MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejne remonty i utrudnienia w mieście. Naprawa torowiska na ul. Kościuszki

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Z mniejszych remontów w Krakowie - trwa, kończy się asfaltowanie ul. Zamoyskiego
Z mniejszych remontów w Krakowie - trwa, kończy się asfaltowanie ul. Zamoyskiego Andrzej Banas
Przedłużają się prace na wiadukcie nad A4 w ciągu Wielickiej, inne zmiany spowoduje remont skrzyżowania Malborskiej i Kamieńskiego. Wyłączony zostanie też ruch tramwajowy do Salwatora, ale tylko na chwilę. To jeszcze nie od lat wyczekiwana przebudowa ul. Kościuszki wraz z torowiskiem, które jest w opłakanym stanie.

Prace na wiadukcie nad A4 w ciągu ul. Wielickiej

W związku kolejnym etapem prac Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na wiadukcie w ciągu ul. Wielickiej wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

W dniach 15- 22 marca br*. zamknięty miał być lewy pas ruchu ul. Wielickiej, w kierunku Wieliczki. Prace były realizowane w godzinach 9.00-13.30, po czym przywracany był ruch na dwóch pasach. Niestety drogowcy informują, że prace w tym zakresie potrwają jeszcze do 10 kwietnia br.

Prace w rejonie Kamieńskiego i Malborskiej

Z końcem listopada br. został przekazany plac budowy i ruszyły pierwsze prace przygotowawcze w rejonie skrzyżowania Kamieńskiego i Malborskiej. Roboty realizuje deweloper w ramach pobliskiej inwestycji.

W najbliższy piątek, 31 marca br. od ok. godz. 22:00 zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:

 • zwężenia na ul. Kamieńskiego na wysokości skrzyżowania z ul. Malborską – dla pojazdów dostępny będzie jeden pas ruchu, zewnętrzny (prawy) na jezdni prowadzącej w kierunku ronda Matecznego oraz jeden (również zewnętrzny) na jezdni w stronę Wieliczki;
 • wyłączone będą lewoskręty z ul. Kamieńskiego w ul. Malborską;
 • zamknięte będzie przejście dla pieszych (na wysokości przystanków autobusowych).

W sobotę, 1 kwietnia w godzinach popołudniowych (od ok. godz. 16:00) do dyspozycji kierowców będą ponownie po dwa pasy ruchu na jezdniach ul. Kamieńskiego (ze zwężeniami), dostępne będą też lewoskręty.

Kolejne zmiany w organizacji ruchu – od poniedziałku, 3 kwietnia. Wykonawca robót będzie kontynuował prace związane z poszerzeniem ul. Malborskiej. W miejscu wcześniejszego chodnika będą trwały prace ziemne. Ruch pieszych wzdłuż ul. Malborskiej zostanie poprowadzony tymczasowym chodnikiem. Dodatkowo, w dniach od 3 do 7 kwietnia (poniedziałek-piątek) wyłączane z ruchu będą niewielkie fragmenty jezdni ul. Malborskiej. Ruch pojazdów będzie sterowany ręcznie.

Prace na ul. Kościuszki

W sobotę, 1 kwietnia, będą prowadzone prace torowe na ulicy Tadeusza Kościuszki.

Na wysokości ul. Flisackiej ekipy będą stabilizować zapadnięte płyty monolityczne. W związku z tym od godz. 6.00 do końca dnia tramwaje nie będą kursowały na odcinku „Filharmonia” – „Salwator”. Zmiany będą dotyczyć linii nr 1, 2 i 6, zostanie uruchomiona zastępcza linia nr 72.

W tym czasie linie tramwajowe będą kursować w następujący sposób:

 • linie 2 i 6 – zostaną zawieszone (w zamian będzie funkcjonować zastępcza linia 72);
 • linia 1:
 • do około godziny 6:00 będzie kursować po obecnej trasie (bez dodatkowych zmian);
 • od około godziny 6:00 do końca dnia będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Wańkowicza – … – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – Al. 3 Maja – Cichy Kącik;
 • linia 72 – zastępcza linia tramwajowa kursująca po następującej trasie (połączenie linii 2 i 6): Mały Płaszów P+R – Lipska – Dworzec Płaszów Estakada – Wielicka – Limanowskiego – Krakowska – Stradomska – Św. Gertrudy – Dominikańska – Franciszkańska – Podwale – Basztowa – Lubicz – Rakowicka – Cmentarz Rakowicki;
 • linia będzie kursować przez cały dzień z częstotliwością co 20 minut.

Ze względu na funkcjonowanie linii 734, 752 i 792 NIE zostanie uruchomiona dodatkowa zastępcza komunikacja autobusowa.

Rozbudowa 29 Listopada: nocne utrudnienia w rejonie wiaduktu LK 95

Uwaga kierowcy: z uwagi na roboty budowlane, nocami od 3 do 6 kwietnia pojawią się dodatkowe utrudnienia w ruchu przy budowanym wiadukcie kolejowym w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej.

Roboty, które wykonawca będzie realizować w porze nocnej (od północy do 5.00) będą polegać na montażu tymczasowych podpór. W związku z tym występować tam będą chwilowe przerwy w ruchu. Ruch będzie wstrzymywany przez uprawnionych pracowników.

Odpust Emaus – zmiany w organizacji ruchu

W związku z tradycyjnym odpustem Emaus na Salwatorze 9 i 10 kwietnia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

W niedzielę, 9 kwietnia, od godz. 18.00 wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się – dotyczy również miejsc wyznaczonych.

W związku z tym nie będzie możliwe parkowanie:

 • na ul. Senatorskiej na odcinku od ul. Mlaskotów do ul. Kościuszki, łącznie z wyłączeniem istniejącego postoju TAXI,
 • na ul. Kościuszki na odcinku od posesji nr 56 do pętli tramwajowej,
 • na ul. Królowej Jadwigi na odcinku od al. Focha do ul. Księcia Józefa.

W poniedziałek, 10 kwietnia od godziny 6.00 rano:

 • zostanie zamknięta ul. Kościuszki od ul. Komorowskiego do ul. Królowej Jadwigi w obu kierunkach dla ruchu kołowego z wyłączeniem tramwajów,
 • zostanie zamknięta ul. Senatorska od ul. Mlaskotów do ul. Kościuszki,
 • zostanie zamknięty przejazd rowerowy przez ul. Kościuszki i drogę dla rowerów w ul. Kasztelańskiej do ul. Senatorskiej (będzie wyznaczony objazd dla rowerów),
 • na ul. Królowej Jadwigi zostaną wprowadzone ruch dwukierunkowy i zakaz zatrzymywania się (w tym na miejscach wyznaczonych).

Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona po godzinie 24.00 w nocy z poniedziałku na wtorek, z 10 na 11 kwietnia.

W wyjątkowych przypadkach dojazd mieszkańców i ewentualnie firm odbywać się będzie za zgodą policji.

Ruch tramwajowy na ul. Kościuszki będzie utrzymywany, a jego ewentualne wstrzymanie pozostanie w gestii policji w zależności od natężenia ruchu pieszego.

Prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej

Trwają prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej. Są one prowadzone nocami i wymagają zamknięcia tunelu objętego robotami. Prace rozpoczęły się od tunelu między ulicami Pszczelną a Zakopiańską. Całość działań, zgodnie z założeniami wykonawcy, firmy Budimex powinna zakończyć się do 5 kwietnia.

W trakcie prac przewidziano m.in. wykonanie iniekcji, mających na celu uszczelnienie ścian szczelinowych. W obszarach o intensywnej zabudowie mieszkaniowej zastosowano technologię budowy tunelu metodą ścian szczelinowych — co pozwoliła na zacznie ograniczenie ingerencji w tą zabudowę.

Zastosowana technologia dopuszcza (zgodnie ze standardami zapisanymi w normie PN-EN 1538+A1) pojawienie się nieszczelności, szczególnie w pierwszej fazie eksploatacji. W normie tej w punkcie 7.1.10 zawarte jest, że ścian szczelinowych nie można uważać za całkowicie wodoszczelne, ponieważ mogą wystąpić przecieki na stykach, przy wnękach lub przez materiał ściany.

Dlatego też zgodnie z procesem technologicznym wykonawca zaplanował wykonanie iniekcji w momencie pojawienia się przecieków. Co ważne, warunki pogodowe uniemożliwiły wykonanie prac w grudniu ubiegłego roku. Mogą być one podjęte dopiero obecnie, z uwagi na odpowiednie temperatury.

Wspólnie z wykonawcą spółka Trasa Łagiewnicka SA dokłada starań, by prace nie były odczuwalne dla kierowców. Prosimy o zwracanie uwagi na oznakowanie oraz komunikaty publikowana na tablicach zmiennej treści.
W trakcie prac objazdem kursuje linia nocna nr 608:

 • w kierunku pętli „Pod Fortem” po stałej trasie (bez zmian)
 • w kierunku pętli „Czyżyny Dworzec” po trasie czasowo zmienionej: „Pod Fortem” – … – skrzyżowanie ul. Kobierzyńskiej i Trasy Łagiewnickiej, ul. Kobierzyńska, ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka – … – „Czyżyny Dworzec”
 • zamiast przystanku „Rostworowskiego” 05 linia obsługuje przystanek „Rostworowskiego” 02 (na ul. Kobierzyńskiej, w kierunku ul. Grota-Roweckiego)
 • przystanki: „Krokusowa” 01 i „Łagiewniki SKA” 04 pozostają bez obsługi
 • na zmienionym odcinku trasy linia obsługuje istniejące przystanki: „Grota-Roweckiego” 05, „Lipińskiego” 03 i „Borsucza” 04.

Zakończenie remontu torowiska na pętli Os. Piastów

W związku z zakończeniem remontu torowiska na pętli Os. Piastów, od dnia 1.04.2023 r. (sobota) linia 21 zostanie przywrócona na stałą trasę.

Przedświąteczny weekend ze wzmocnioną komunikacją miejską

Okres przedświąteczny nabiera rozpędu. W związku ze spodziewanym większym zapotrzebowaniem na przewozy komunikacją miejską, w najbliższy weekend, 1 i 2 kwietnia, zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. Dotyczą one linii nr 8, 130, 138, 164, 174, 178, 511 i 578.

Linia tramwajowa:

 • nr 8 – do obsługi linii zostanie skierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Linie autobusowe:

 • nr 130, 138, 164 – do obsługi linii zostanie skierowany tabor o zwiększonej pojemności
 • nr 174 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy, w godz. ok. 9.00-19.00 co 20 minut. Do obsługi linii zostanie skierowany tabor o zwiększonej pojemności
 • nr 178, 578 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy, w godz. ok. 9.00-19.00 co 20 minut
 • nr 511 – zostanie dodatkowo uruchomiona w niedzielę i będzie kursować według sobotniego rozkładu jazdy.

Akademicka Droga Krzyżowa

w związku z Akademicką Drogą Krzyżową, w dniu 29.03.2023 r. (środa) w godz. ok. 20:30 – 22:30 zostanie wyłączony ruch tramwajowy na ul. Franciszkańskiej i Dominikańskiej.

W tym czasie linie tramwajowe będą kursować po trasach czasowo zmienionych:

 • linia 1 – Wańkowicza – … – Poczta Główna – Westerplatte – Basztowa – Dunajewskiego – Podwale – Straszewskiego – Zwierzyniecka – … – Salwator;
 • linia 6 – Mały Płaszów P+R – … – Św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Dunajewskiego – Podwale – Piłsudskiego – Al. 3 Maja – Cichy Kącik;
 • linie 8 i 13 – Borek Fałęcki / Nowy Bieżanów P+R – … – Św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Dunajewskiego – Karmelicka – … – Bronowice Małe / Bronowice;
 • linia 18 – Czerwone Maki P+R – … – Św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Długa – … – Krowodrza Górka.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Kolejne remonty i utrudnienia w mieście. Naprawa torowiska na ul. Kościuszki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski