Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kiedy powstanie klinika dla sarny i lisa?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Ratują dzikie zwierzęta: boćki, które nie były w stanie odlecieć na zimę, potrącone sarny czy postrzelonego kruka. Prowadzą pogotowie dla rysi. Każdego roku trafia do nich ok. 700 przedstawicieli ponad 80 gatunków. W krakowskiej Galerii Bronowice można jeszcze w piątek i sobotę poznać działalność Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, który jednocześnie apeluje o wsparcie jednego ze swoich projektów. A co z profesjonalnym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt, na który czekamy w Krakowie?

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Przypomnijmy, że o jego utworzeniu mówi uchwała podjęta przez Radę Miasta na początku zeszłego roku. Powstała, bo prosiły o to osoby zatroskane losem dzikich zwierząt, które spotykały się z przypadkami ich niewłaściwego traktowania.

W konsultacjach społecznych na temat wskazania lokalizacji ośrodka, które przeprowadzono z końcem ubiegłego roku, można było wybrać między dwiema proponowanymi miejscami: Pleszów i Lasy Tynieckie. Bezapelacyjnie zwyciężyły te drugie.

Wiadomo już, że w lokalizacji, która zdobyła największe poparcie, rzeczywiście powstanie wyczekiwany ośrodek ratujący i leczący dzikie zwierzęta. Znajdzie się on na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Tyniec - wschód”.

Obecnie na finiszu są prace dotyczące przygotowania przetargu na opracowanie koncepcji projektowej i dokumentacji dla budowy ośrodka.

- W ramach tego zlecenia wykonawca przygotuje koncepcję, projekt budowlany, kosztorys inwestorski, uzyska pozwolenia administracyjne dla ośrodka i dróg dojazdowych - wylicza Jan Machowski, rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie.

Przetarg na dokumentację zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. A po uzyskaniu pozwoleń na realizację ZIM ogłosi kolejny przetarg - na budowę. Szacowany koszt realizacji zadania na razie nie jest znany, zostanie określony w kosztorysie inwestorskim.

Przyszły ośrodek ma świadczyć kompleksową pomoc wszelkim zwierzętom wolno żyjącym (zarówno tym podlegającym ochronie gatunkowej, jak i łownym). Obejmie ona odłowienie takich zwierząt, transport, leczenie, rehabilitację i utrzymanie w celu przywrócenia ich do środowiska naturalnego, a także całodobową opiekę weterynaryjną.

Obszar ośrodka będzie obejmował ok. 1,8 ha terenu, z możliwością rozbudowy do 3 ha. W ramach inwestycji ma powstać budynek główny, budynek stałego dozoru, zespół wybiegów i wolier, zbudowana zostanie droga dojazdowa, a także zagospodarowany cały teren, który będzie ogrodzony. Na teren, gdzie planowane jest zlokalizowanie ośrodka, nie są doprowadzone media, dlatego trzeba będzie również przewidzieć podpięcie go do infrastruktury. Rozważane jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z wieloletnią prognozą finansową miasta realizacja tego zadania inwestycyjnego rozpisana jest do 2021 roku. Do tego czasu więc ośrodek powinien powstać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski