Kraków. Katastrofalny stan ulicy Kościuszki. Kiedy w końcu będzie remont? [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Ulica Kościuszki jest w fatalnym stanie. Mieszkańcy czekają na remont.
Ulica Kościuszki jest w fatalnym stanie. Mieszkańcy czekają na remont. Anna Kaczmarz/ Altrans
Udostępnij:
Ulica Kościuszki jest w katastrofalnym stanie, szczególnie torowisko. Niedawno znów doszło tam do wybrzuszenia szyny, co spowodowało wstrzymanie komunikacji tramwajowej. Miasto od lat przygotowuje się do remontu tej ulicy, ale na planach się kończy. Urzędnicy zapowiadają, że jednak ma nastąpić przełom i w końcu uda się zmodernizować tory i drogę, ale prace przeprowadzone zostałyby dopiero w 2022 roku. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak obecnie wygląda ul. Kościuszki i jakie są plany jej przebudowy.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Mieliśmy przygotowany projekt przebudowy ulicy Kościuszki i zwróciliśmy się o odstępstwa od norm dotyczących wielkości łuków szyn tramwajowych. W odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że skoro to jest droga wojewódzka, to projekt przebudowy wraz z pętlą tramwajową na Salwatorze powinien zakładać, że z drogi zbiorczej zamieni się w drogę główną. Nie chcieliśmy jednak budować drogi głównej o innych parametrach dotyczących m.in. szerokości jezdni czy liczby miejsc parkingowych. Znaleźliśmy rozwiązanie, dzieląc dokumentację na przebudowę ulicy i remont pętli. Do jesieni 2021 r. zamierzamy mieć gotowe projekty, tak by realizację zadań przeprowadzić w 2022 roku

- informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Trwa budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. Wciąż nie wiadomo, czy wraz z ukończeniem nowej trasy będzie także gotowa pętla końcowa.

Kraków. Linia tramwajowa do Górki Narodowej powstanie bez pę...

Do ostatniego wybrzuszenia szyny na ul. Kościuszki doszło 31 marca chwilę przed godziną 14. W efekcie tego ruch tramwajowy na ul. Kościuszki był niemożliwy. Linie tramwajowe nr 1 i 2 kierowano do Cichego Kącika, a komunikacja zastępcza kursowała na trasie Salwator - Filharmonia.

Mieszkańcy od lat narzekają na stan ul. Kościuszki, szczególnie torowiska. Potrzebę inwestycji widzą też urzędnicy, ale lecą lata i niewiele się dzieje.

Dwa lata temu informowaliśmy, że koncepcje przebudowy ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej przygotowała krakowska pracownia Altrans. W przypadku ul. Zwierzynieckiej planowano remont torowiska i nawierzchni wraz z dodatkowymi nasadzeniami zieleni. Projekt zakłada też zmianę szerokość zatok parkingowych - tak by spełniony był wymóg wynoszący 2,5 metra. Zatoki zostałyby więc poszerzone o 20 centymetrów i o tyle trzeba byłoby zwęzić jezdnie.

W przypadku ul. Kościuszki koncepcja zakładała zlikwidowanie parkowania prostopadłego, a miejsca postojowe dla aut zaplanowano w zatokach, tak by obowiązywało parkowanie równoległe. Koncepcja zakłada też zmiany przystanków tramwajowych na wiedeńskie, a więc o konstrukcji polegającej na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Powiększona ma być także pętla tramwajowa na Salwatorze. Przebudowany zostanie także przystanek autobusowy u zbiegu ul. Kościuszki i Senatorskiej. Na ul. Kościuszki zaplanowano też dodatkowe nasadzenia drzew.

Michał Pyclik przyznaje, że w 2022 r. zmodernizowane byłyby obie ulice: Kościuszki i Zwierzyniecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Katastrofalny stan ulicy Kościuszki. Kiedy w końcu będzie remont? [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Zwężenie jezdni? Przez takie pomysły likwiduje się komunikację autobusową, gdyż na zwężonych pasach ruchu nie mieści się autobus. Urzędnicy udają, że nie wiedzą, jak szeroki jest autobus.

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie