe będzie zredukowanie opłat za emisję CO2, które wpływają na ostateczną cenę energii elektrycznej.

Jak zbudować odpowiedni miks energetyczny dla firmy? Zacznijmy od paneli fotowoltaicznych. Na rynku istnieje wiele opcji finansowania takiej inwestycji – od kredytu bankowego po dzierżawę dachu lub działki przy zakładzie dla firmy, która farmę wybuduje i będzie sprzedawać prąd po ustalonej cenie. Dobrym rozwiązaniem jest grupa zakupowa - na rynku istnieją organizacje, które zrzeszają firmy w celu tworzenia grup zakupowych. Energia elektryczna jest świetnym przykładem, gdzie przy zwiększonym wolumenie możliwe są atrakcyjniejsze ceny zakupowe. Pojawia się także magazyn energii - produkt w Polsce będący dopiero w początkowej fazie upowszechnienia, natomiast bardzo przyszłościowy. Co zrobić z prądem z instalacji w niedzielę, gdy firma nie pracuje? Zmagazynować i wykorzystać w poniedziałek. Opłata mocowa powoduje, że prąd w ciągu dnia jest droższy i tańszy w nocy, kiedy właśnie można zmagazynować energię i wykorzystać, gdy prąd jest droższy.

Przemysław Machynia, Radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Prezes portalu Pumplab.pl, organizator Green Energy Congress:

- Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat nakłady na inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce wyniosą 1,6 biliona złotych. Według badania IBRiS (raport "Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia"), w opinii 87 proc. respondentów odnawialne źródła energii powinny przynosić realne korzyści każdemu mieszkańcowi Polski, a dla 82 proc. ankietowanych OZE to nowoczesny i przyszłościowy rodzaj energii.

Niestety, aktualny wzrost kosztów surowców i materiałów skomplikował rozwój OZE. Z jednej strony zauważyć można zmniejszenie kosztów na skutek rozwoju technologii, ale z drugiej - wzrost kosztów materiałów i surowców podraża technologie i czyni je trudnymi do budżetowania. Jednym ze sposobów na pozyskanie funduszy na transformację energetyczną jest skorzystanie z rządowych programów takich jak: Czyste powietrze, Mój prąd, czy Mój elektryk. Uzyskane w ten sposób dotacje – i dla osób fizycznych, i dla firm - stopniowo pomagają przejść na bardziej ekologiczne źródła energii. Jednak to inwestycja nie tylko dla planety, ale również dla każdego obywatela, gdyż na dłuższą metę prowadzi do znacznych oszczędności.

Janusz Strzeboński, prezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych:

- Mikro, małe i średnie firmy nie były przygotowane na tak drastyczne wzrosty cen energii oraz gazu, prądu, paliw, w związku z czym wielu przedsiębiorców podejmuje decyzje o zamknięciu swojej działalności lub redukcji marży niemal do zera, aby przetrwać. Jednak prowadzenie działalności na bardzo niskiej marży doprowadzi do braku konkurencyjności i wyzucia ze środków na inwestycje. Te są już dziś w Polsce na najniższym poziomie w XXI wieku! Dodatkowo wzrost kosztów energii i paliw przekłada się na wysoką inflację i rosnącą presję płacową. Obniżenie kosztów energii mogłoby zdecydowanie poprawić kondycję firm, jednak wiele branż zostało wykluczonych z możliwości pozyskania na rynku komercyjnym kredytów na transformację energetyczną – dotyczy to zwłaszcza tych, które dopiero co przechodziły przez problemy związanie z COVID-19. Nawet przedsiębiorstwa w dobrej kondycji finansowej mają olbrzymie trudności z pozyskaniem w bankach kredytu.

Wsparcie takich firm powinno polegać nie na dotacjach, lecz jak najniżej oprocentowanych kredytach służących przeprowadzeniu możliwie szybkiej transformacji energetycznej. Ważne, by preferowane były inwestycje w stabilne źródła ciepła (np. pompy gruntowe). Konieczna jest również zmiana przepisów dotyczących budowy systemów fotowoltaicznych (np. do 150 KW bez zezwoleń), uproszczenie systemu rozliczeń oraz zmniejszenie biurokracji, nie wspominając o sprawozdawczości. Życie uczy także, że nie powinniśmy łatwo rezygnować z węgla. Może warto położyć tylko nacisk na rozwój technologii, która ograniczy emisyjność przy spalaniu tego surowca? Musimy zabezpieczać swoją niezależność energetyczną, uwzględniając źródła, które posiadamy lub są w naszym zasięgu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski