Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jubileusz 120 lat powstania Komisariatu Ziemi Świętej [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie odbyły się nabożeństwa i uroczysta Eucharystia z okazji jubileuszu 120 lat powstania Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie (1902-2022) oraz  30 lat utworzenia naszej Fundacji KZŚ w 1992 r.
W Krakowie odbyły się nabożeństwa i uroczysta Eucharystia z okazji jubileuszu 120 lat powstania Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie (1902-2022) oraz 30 lat utworzenia naszej Fundacji KZŚ w 1992 r. Adam Wojnar
W Krakowie odbyły się nabożeństwa i uroczysta Eucharystia z okazji jubileuszu 120 lat powstania Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie (1902-2022) oraz 30 lat utworzenia naszej Fundacji KZŚ w 1992 r.

Uroczystości odbyły się w sanktuarium św. Kazimierza Królewicza w Krakowie (ul. Reformacka 4).

- Słowo "komisariat", "komisarz" pochodzi od łacińskiego "committo", które oznacza powierzam, zlecam. W naszym przypadku chodzi o instytucje (Komisariaty) względnie ludzi (Komisarzy), którym powierzono i zlecono troskę o Ziemię Świętą - wyjaśniają organizatorzy z Fundacji Komisariat Ziemi Świętej.

Historia Komisariatów Ziemi Świętej jest ściśle powiązana z misją, którą na Bliskim Wschodzie prowadzi franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej. Kiedy papież Klemens VI, w bullach: "Gratias agimus" oraz "Nuper carrissimae" z 21 listopada 1342 roku, potwierdził franciszkanów jako oficjalnych przedstawicieli Kościoła katolickiego w miejscach świętych na Bliskim Wschodzie, Kustodia prawnie mogła rozpocząć swoją misję.

Działalność Kustodii, od samego początku była prowadzona pośród ludzi na ogół wyznających islam, dlatego realizacja tej misji była głównie uzależniona od wsparcia duchowego i finansowego całego świata chrześcijańskiego. Dla skuteczniejszego organizowania tej pomocy, już w XIV wieku, wewnątrz Zakonu Braci Mniejszych, wyznaczano zakonników, którym powierzano zabieganie o jałmużny na utrzymanie miejsc świętych. Wraz z powoływaniem "prokuratorów" oraz "komisarzy" powstawały w całym Zakonie franciszkańskim specjalne jednostki, które nazwano Komisariatami Ziemi Świętej.

Celem Fundacji KZŚ jest:

  • szerzenie znajomości, zainteresowania i czci do miejsc świętych,
  • organizowanie pielgrzymek do Ziemi Świętej (Izraela i Autonomii Palestyńskiej) oraz Egiptu, Grecji, Jordanii, Turcji i Syrii,
  • pozyskiwanie środków materialnych na rozwój działalności apostolskiej i charytatywnej,
  • utrzymywanie dzieł prowadzonych w Ziemi Świętej,
  • szerzenie znajomości Ziemi Świętej za pomocą różnych środków społecznego komunikowania.

Niezwykły spacer po dawnym Krakowie. Zobacz, jak miasto wygl...

Główną siedzibą Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce jest klasztor św. Kazimierza w Krakowie przy ul. Reformackiej 4 (przy placu Szczepańskim).

Na czele Fundacji stoi prezes (Komisarz Ziemi Świętej w Polsce), którym jest o. Paschalis Antoni Kwoczała.

Najpiękniejsze punkty widokowe na świecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Jubileusz 120 lat powstania Komisariatu Ziemi Świętej [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski