Kraków. Kilka wariantów budowy parkingów przy stadionie Wisły. Mają być konsultacje w sprawie modernizacji tego obiektu wraz z otoczeniem

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Około 20 mln zł ma kosztować modernizacja stadionu Wisły. Do tego planowane są parkingi na 1500 miejsc za ok. 60 mln zł. Przed rozpoczęciem inwestycji planowane są konsultacje społeczne. Krakowianie mają się wypowiedzieć m.in. w kwestii budowy parkingów przy stadionie, w sąsiedztwie Błoń. Ten pomysł budzi duże kontrowersje.

WIDEO: Krótki wywiad

- Odnieśliśmy wrażenie, że różne strony zgłaszają różne postulaty dotyczące zagospodarowania stadionu i jego otoczenia. Uznaliśmy, że niezbędne są więc konsultacje społeczne w tej sprawie z udziałem tak przedstawicieli Wisły, jak i osób niezwiązanych z klubem, które chciałby spędzić wolny czas w tym rejonie - mówił radny PO Jakub Kosek, podczas wtorkowego (11 lutego) posiedzenia komisji sportu rady miasta.

Uczestnicy posiedzenia debatowali w sprawie przyszłości stadionu miejskiego im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta. Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących modernizacji stadionu Wisły oraz zagospodarowania terenu wokół tego miejskiego obiektu przygotowali radni PO. Radni miejscy tym tematem mają się zająć podczas sesji zaplanowanej na 12 lutego.

- Trzeba się zastanowić czemu mają służyć konsultacje. Moim zdaniem byłyby one przedwczesne - powiedział Włodzimierz Pietrus, radny PiS. Zwracał uwagę, że na razie miasto nie ma jeszcze praw do projektu stadionu (planowane jest ich odkupienie). Stadion ma być modernizowany z myślą o organizacji igrzysk europejskich w Krakowie w 2023 r. Na razie jednak nie ma jeszcze konkretnych gwarancji rządowych, co do finansowania inwestycji związanych z tą imprezą, a jedną z nich miałaby być właśnie modernizacja obiektu przy ul. Reymonta.

Agnieszka Wantuch, radna z Dzielnicy V Krowodrza, skomentowała: - Konsultacje trzeba było robić, ale 10 lat temu, kiedy stadion powstawał. Teraz mamy tam betonowe ściany i beton wokół obiektu. A w sąsiedztwie na boiskach, gdzie kiedyś trenowali sportowcy powstają hotele. Teraz, żeby ten stadion był ładny i funkcjonalny, to trzeba byłoby go zburzyć i wybudować od nowa.

A co na to piłkarska spółka Wisły Kraków? - Stanowisko klubu jest niezmienne. Chcielibyśmy w procesie planowania być od początku, a tak nie jest - powiedział Piotr Obidziński, prezes Wisły Kraków SA. Zwrócił uwagę, że już miasto planuje, by powierzchnie pod trybunami miały głównie funkcje biurowe, a obok stadionu mają powstać parkingi.

Urzędnicy potwierdzają, że planowane są parkingi - w sumie na 1200 miejsc oraz 60 miejsc postojowych dla autokarów - wszystko w sąsiedztwie stadionu, w rejonie Błoń. - Budowa parkingów będzie stanowiła realizację postanowień obowiązującego planu miejscowego dla tego obszaru - przyznał Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. - Nic nie zostało jednak jeszcze przesądzone. Żadne projekty nie powstały - dodał.

Petycję przeciwko miejskim planom zagospodarowania stadionu, w tym budowie naziemnych parkingów, podpisują kibice Wisły. Stowarzyszenie Socios Wisła zebrało już ok. 11 tys. podpisów. - Nie chcemy się zgodzić na budowę kubaturowych parkingów przy stadionie i Błoniach. Nie będzie to ładnie wyglądać. Uważamy tak, jako mieszkańcy Krakowa. Podpisy przeciw takiemu rozwiązaniu złożyli kibice Wisły, ale wiemy, że przeciwni takiemu rozwiązaniu są także inne osoby - podkreślił Piotr Leśkiewicz, prezes Socios Wisła. - Obok stadionu powinny powstać parkingi podziemne, a na nich boiska - dodał.

Kraków. Parking przy Błoniach? Miały być boiska. Zobacz poró...

W Wiśle podkreślają, że klub byłby zainteresowany tym, by zostać operatorem stadionu. Gdyby tak się stało Wisła w pełni przejęłaby odpowiedzialność za utrzymanie obiektu i miasto nie musiałoby do tego dopłacać. Wisła byłaby na to gotowa, ale pod warunkiem, że stadion, a także jego otoczenie zostałoby zagospodarowane z uwzględnieniem potrzeb klubu. W pomieszczeniach pod trybunami musiałoby się więc także znaleźć miejsce na działalność komercyjną: sklepy, kawiarnie. Jedną z opcji byłaby także budowa przy stadionie hotelu.

Jest pomysł ożywienia ul. Reymana poprzez połączenie jej z parkiem Jordana - zniknęłoby więc ogrodzenie oddzielające stadion od parku. W parterowych częściach trybuny sąsiadującej z parkiem mogłyby natomiast zostać wydzielone przestrzenie np. na kawiarnie.

Wisła chciałaby także, by na terenach wokół stadionu powstały boiska. Seniorzy i juniorzy "Białej Gwiazdy" korzystają z centrum treningowego w Myślenicach. Boiska przy ul. Reymonta i al. 3 Maja miałyby służyć najmłodszym zawodnikom z Akademii Piłkarskiej Wisły.

- Akademia korzystałaby z boisk w określonych godzinach. W pozostałym czasie można byłoby je wynajmować komercyjnie. To przynosiłoby dochody, które zrekompensowałyby większe koszty związane z budową parkingów podziemnych, a nie naziemnych. Na tych parkingach można byłoby ulokować piłkarskie murawy - zasugerował prezes Leśkiewicz.

Maleje dług Wisły wobec miasta za wynajem stadionu

Przypomnijmy, że pierwotny projekt budowy stadionu Wisły z 2009 r. zakładał powstanie dwóch parkingów podziemne po 600 miejsc każdy. Jeden z nich miał powstać od strony al. 3 Maja, a drugi przy ul. Reymonta. Pozostały wizualizacje, na których widać, że nad parkingami planowano boiska.

Teraz preferowana jest budowa tańszych, naziemnych miejsc postojowych. Mająca prawa do projektu stadionu firma Archetus przygotowała kilka wariantów. Pierwszy z nich zakłada budowę jednego lub dwóch parkingów naziemnych z jedną kondygnacją nadziemną nie przykrytą dachem o powierzchni całkowitej ok. 23 tys. mkw. Taka inwestycja kosztowałaby ok. 45 mln zł.

Drugi wariant dotyczy budowy jednego lub dwóch parkingów naziemnych, zadaszonych, z możliwością częściowego, dwukondygnacyjnego zagłębienia w ziemi. Łączna powierzchnia obiektów wyniosłaby ok. 36 tys. mkw. Szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 65 mln zł.

Przygotowano też wariant budowy dwóch parkingów podziemnych oparty na projekcie z 2009 r. Łączna powierzchnia potrzebna do realizacji zadania to ok. 60 tys. mkw. Szacunkowy koszt takiej inwestycji to 134,8 - 176 mln zł.

Projekt uchwały w sprawie konsultacji dotyczących zagospodarowania stadionu Wisły zakłada, że konsultacje trwałyby co najmniej 90 dni i zakończyłyby się nie później niż do 1 czerwca 2020 roku. "Z uwagi na duże znaczenie tego obszaru dla rozwoju miasta w proces przeprowadzania konsultacji społecznych zostaną włączeni wszyscy mieszkańcy Krakowa" - uwzględniono w projekcie uchwały.

Kraków. Siódma rocznica zawalenia części dachu na stadionie ...

Budowa stadionu Wisły zakończyła się w 2011 r. i kosztowała ok. 600 mln zł. Teraz w ramach jego modernizacji miałby być przebudowane m.in. powierzchnie pod trybuną południową (od strony Błoń), gdzie kiedyś mieściły się szatnie piłkarskie i baseny odnowy biologicznej, a od lat - odkąd drużyna Wisły wyprowadziła się do centrum treningowego w Myślenicach - są opuszczone i niszczeją.

Plany obejmują też poprawę wyglądu elewacji poszczególnych trybun stadionu. Zmodernizowany ma też zostać system wentylacji i zadaszenie. Przypomnijmy, że zakończenia dachów trybun przed laty zostały zdemontowane (po tym jak z jednego dachu na drugi spadł lód i go uszkodził) i do dziś ich nie przywrócono.

Założenie jest takie, że w ramach przedsięwzięcia firma Archetus wykona projekt modernizacji stadionu wraz z otoczeniem, a miasto przejmie prawa do dokumentacji projektowej. Na zlecenie prac projektowych oraz nabycie praw autorskich zabezpieczono w budżecie miasta na 2020 r. kwotę 7,6 mln zł. Obecnie trwa wycena przez podmiot zewnętrzny wartości, za jaką można wykupić prawa autorskie.

Czytaj także

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Kilka wariantów budowy parkingów przy stadionie Wisły. Mają być konsultacje w sprawie modernizacji tego obiektu wraz z otoczeniem - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zip
11 lutego, ‎21‎:‎42, Olo:

Parking powinien być zamiast stadionu. Przynajmniej by na siebie pracował

12 lutego, 08:20, krakus:

Stadion będzie na siebie pracował i koszt doprowadzenie do takiego stanu będzie o wiele mniejszy niż wybudowanie parkingu. Dodatkowo parking tylko przyciągnie kolejne tysiące samochodów do już zakorkowanego miasta. Nie wspominając o niszczeniu okolicy betonem.

Te obietnice, że stadion będzie na siebie pracował to słychać było dawno temu. Tylko efektów nie widać. Poza kolejnymi pomysłami jak w tym obiekcie utopić jeszcze trochę wspólnej kasy. Wpływy z parkingu są pewniejsze. I wcale nie musi generować większego ruchu. Wystarczy nie przerabiać okolicznych terenów zielonych tylko je odpowiednio urządzić. A auta na stadion

G
Gość
12 lutego, 16:11, krk:

Budowac parkingi bo nie ma ostatnio wolnych miejsc wzdłuż błoni, ale parkowanie do 2 godzin free! Dla użytkowników parku i błoń.

Ręce precz od błoń. Boiska i trawa,likwidacja ogrodzenia do parku Jordana i podziemny parking jak było w pierwotnym planie zagospodarowania terenu.

k
krk

Budowac parkingi bo nie ma ostatnio wolnych miejsc wzdłuż błoni, ale parkowanie do 2 godzin free! Dla użytkowników parku i błoń.

S
Salwator

Stadion powinien zostać doprowadzony do stanu używalności za możliwie najmniejszą kwotę. Oddać to później Wiśle nawet za symboliczną złotówkę byle nie dopłacać jak teraz, klub lepiej niż urzędnicy poradzi sobie z wynajęciem, bo będzie musiał. Parking to inna kwestia, ale pomysł nie wydaje się sensowny, po co zapraszać kolejne tysiące samochodów do zakorkowanego miasta, no i zwracałby się wiele lat plus podobno walczymy ze smogiem.

K
Krakus

Czy ja dobrze czytam? Za równowartość tego koszmaru moglibyśmy mieć 10 parkingów podziemnych?

W
Wielki Szu

Na stadionie Wisły proponuje zrobić ekologiczną spalarnie pieniędzy....

G
Gość

Zrobić parking i spokój. Niech grają w Myślenicach.

j
jan

Parking to najlepsze rozwiązanie. A stadion trzeba zburzyć bo jest okropny i prawie zawsze pusty

G
Gość
12 lutego, ‎08‎:‎54, Gość:

it ak nikt nie sprawdzi kto zarabiał na ustawianiu meczy za pomocą zawodnika cracovii bo wyszłoby, że mogła to być wisła kraków, skąd ten domysł? Skoro kierownictwo handlowało narkotykami to dla czego nie mieliby pod nosem policji i służb specjalnych ustawiać meczów w chinach i nie czerpać z tego korzyści? Skąd wzioł się kapitał przestępczy wisły kraków budowany przez 20 lat? Z trawki?

12 lutego, 8:56, pol:

Co za bzdury.

Ale bełkot. Rozumiem pasiaczki ze to wasze niebo zbudowane przy dotacjach od Pana ktory walczył z komuną ;) troche wam ucieka ale zeby takie bzdziochy pisać?

G
Gość
11 lutego, 21:22, f,g:

Radna ma rację ,że konsultacje trzeba było robić przed budową stadionu za publiczne pieniądze dla .....prywatnej drużyny piłkarskiej !!!!!!!!

Dzieciom w zimie zabraniano wychodzić na spacery ze względu na smog bo pieniądze zamiast na poprawę powietrza poszły na stadion dla druzyny należącej do lokalnego miliardera !!!!!!!!!

Za to urzędnicy i radni powinni iść siedzieć ! A stadion niby miejski ,żeby był pretekst do finansowania budowy za publiczne kolosalne pieniądze .

Kobyle caco. Stadion nie byl budowany dla Wisły bo Wisla nie jest jego wlascicielem!.

p
pol
12 lutego, ‎08‎:‎54, Gość:

it ak nikt nie sprawdzi kto zarabiał na ustawianiu meczy za pomocą zawodnika cracovii bo wyszłoby, że mogła to być wisła kraków, skąd ten domysł? Skoro kierownictwo handlowało narkotykami to dla czego nie mieliby pod nosem policji i służb specjalnych ustawiać meczów w chinach i nie czerpać z tego korzyści? Skąd wzioł się kapitał przestępczy wisły kraków budowany przez 20 lat? Z trawki?

Co za bzdury.

G
Gość

it ak nikt nie sprawdzi kto zarabiał na ustawianiu meczy za pomocą zawodnika cracovii bo wyszłoby, że mogła to być wisła kraków, skąd ten domysł? Skoro kierownictwo handlowało narkotykami to dla czego nie mieliby pod nosem policji i służb specjalnych ustawiać meczów w chinach i nie czerpać z tego korzyści? Skąd wzioł się kapitał przestępczy wisły kraków budowany przez 20 lat? Z trawki?

p
prawdziwy krakus
11 lutego, ‎17‎:‎51, Krakus:

Zaorać ten bunkier i trawę dla piesków posadzić. W centrum miasta nie są potrzebne stadiony, z których korzysta tylko garstka kiboli.

Garstka kiboli? Ty chyba nie jesteś z Krakowa jeżeli tak piszesz albo nigdy na Wiśle nie byłeś. Na Wiśle ostatnio ponad 15tys ludzi. Dużo rodzin z dziećmi i normalnych obywateli...bywam więc wiem.

p
pol
11 lutego, ‎19‎:‎59, Gość:

To jest stadion miejski a nie Wisły, Wisła wynajmuje go tylko na mecze i jeszcze ma zadłużenie względem miasta. Oficjalnie zrezygnowała z utrzymywania "swojego" stadionu i przeniosła się do Myślenic. Do tej pory największa szpetota Krakowa "szkieletor" pięknieje a pałeczkę przejmie stadion który szpeci park Jordana, Błonia i całą okolicę.

Wisła zadłużenie spłaca, na bieżąco też płaci, bo ma teraz uczciwych i przedsiębiorczych właścicieli. Dodatkowo jest to obszar o przeznaczeniu typowo sportowym, miały być boiska więc powinny być, a Wisła powinna być operatorem zarówno stadionu jak i tych boisk. Miasto wtedy nie musiałoby dopłacać do obiektu, a Wisła mogłaby na nim zarabiać.

k
krakus
11 lutego, ‎21‎:‎42, Olo:

Parking powinien być zamiast stadionu. Przynajmniej by na siebie pracował

Stadion będzie na siebie pracował i koszt doprowadzenie do takiego stanu będzie o wiele mniejszy niż wybudowanie parkingu. Dodatkowo parking tylko przyciągnie kolejne tysiące samochodów do już zakorkowanego miasta. Nie wspominając o niszczeniu okolicy betonem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3