Kraków. Jan T. zatrzymany w sądzie do odbycia kary więzienia. Nie spodziewał się policji

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Zaktualizowano 
Jan T już w asyście policji
Jan T już w asyście policji Artur Drożdżak
Słynny były już dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji Jan T. został zatrzymany w krakowskim sądzie, gdy przyszedł na jedną z kolejnych rozpraw. Ma do odbycia prawomocny wyrok 2 lat więzienia, który zapadł 19 marca br. Nie spodziewał się wpadki i wizyty policjantów. Z sali rozpraw pojechał na Monte.

Sąd odwoławczy nieznacznie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji obniżając karę z 2,2 lat więzienia dla Jana T. na 2 lata. Iwona K., Andrzej Z i Stanisław J. usłyszeli wyroki w zawieszeniu. W uzasadnieniu wyroku sędzie Tomasz Grebla podkreślił, że według zeznań jednego ze świadków Jan T. stworzył w Zarządzie Dróg i Komunikacji (dziś Zarząd Dróg Miasta Krakowa) bałagan i chaos organizacyjny. Dyrektor zwolnił większość pracowników działu zamówień publicznych pozostawiając dwie osoby, żeby stworzyć system do ustawiania przetargów"

Według ustaleń śledczych Jan T. od 30 maja 2006 r. do 20 lipca 2006 r. zlecał podległym mu pracownikom fałszowanie dokumentów w związku z przetargiem na prace zabezpieczające m.in. ruch podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Krakowie.
Jan T. miał powierzyć te prace firmie Stanisława J. Kiedy ta wystawiła rachunek, dyrektor T. uznał, że kwota jest za mała i nakazał, by faktura była dwa razy większa. Zdaniem prokuratury koszty zostały w ten sposób zawyżone o kilkaset tysięcy złotych. Ostatecznie firma Stanisława J. miała dostać za prace 810 tys. zł.

Wizyta Benedykta XVI miała miejsce w maju 2006 r., tymczasem, według śledczych dokumentacja związana z wyłonieniem firmy zabezpieczającej ruch w jej trakcie była tworzona dopiero w czerwcu.

Nieprawomocny wyrok dotyczy też sprawy przebudowy płyty Rynku Głównego w Krakowie. Według prokuratury Jan T, jako dyrektor Krakowskiego Zarządu Dróg, niezgodnie z prawem już przed przetargiem wybrał wykonawcę prac, a potem zlecił takie przeprowadzenie dokumentacji konkursowej, żeby przetarg wygrała wybrane przez niego jednostka.
W obu sprawach skazani na nieprawomocne wyroki w zawieszeniu zostali również pracownicy ZIKiT podlegli Janowi T., Iwona K. i Andrzej Z. W sprawie przygotowań do wizyty Papieża skazany na „zawiasy” został również biznesmen Stanisław J. Wszyscy oskarżeni odwołali się od wyroków.

Trzy lata temu Jan T., będąc oskarżonym w 13 procesach został mianowany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego na dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

– Jeżeli osoba nie ma prawomocnego wyroku, to wszystko jest w porządku – tłumaczył wtedy prezydent. Na początku sierpnia 2015 r. pod presją mediów i opinii społecznej prezydent usunął Jana T. z funkcji dyrektora. Prawomocny wyrok w sprawie Jana T. zapadł miesiąc później. Chodziło o fałszowanie dokumentów dotyczących remontu siedziby zarządu dróg przy ul. Centralnej.
Według prokuratury Jan T. nakazał sporządzić dokumenty dotyczące rzekomego przetargu na te prace już po tym, jak się one skończyły, 30 grudnia 2005 r. Sąd pierwszej instancji w marcu 2015 r. stwierdził, że T. jest winny i ma zapłacić grzywnę 5 tys. złotych. Od tej decyzji odwołała się zarówno prokuratura (żądała kary więzienia w zawieszeniu i zakazu pełnienia funkcji publicznych przez pięć lat) jak i T. i jego obrońca (żądał uniewinnienia). Sąd Okręgowy oddalił oba zażalenia i utrzymał karę.

WIDEO: Na plakatach ministrowie PiS "uciekający" do europarlamentu. PO-KO przygotowała billboardową akcję informacyjną

Źródło: TVN24/x-news

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Jan T. zatrzymany w sądzie do odbycia kary więzienia. Nie spodziewał się policji - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A wjadomo czy wybory za każdym razem nie są fałszowane nik tym się nie przyglądał. My możemy myślęć że ludzie go wybierają a tak naprawdę to wszystko jest tak zrobione że na wstępie jest ustalone że on wygra bo Majchrowski z naszego pięknego Krakowa robi jeden wielki beton

B
Bf
2019-05-10T12:22:45 02:00, Krakus:

Teraz czas na jego kolegę Jacka M.

I tutaj się mylisz

Mówią ,że Jan T. siedział wprawdzie ,lecz nie wsypał mocodawcy , a o to chodziło śledczym gdyż wiedzieli ,że Jan T. sam nie decydował o miliardowych inwestycjach a dostawał tylko polecenia jak firma ma być na przetargu wybrana .

Stąd też pozwalniał uczciwe pracownice z zamówień publicznych a dobrał takich ,co robili wraz z nim przekręty .Następnie swą zastępczynią zrobił ........konkubinę ,którą dorwał już w zarządzie dróg w którym pracowała na podrzędnym stanowisku i tak zaczęła się sitwa w zarządzie dróg.

Nie było by tego wszystkiego gdyby nie tolerancja Majchrowskiego ,co jest o tyle dziwne ,że jako prawnik powinien docenić własciwe postępownie a on tymczasem wychwalał .....przestępcę

Motywacja takiego postępowania jest tak oczywista ,że nie wymaga żadnego komentarza

w
wrh

Tytuł powinien być taki " Tym razem capo di tutti nie pomógł "

Ciekawy jest natomiast wątek ,że skazany Jan T. nie spodziewał się zatrzymania . Przecież skoro wyrok jest prawomocny to ma termin na zgłoszenie się do więzienia ,chyba ,że unikał odebrania pisma z wezwaniem bo zmienił miejsce zamieszkania , bo to znany krętacz .

Ale być może coś załatwiał ,żeby uniknąć odsiadki .

Przecież zawsze w trudnych dla niego sytuacjach leciał na kardiologię do szpitala wojskowego i tam raz albo ciężko chorował albo nagle cudownie ozdrawiał , np. gdy ktoś mu załatwił pracę u Majchrowskiego.

Wprawdzie owego cudotwórcę wreszcie wywalili z kliniki ,ale kto wie .

o
oj

Ten zboczur molestował pracownice i dla tego kazał budować prysznice ,żeby się ofiary miały gdzie podmywać . Kazał wyciszyć drzwi do gabinetu i zakazał wpuszczania kogokolwiek do biurowca ,żeby nie słychac było kwików molestowanych i obmacywanych pracownic . To kanalia ,więc ponoć kazał informowac o samotnych w trudnej sytuacji i ponoć były takie ,które podstraszone wpierw przez wysłanników bydlaka zwolnieniem na kolanach błagały go ,żeby nie zwalniał i robiły co chciał bo nie miały wyjścia .

Na to wszystko patrzył i nic nie robił Majchrowski , prezydent ale jednocześnie .....profesor praw.

Gdy się sprawa wydała publicznie krył zboczura i poprzenosił na lepsze stanowiska w innych wydziałach molestowane a one się zgodziły bo wiedziały ,że mocodawca przestępcy go popiera i może je zwolnić .

To jest dopiero afera

g
gr
2019-05-09T16:39:51 02:00, vd:

Przypadek tego urzędnika przestępcy to przykład najgorszej patologii władzy.

Dyrektor przestępca i prezydent ,który go broni na każdym kroku ,awansuje mimo oskarżeń i chwali mianem najlepszego dyrektora.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien mieć wątpliwości ,że to przykład układu w kręgach władzy stworzonego w celu osiągania korzyści w drodze przestępstwa .

Serce boli ,że ciemny krakowski lud wyborczy wybiera takiego prezydenta ,który stworzył sobie otoczenie złożone z osób podejrzanych ,skazanych, z zarzutami , z aferami .

Ludzie inteligentni ,których jak widać jest w Krakowie mniejszość , zdają sobie sprawę ,że układ urzędniczy stworzony został na wzór organizacji mafijnych.

Szef organizacji nie podpisuje żadnych decyzji lecz wydaje je ustnie . Zatrudnia zaufanych ludzi ,których sowicie wynagradza z ....pieniędzy podatników i pozwala na przekrety na mniejszą skalę a ci wykonują jego ustne polecenia a w razie wpadki winę biorą na siebie i wiedzą ,że szef otoczy ich lub rodzinę opieką finansową ,znajdzie miejsce w spółce miejskiej itd.

Ale po co się ciskasz

Nic nie poradzisz na to ,że wszyscy wiedzą o tych nieprawidłowościach dzięki mediom a faceta wybiera ponad 60% mieszkańców Krakowa a kodek wyborczy nie dzieli wyborców na mądrych głupich i gdyby nie prokuratura i sąd karny Majchrowski może by go jeszcze zrobił ....swoim zastępcą .

Majchrowki nie miał przecież żadnych hamulców i mimo ,że gość siedział w więzieniu i ciążyło na nim kilkanaście zarzutów karnych bronił go zaciekle jakby ....miał z tym coś wspólnego bo jak wytłumaczyć te niezrozumiałą protekcję .

Z
Z
2019-05-09T22:44:35 02:00, Krk:

Kiedy kolej na Franka?

Możesz mu skoczyć na puklerz?

K
Krakus

Teraz czas na jego kolegę Jacka M.

G
Gość

0 zdziwień.To góral.....................................................................z góry Synaj.

G
Gość

No i co..... Jan T. i Jan T. i .... a gdzie bieżące sprawy? Sprawy sprzed ponad dekady wloką się... trudno. Ale tymczasem ta sama jednostka organizacyjna w Krakowie, nazwana co prawda inaczej, dziś lobbuje za zamianmi w SPP. MPK już skażone, teraz kierowcy w Krakowie dostaną po d.... a grupka wybrancych nie dość, że z abonamentem mieszkańca za 1-0zł to jeszcze z planowanymi miejscami "gwarantowanymi". Gdzie są informacje w tej sprawie?!

G
Gość

a bilety MPK podrożały i co? Konstytucja, konstytucja, konstytucja

K
Krk

Kiedy kolej na Franka?

.kr
2019-05-09T19:50:01 02:00, Olo:

A jak domy w Kryspinowie postawione za pieniadze Krakowian? Odebrane?

Dobrze powiedziane

Skoro domy w Kryspinowie postawił za pieniądze z łapówek a łapówki dawała firma ,która otrzymywała pieniądze podatników to de facto domy wybudowali mu podatnicy i jeżeli nie ma aktu darowizny to powinien te domy zwrócić podatnikom,czyli gminie. Gmina natomiast powinna domy sprzedać na licytacji apieniądze przeznaczyć na jakiś szczytny cel

O
Oj

Już cała Polska wie ,że były dyrektor Majchrowskiego , z wielokrotnymi zarzutami i procesami karnymi został zatrzymany i kolejny raz trafi do więzienia .

Może prezydent Majchrowski ma to w d.........,ale ja ne ma i inni mieszkańcy też nie życzą sobie ,aby prezydent miasta za ich pieniądze zatrudniał przestępców i robił taką reklamę Krakowowi .

Teraz gdy ktoś powie ,że jest z Krakowa to usłyszy ach , to chodzi o to miasto w którym padł rekord urzędniczej korupcji i ilości urzędniczych zarzutów karnych .To miasto w którym prezydent mianuje leśnika na dyrektora zarządu dróg a ten zamiast wziąć się za drogi wziął się za molestowanie pracownic i łapownictwo.

Tak samo mnie Olsztyn kojarzy się z paskudnym dziobatym buhajem molestującym miejskie urzędniczki i jeszcze na tyle bezczelnym ,ze po wyrokach i zarzutach raz za razem startuje w wyborach na prezydenta lub innych.

Ale powiedzenie mówi ,jaki pan taki kram .

O
Olo

A jak domy w Kryspinowie postawione za pieniadze Krakowian? Odebrane?

P
Plum
2019-05-09T19:24:20 02:00, Bum:

Nie było w historii krakowskiego samorządu bardziej skompromitowanego urzędnika jakim jest ten człowiek .

Tacy ludzie jak on nigdy ,ale to nigdy nie powinni piastować funkcji publicznych . Traktował zarząd dróg jak prywatny folwark . Kazał w biurowcu budować prysznice ,kuchnie a w gabinecie wyciszać drzwi oraz urządzać jak mieszkanie .

Na wszystko to pozwalał Majchrowski ,choć poprzedni dyrektorzy zarządu dróg nie potrzebowało tych luksusów do kierowania jednostką a wszystkie wygody szły z pieniędzy podatników .Ponoć podobnie wygodnie urządził się w zarządzie cmentarzy komunalnych gdzie także wiele rzeczy uchodziło mu płazem m.in. zakup zabytkowych mebli ,kawior i inne wygody ,wszystko za pieniądze podatników .

Gdy weszła ustawa kominowa ,ograniczająca wówczas zarobki dyrektorów dał swojej zastępczyni pensję 2 krotnie wyższą niż miał prezydent bo w tym wypadku zakaz nie obowiązywał i też mu diwnym trafem uchodziło płazem . No ,ale ogrodzenie się zrobiło to nikt nic nie mówił .

Ten człowiek żył sobie wygodnie przez kilkanaście lat ,kręcąc lody aż przyszedł do instytucji ogromnym budżecie i pojawiła się szansa ustawienia do końca życia . Stąd też zaczęły się dziwne przetargi w których kryterium spełniała tylko jedna firma a dlaczego okazało się później z zeznań prezesa i innych pracowników tej firmy .

Ten człowiek ,zdaniem niektórych ,za jeszcze nie ujawnione przestępstwa powinien siedzieć nie 2 a 20 lat i ma tylko szczęście ,że służby są albo nieudolne albo maja inne powody do tego ,że nie zostało to dotychczas ujawnione.

Nie było w historii krakowskiego samorządu podobnej kanalii

Łapówki , molestowanie pracownic, przekroczenie uprawnień to część zarzutów stawianych temu gościowi .

Oskarżony wielokrotnie ,skazany wielokrotnie ,siedział w więzieniu raz teraz idzie drugi raz a Majchrowski wciąż go chwalił .

Czy to nie dziwne ,że prezydent ,profesor, prawnik twierdzi przez lata publicznie ,że to jego najlepszy dyrektor ? Przestępca najlepszym dyrektorem ?

To kim jest najgorszy dyrektor u Majchrowskiego ,aż strach pomyśleć .

Jednym słowem chlew.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3