Czy wiesz, że ślizg stojącej na placu zabaw zjeżdżalni dla dzieci bardzo często jest wykonany z włókna szklanego? Czy wiesz, że stosowane w budownictwie pręty zbrojeniowe mogą być z kompozytów a nie ze stali? I że Polska jest w Europie Środkowo-Wschodniej liderem w produkcji wyrobów z żywic epoksydowych i poliestrowych? Kompozyty znajdują szerokie zastosowanie niemal w każdej dziedzinie naszego życia.
Chemia – jedna z małopolskich inteligentnych specjalizacji
Produkowane w zgodzie z zasadami zielonej chemii nowoczesne surowce dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego i spożywczego, techniczne detale z tworzyw sztucznych stosowane w branży elektronicznej, energetycznej, budowlanej i motoryzacyjnej, najwyższej jakości chemia budowlana, urządzenia i aparatura laboratoryjna i wiele innych wyrobów powstaje w małopolskich przedsiębiorstwach. Ich produkcja opiera się na najnowszych rozwiązaniach technicznych i technologicznych - branża chemiczna należy do najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych w Małopolsce. Nic zatem dziwnego, że chemia jest jedną z siedmiu małopolskich inteligentnych specjalizacji czyli branż kluczowych dla rozwoju regionu.
Małopolska wspiera przedsiębiorców z branż kluczowych
Mali i średni przedsiębiorcy działający w branżach kluczowych mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu województwa małopolskiego. Jedną z form takiego wsparcia jest inicjatywa Małopolska na targach innowacji. W jej ramach przedsiębiorcom z regionu zapewniony zostaje udział w międzynarodowych i prestiżowych wydarzeniach targowych odbywających się na terenie całego kraju. Dla branży chemicznej już po raz drugi wybór padł na Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży kompozytów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku odbyło się już po raz dziesiąty, tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków .
Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w targach niemal bezpłatnie mogli wziąć udział mali i średni przedsiębiorcy. Samorząd pokrył 90% kosztów ich uczestnictwa. Na wspólnym stoisku pod szyldem Małopolski zaprezentowało się 15 małych i średnich firm z regionu. Zostały one wyłonione w ramach otwartego i konkurencyjnego naboru. Wybrana piętnastka to: Alfa Sagittarius, Alucomposites, BRB Central Eastern Europe sp. z o.o., Drei Bond Polska sp. z o.o., Dynamic Technology sp. z o.o., eccoton.com sp. z o.o. sp. k., Elastolab sp. z o.o., KLGS Nowe Technologie sp. z o.o., Krupiński Pompy sp. z o.o. sp. k., Madejski sp. j., Ondo sp. z o.o., opeNnano Polska sp. z o.o., UNISON sp. z o.o., VGT Polska sp. z o.o., Zamak Mercator sp. z o.o. Obok w pełni wyposażonego stoiska targowego wystawcy mogli liczyć na zorganizowane specjalnie dla nich spotkania matchmakingowe z partnerami z kraju i zagranicy. To doskonała okazja by przedsiębiorcy mogli pozyskać nowych partnerów biznesowych i spróbować swoich sił na nowych rynkach.
To drugie w tym roku wydarzenie targowe w ramach inicjatywy Małopolska na targach innowacji. W czerwcu małopolscy przedsiębiorcy brali udział w targach ITM Polska w Poznaniu. Obecne tam małopolskie firmy reprezentowały inną z małopolskich specjalizacji - produkcję metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych.
Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na www.innowacyjna.malopolska.pl.
Inicjatywa Małopolska na targach innowacji odbywa się w ramach projektu „Innowacyjna Małopolska” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Działanie 3.3.1. RPO WM 2014-2010. Realizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.