Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jest ważna decyzja w sprawie parku przy Karmelickiej. Będą mogły wjechać koparki

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wydał zgodę dotyczącą nadzoru nad pracami archeologicznymi w ramach pierwszego etapu budowy parku przy ul. Karmelickiej. Dzięki tej decyzji będzie można rozpocząć roboty związane z wyburzeniem płyty dawnego parkingu dla samochodów i oczyszczeniem terenu pod przyszły park.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wydał zgodę dotyczącą nadzoru nad pracami archeologicznymi w ramach pierwszego etapu budowy parku przy ul. Karmelickiej. Dzięki tej decyzji będzie można rozpocząć roboty związane z wyburzeniem płyty dawnego parkingu dla samochodów i oczyszczeniem terenu pod przyszły park. Joanna Urbaniec
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wydał zgodę dotyczącą nadzoru nad pracami archeologicznymi w ramach pierwszego etapu budowy parku przy ul. Karmelickiej. Dzięki tej decyzji będzie można rozpocząć roboty związane z wyburzeniem płyty dawnego parkingu dla samochodów i oczyszczeniem terenu pod przyszły park.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

- Pozwolenie zostało wydane i czeka na odbiór przez Zarząd Zieleni Miejskiej - informuje Magdalena Greniewicz, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Plac Biskupi (część od strony ul. Krowoderskiej): na wizualizacji, przed remontem (jeszcze z parkingiem) i w obecnej odsłonie - po przebudowie.

Kraków. Plac Biskupi: Wizualizacje a rzeczywistość. "Smażaln...

Przypomnijmy, że ZZM w październiku ubiegłego roku uzyskał wszelkie niezbędne zezwolenia na pierwszy etap budowy parku, obejmujący rekultywację terenu. W listopadzie ubiegłego roku został wybrany wykonawca dla tych prac. Później jednak rozpoczęło się długie oczekiwanie na wydanie pozwolenia konserwatorskiego na prowadzenie nadzoru nad pracami archeologicznymi – wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków ZZM złożył w październiku 2021 r. Urząd powinien go rozpatrzyć w ciągu 30 dni zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego. Gdyby decyzja została wydana w terminie, to już kończyłby się etap rekultywacji terenu. W ZZM zapowiadali niedawno, że jeżeli nadal nie będzie pozwolenia, to złożą skargę na bezczynność WUOZ.

Minęło kilka dni po naszej publikacji w tej sprawie i pozwolenie zostało wydane. Zapytaliśmy też w WUOZ, dlaczego tak długo trzeba tam czekać na takie decyzje. - Z uwagi na zmiany na stanowisku dyrektora jakie miały miejsce w ostatnim czasie w urzędzie, prosimy o chwilę cierpliwości - wyjaśnia Magdalena Greniewicz.

Przypomnijmy, że w WUOZ w ubiegłym roku było duże zamieszanie. We wrześniu odwołana została małopolska konserwator Monika Bogdanowska. Pozostała jej zastępczyni Dominika Długosz, która 19 stycznia została powołana przez wojewodę na stanowisko małopolskiej konserwator, ale po niespełna dniu przestała nią być. Oficjalnie podano, że z powodów osobistych złożyła rezygnację. Nieoficjalnie można było się jednak dowiedzieć, że powodem odwołania była jej aktywność w mediach społecznościowych i wpisy dotyczące polityki. Na pełniącą obowiązki małopolskiego konserwatora powołana została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. Po dwóch tygodniach, w ubiegły piątek (4 lutego) zastąpił ją Piotr Turkiewicz, docelowo wybrany na wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Nowy dyrektor wdraża się i potrzebuje trochę czasu na zapoznanie się z dokumentacją oraz specyfiką działania urzędu, bierze także aktywny udział w kontrolach - informuje Magdalena Greniewicz.

W zawieszeniu są natomiast przygotowania do kolejnego etapu budowy parku przy Karmelickiej, który dotyczy remontu konserwatorskiego muru od strony ul. Kochanowskiego (ma w nim powstać m.in. dodatkowe wejście do parku). Prace miały się rozpocząć jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Do decyzji o pozwoleniu na budowę dla tego etapu inwestycji wniesione zostało odwołanie przez osobę prywatną. W ZZM czekają na rozstrzygnięcie wojewody w tej sprawie.

We wrześniu ubiegłego roku ZZM otrzymał też pozwolenie konserwatorskie, umożliwiające złożenie wniosku o pozwolenie na budowę dla trzeciego etapu przedsięwzięcia, czyli już samego parku. Wniesione zostało jednak odwołanie przez Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody. Sprawa trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie rozstrzygnięcie powinno nastąpić do połowy marca tego roku.

Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody, wyjaśniał, że odwołanie (dotyczące uzgodnień konserwatorskich) było spowodowane tym, iż ZZM zamierza realizować nie ten sam projekt parku za jakim mieszkańcy głosowali w budżecie obywatelskim. - Proponowana koncepcja jest sztampowa, zaplanowano za mało nasadzeń zieleni wysokiej, drzew - wyliczał prezes Waszkiewicz.

W obecnej sytuacji trudno więc na razie określić, jakie będą terminy realizacji poszczególnych etapów inwestycji. Wszystko może się opóźnić. Wstępny plan zakładał, że prace rozpoczną się w 2021 r., tak by zakończyć je w połowie 2023 r., kiedy (2 lipca) przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, której imię ma nosić park.

Po utworzeniu parku przygotowany i zrealizowany ma zostać czwarty etap obejmujący budowę pawilonu od strony ul. Karmelickiej. Budynek składać ma się z części parterowej i dwóch pięter. W pawilonie przewidziano część restauracyjną, kawiarnianą (z możliwością lokalizowania stolików na zewnątrz). Aranżacja obiektu ma być związana z postacią Wisławy Szymborskiej i jej twórczością. Pawilon będzie mógł być więc wykorzystywany np. w celu organizacji spotkań literackich.

W budżecie miasta na park przy ul. Karmelickiej zarezerwowano 1 mln 950 tys. zł. To ma pozwolić głównie na prace związane z rekultywacją terenu i remont muru. W sumie na realizację inwestycji trzeba znaleźć ok. 7-8 mln zł. Brakujące pieniądze mogą zostać pozyskane w ramach przesunięć budżetowych, bądź zaplanowane w wydatkach na 2023 r. Wszystko będzie zależeć od tego, kiedy w końcu będą wszelkie zezwolenia na prace.

Przypomnijmy, że problemy z działką przy ul. Karmelickiej ciągną się od ponad 20 lat. W 1998 r. miasto uzyskało za nią w licytacji 48 mln zł. Wygrała osoba prywatna, która rok później sprzedała prawo użytkowania wieczystego firmie Portico Galicja. Oprócz parkingu chciała ona wybudować tam m.in. kino i hotel. Kolejny inwestor, irlandzka firma Howard Holdings, odkupiła teren, ale nie wykonała inwestycji z powodu kryzysu. Sąd orzekł, że działka może wrócić do miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Jest ważna decyzja w sprawie parku przy Karmelickiej. Będą mogły wjechać koparki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski