Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kary za brak opłat w strefie parkowania niezgodne z prawem? Urzędnicy nie widzą problemu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Andrzej Banaś
Jeden z kierowców, który otrzymał karę za brak opłaty w parkomacie przekonuje, że wystawiono ją powołując się na przepisy, które nie obowiązują. Urzędnicy są innego zdania.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

- Opłatę dodatkową za parkowanie otrzymałem będąc w Krakowie w dniu 25 lipca 2020 r. Została wystawiona na podstawie art. 13f ust. 1 ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. A ta ustawa z dniem 18 marca 2020 r. straciła swoją moc. Wszystkie mandaty wystawione po tym dniu nie mają swojego umocowania prawnego. Zarząd Dróg Miasta Krakowa prawdopodobnie jeszcze nie zauważył błędu, który jest na blankietach mandatowych - zwraca uwagę pan Mateusz. Powołuje się przy tym na zapisy Dziennika Ustaw 2018 poz. 2068, gdzie można znaleźć informację o wygaśnięciu wspomnianego przez niego aktu prawnego.

Co na to urzędnicy? - Podstawą powstania obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej jest ustawa z dnia 21 marca 1985 r. Obowiązek zapłaty opłaty dodatkowej powstaje wprost z mocy prawa niezależnie od faktu wystawienia i umieszczenia zawiadomienia za wycieraczką pojazdu. Ustawa ta nie została uchylona i w dalszym ciągu obowiązuje. Opłata dodatkowa pobierana jest więc prawidłowo - wyjaśniają w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa. - Odnosząc się zaś do kwestii publikatora ustawy, ZDMK wyjaśnia, że na skutek opublikowania nowego tekstu jednolitego ustawy Dziennik Ustaw poz. 70, z dniem 18 marca 2020 wygasła ważność jedynie publikatora ustawy, nie zaś samej jej treści - dodają w zarządzie dróg.

W ZDMK przekonują więc, że opłata dodatkowa powstała w związku z niewniesieniem opłaty za postój naliczana jest zgodnie z treścią ustawy o drogach publicznych w wysokości przewidzianej obecnie obowiązującą uchwałą Rady Miasta Krakowa. - Do rozważenia w tym momencie pozostaje okoliczność zmiany na zawiadomieniu oznaczenia publikatora ustawy lub w ogóle rezygnacja z jego umieszczenia - przyznają w ZDMK.

Przypomnijmy, że w krakowskiej strefie płatnego parkowania opłata za postój powinna zostać wniesiona niezwłocznie z chwilą zaparkowania pojazdu. Postój pojazdu po upływie 5 minut od pozostawienia go w miejscu postoju bez uiszczenia odpowiedniej opłaty lub po upływie 5 minut od czasu określonego na wydruku z parkomatu lub czasu opłaconego za pomocą innych elektronicznych form płatności jest równoznaczny z nieuiszczeniem opłaty. Tak jest też w przypadku postoju przy użyciu nieważnego dowodu wniesienia opłaty lub postój pojazdu opłaconego w parkometrze, poprzez płatność mobilną lub inną formę płatności, którego numer rejestracyjny nie został podany lub prawidłowo podany, pomimo że podanie numeru rejestracyjnego było wymagane. Opłata dodatkowa wynosi obecnie 150 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski