Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Komora bezechowa AGH najcichszym miejscem w Polsce. Gdzie jest najgłośniej?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Prezentacja zmodernizowanej komory bezechowej AGH
Prezentacja zmodernizowanej komory bezechowej AGH Adam Wojnar
Znamy wyniki badań, podczas których zbadano poziom hałasu w największych polskich aglomeracjach. Okazuje się, że najcichszym miejscem w Polsce jest komora bezechowa w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Jednym z najgłośniejszych, bez względu na lokalizację, stołówka szkolna. Poziom hałasu jest tam porównywalny z tym, który towarzyszy... wjeżdżaniu na peron składu w warszawskim metrze.

FLESZ - Polski lek na COVID-19

Poziom hałasu zbadano w ramach opublikowanego właśnie przez Stowarzyszenie Komfort Ciszy i Grupę Saint-Gobain raportu "Polska w decybelach".

W największych polskich aglomeracjach pomiary prowadzono w centrach, na osiedlach mieszkaniowych i przy głównych ulicach. Wzięto również pod uwagę miejsca, w których często przebywamy - zarówno te z natury głośne, jak galerie handlowe, jak i te, do których uciekamy, szukając spokoju. W raporcie nazwano je miejscami odpoczynku.

Kraków. Ceny nieruchomości premium. TOP 15 najdroższych mies...

Gdzie w Krakowie cicho, a gdzie głośno?

Głośno w Krakowie jest m.in. na alei Mickiewicza - vis-a-vis Muzeum Narodowego (73,4 dB). Do hałasu muszą przyzwyczaić się również mieszkańcy osiedla Borkowska - jego poziom wynosi tam 60,7 dB. Wśród krakowskich miejsc odpoczynku znalazły się Planty - pod Wawelem. Pomiar wykazał tam 50,2 dB. Cichym osiedlem jest to przy ulicy Zagaje - na Klinach.

Ciekawie wyniki prezentują się też w innych miastach. Okazuje się np., że mieszkający przy ulicy Kisielewskiego w Gdańsku zamieszkują najcichsze osiedle w Polsce (38,2 dB). Na drugim biegunie znaleźli się katowiczanie, którzy po pracy wracają do swoich mieszkań na osiedlu Tysiąclecia (73 dB), przy ulicy Piastów 3. Jeżeli jednak pracują w ścisłym centrum, w okolicach Spodka, to mają szczęście pracować przy najcichszej z głównych ulic polskich aglomeracji - Alei Korfantego (64,1 dB).

Takiego komfortu nie mają z kolei łodzianie. Najgłośniejszą z głównych ulic w największych polskich aglomeracjach okazała się Aleja Mickiewicza, gdzie przygotowujący raport odnotowali dźwięk na poziomie 75,8 dB.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że różnice w poziomie dźwięku są istotne. Te rzędu 8-10 dB nasze ucho odbiera jako dwukrotne zwiększenie głośności. Ma to znaczenie, wybierając na przykład miejsca, w których chcemy się wyciszyć. Idealnym pod tym względem jest Wyspa Sobieszewska w Gdańsku. W lesie, 150 metrów od linii brzegowej, badacze zanotowali tam 26,8 dB. Stosunkowo cicho było też w Parku Źródliska II w Łodzi oraz Parku Śląskim. Za to w badanych galeriach handlowych (pomiarów dokonywano w częściach restauracyjnych) autorzy raportu odnotowywali przybliżone poziomy hałasu, niezależnie od lokalizacji.

Najcichsze miejsce w Polsce na AGH

W kategorii "obszar kultury" najwyższego pomiaru dokonano w foyer Teatru 6. Piętro (podczas spektaklu sylwestrowego - 77,1 dB). Autorzy raportu zastrzegają jednak, że zestawienie w tej kategorii nie ma charakteru rankingowego. Chcieli jedynie pokazać, z jakimi poziomami dźwięku możemy liczyć się, uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych. Prócz warszawskiego teatru w zestawieniu znalazły się też m.in. Teatr Stary w Krakowie, Bazylika Mariacka w Gdańsku, ale też uliczny koncert skrzypaczki w podziemnym przejściu w Łodzi.

Życzenia pięknej sędzi piłkarskiej, krakowianki Karoliny Boj...

- Tworząc w raporcie kategorię obszar kultury, chcieliśmy przybliżyć Polakom pojęcie hałasu, ale też tego, czym on nie jest. To, czy uznamy coś za hałas, nie zależy bowiem jedynie od poziomu dźwięku. Hałas to każdy dźwięk, który jest dla danego słuchacza, w danej sytuacji niepożądany. Doskonale oddają to również pomiary w kategorii ikona dźwięku, gdzie zestawiliśmy ze sobą poziomy dźwięku wywoływanego na przykład przez skład warszawskiego metra, ale też tego, którego doświadczymy w krakowskich Sukiennicach czy Katedrze Oliwskiej w Gdańsku - wyjaśniają autorzy raportu.

Najcichszym miejscem w Polsce, co nie było niespodzianką, okazała się komora bezechowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Specjalnie przygotowane pomieszczenie wykorzystywane jest m.in. do precyzyjnych pomiarów współczynników pochłaniania dźwięku przez różne materiały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Komora bezechowa AGH najcichszym miejscem w Polsce. Gdzie jest najgłośniej? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski