Kraków. Kanada pachnąca... mrozem. Spadochroniarzom z 6....

Kraków. Kanada pachnąca... mrozem. Spadochroniarzom z 6. Brygady nie straszne śniegi i minus 22 st. C [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Kanada pachnąca... mrozem. Spadochroniarzom z 6. Brygady nie straszne śniegi i minus 22 st. C [ZDJĘCIA]
1/9
przejdź do galerii

©Fot. 16 batalion powietrznodesantowy

Ponad 50 kilometrów pokonane w dwie doby w śniegu i mrozie, z mapą i kompasem w ręku – to tylko jedno z zadań, które czekało na żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej podczas ćwiczeń Canadian Patrol Concentration 2018.
Zobacz galerię
Oprócz polskiej grupy żołnierzy rozpoznania z 16. batalionu powietrznodesantowego w Krakowie szkolili się zwiadowcy z Kanady, USA, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Włoch. Ćwiczący działali w trudnych warunkach terenowych oraz niskiej temperaturze (nawet minus 22 st. C) realizując między innymi: patrolowanie, taktyczne pokonywanie terenu, nawigowanie dniem i nocą oraz rozpoznanie obiektu, dróg i obszarów.

Przed przystąpieniem do działań taktycznych uczestnicy szkolenia zapoznani zostali z zagrożeniami związanymi z niskimi temperaturami takimi jak odmrożenia, kontuzje i hipotermia oraz sposobami ich uniknięcia.  
 
Główną częścią ćwiczenia było nieprzerwane 48 godzinne działanie zwiadowców w terenie, podczas którego pokonali oni ok 50 kilometrów, nawigując tylko przy pomocy kompasu i mapy, w dzień i w nocy.
 
- Organizatorzy starali się, aby ćwiczenie było jak najbardziej realne. Byliśmy cały czas obserwowani przez rozjemców terenowych, gdy realizowaliśmy działanie drużyny na kontakt ogniowy, zasadzkę na konwój, taktyczne pokonywanie terenu niebezpiecznego i wiele innych zagadnień – komentuje dowódca polskiej drużyny.
 
Jak przypomina kpt. Agata Niemyjska, Canadian Patrol Concentration jest ćwiczeniem cyklicznym, odbywającym się co dwa lata na terytorium Kanady. - Realizm ćwiczenia i srogie warunki podczas działania, pozwalają przetestować wytrzymałość nie tylko sprzętu, ale i organizmu żołnierzy – podkreśla kpt. Niemyjska.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:WIDEO: Krótki wywiad. Czy w Polsce jest urbanistyka?

Autor: Joanna Urbaniec

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo