Kraków. Kolejny budynek w Nowej Hucie zostanie bezpowrotnie...

Kraków. Kolejny budynek w Nowej Hucie zostanie bezpowrotnie zniszczony? Mieszkańcy są pełni wątpliwości [ZDJĘCIA]

Joanna Urbaniec

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Kolejny budynek w Hucie zostanie bezpowrotnie zniszczony?
1/17
przejdź do galerii

Kolejny budynek w Hucie zostanie bezpowrotnie zniszczony? ©Joanna Urbaniec / Polska Press

Trwa remont budynku nr 13 na osiedlu Zgody w Nowej Hucie. Kiedyś budynek ten pełni funkcję edukacyjną początkowo jako szkoła podstawowa później znajdowało się tam gimnazjum. Nieco starsi mieszkańcy pamiętają zajęcia z gimnastyki artystycznej czy zbiórki harcerski jakie się tam odbywały lecz to odległe czasy.
Budynek na os. Zgody 13 zlokalizowany jest na obszarze układu urbanistycznego Nowej Huty wpisanego do rejestru zabytków (A-l 132) oraz budynek ten figuruje w gminnej ewidencji zabytków Nowej Huty.

Obecnie budynek ma pełnić funkcję Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.

Prace budowlane jakie się odbywają niepokoją mieszkańców dzielnicy a portale społecznościowe poświęcone Nowej Hucie pełne są analiz i zdjęć z trwającego remontu. Mieszkańcy doszukują się nieprawidłowości z obawy, że kolejny budynek w starej części Nowej Huty zostanie zniszczony bezpowrotnie.

Zobacz galerię

Nikt nad tymi pracami nie panuje,mam wrażenie,że nikt tego nie kontroluje a co najsmutniejsze można odnieść wrażenie i to nie jest pierwszy przykład w naszej dzielnicy gdzie Miejski Konserwator Zabytków lekceważy tą część miasta. Mogłabym wiele przykładów podawać na takie oczywiste zaniedbania.

Najgłośniejsza sprawa ze Skarbnicą, każdy kolor bloku w innym kolorze,wszystko oblepione styropianem bez zachowania szczegółów czy elementów ozdobnych budynków, Plac Centralny przerobiony na rondo. To pokazuje tylko,że nikt nad tym nie panuje i nikt tego nie kontroluje, nikogo to nie interesuje.

Mieszkańcy zgłaszają nieprawidłowości, ale nic nie mogą zrobić bo albo ich nikt nie słuch albo jest już za późno mówi Pani Małgorzata Kozakiewicz mieszkanka osiedla Zgody. Chcieliby zapewne włodarze naszego miasta bo mieszkańcy chcieli by na pewno aby Nowa Huta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ale jak tak dalej będziemy postępować to sami sobie tą szansę odbierzemy dodaje.

Ponieważ, zgodnie z art. Art. 39. Ustawy Prawo budowlane,prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Inwestor uzyskał takie pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie nr 19/2015 z 12.02.2015 r zezwalające na prowadzenie robót objętych wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Zgodnie z zakresem robót wskazanym w zatwierdzonym projekcie w ramach inwestycji przewidziano: przebudowę i remont obiektu dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu kształcenia zawodowego i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt dydaktyczny, z gruntowną zmianą infrastruktury technicznej, schodów zewnętrznych z wymianą utwardzenia terenu, wymianę stolarki, posadzek oraz termomodernizację obiektu i remont elewacji, dla uzyskania optymalnej funkcjonalności pomieszczeń i dostosowania obiektu do obowiązujących, przepisów PPOŻ., BHP i ergonomii oraz podwyższenia standardu.

Inwestor zobowiązany jest prowadzić roboty budowlane zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym oraz w związku z faktem, iż budynek figuruje w ewidencji zabytków oraz leży w obszarze układu urbanistycznego Nowej Huty wpisanego do rejestru zabytków, zatem winien je realizować zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, nawet jeśli prace, które zamierza realizować, nie wymagałyby uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę dowiedzieliśmy się od Pani Magdaleny Bartnik zastępcy kierownika wydziału w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi o ewentualnej kontroli prowadzonych prac i jakie konsekwencje czekają wykonawce jeżeli nastąpią nieprawidłowości.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Świat tonie w śmieciach - jak temu zaradzić?

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I bardzo dobrze

Gagarin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

Co za debil wpisuje na listę zabytków takie coś

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cyrk

Obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

I h.. z nim....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

To co? Ma stać pusty i niszczeć? Bo kilku mieszkańcom się tak podoba?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hehe

Hutas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

G50 pamiętamy, całe życie z wariatami.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wyburzenia w Hucie sznsa dla deweloperow.

Krakauer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

To dobra wiadomosc. Moze teraz pazerni deweloperzy zaczna budowac piekne domy w Nowej Hucie i odpuszcza Krakowowi. W Krakowie ani jednego domu wiecej, " no pasaran ! ".

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze