Kraków. Koncepcja zagospodarowania Wesołej. Wizualizacje i mało konkretów [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Koncepcja zagospodarowania Wesołej i wizualizacje Konrad Kozłowski, wizualizacje
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa przedstawiła koncepcję zagospodarowania terenu Wesołej. Wskazano przeznaczenie kolejnych budynków przejmowanych sukcesywnie od Szpitala Uniwersyteckiego. Określono wzrost powierzchni obszarów zielonych oraz terenów do zabudowy. Wesoła cały czas jest też przedmiotem trwających konsultacji społecznych.

Koncepcja zagospodarowania Wesołej. Wizualizacje

ARMK zaprezentowała w końcu długo oczekiwaną koncepcję dla Wesołej. Czy wiele ona wyjaśnia? Niekoniecznie. W dokumencie jest wiele ogólników, które określają kierunki rozwoju, bez wdawania się w konkrety. Właściwie nie dowiedzieliśmy się niczego nowego, czego nie było wiadomo już wcześniej – że na Wesołej ma powstać nowy miejski plac, ogrody renesansowe, a budynki przejęte od SU staną się siedzibą m.in. miejskich jednostek, czy instytucji kultury.

Na początek mamy inwentaryzację stanu istniejącego – 11 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 33,5 tys. mkw. Przykładowo powierzchnia użytkowa kompleksu Unity Centre (pięć budynków), który zastąpił szkieletora to 46 tys. mkw.

Zabudowa do powiększenia, zieleń na 50 procent

Obecna zabudowa Wesołej zajmuje 14,5 tys. mkw., ale już wiadomo, że w planach jest kolejne 7,2 tys. mkw. Zabudowany obszar ma zająć 24 proc. powierzchni Wesołej. W roku 2020 wyburzono już także kilka budynków, głównie starych, magazynowych, bez wartości architektonicznej, czy zabytkowej. Blisko 48 tys. mkw. to obszar terenów zielonych (powierzchnia biologicznie czynna), co ma stanowić 50 proc. powierzchni obszaru Wesoła kupionego od SU.

ARMK przejęła już w bezpośrednie władanie kilka budynków. Kolejne ma przejmować w wyznaczonych terminach na koniec roku 2021 i 2020. W koncepcji przedstawiono wstępne pomysły. I tak w budynku dawnej urologii planuje się pozostawienie dotychczasowej funkcji medycznej. Z kolei pod adresem Śniadeckich 5 przewidziana jest przestrzeń na lokale kulturalno-biurowe oraz co-workingowe.

Kraków niczym Monte Carlo! Port Płaszów zmieni się w osiedle...

Co do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP (Kopernika 19) planuje się pozostawienie funkcji sakralnej. Natomiast budynek starej kuchni pod tym samym adresem przewiduje się na funkcje gastronomiczne. Szczegóły zagospodarowania poszczególnych budynków znajdują się galerii.

Co jeszcze znajduje się w koncepcji ARMK? Wskazana jest lokalizacja planowanych ogrodów renesansowych. Dalej w mocy jest pomysł parkingu podziemnego pod planowanym nowym miejskim placem. Jego projekt koncepcyjny, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, powinien zostać wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

ARMK podkreśla, że zamierzenia inwestycyjne są uzależnione od wielu czynników, zarówno makroekonomicznych, jak i społecznych. Decyzje mają być podejmowane na podstawie konsultacji społecznych oraz zgodnie z zapisami uchwalanego planu zagospodarowania przestrzennego.

"W obecnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa, w której trudno przewidzieć zarówno popyt na potencjalne nieruchomości, jak i zapotrzebowania społeczno-gospodarcze decyzje związane z zagospodarowaniem tego zamierzenia inwestycyjnego muszą być podjęte w zgodzie z aktualnym zapotrzebowaniem rynku na tego typu inwestycję" - czytamy w opracowaniu ARMK.

Aktywiści chwalą, ale bardziej krytykują

Koncepcję skomentowali już aktywiści miejscy skupienie w inicjatywie Kolektyw Wesoła. Chwalą plany laserowej inwentaryzacji budynków oraz rezygnację z pomysłu lokalizacji kasyna na Wesołej.

Więcej miejsca poświęcają jednak krytyce. Podkreślają, że dokument niewiele wnosi do dyskusji. Jak wspomnieliśmy na wstępie tekstu, niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Aktywiści krytykują, że mamy ogólne zdania na każdy budynek i żadnej idei spajającej teren jak całość. Negatywnie wypowiadają się także o pomysłach renesansowych parków i podziemnym parkingu.

"Bardzo niepokojące rzeczy dzieją się wokół Kopernika 19. W przeciwieństwie do slajdów o innych budynkach ten o K19 nie zawiera żadnej, nawet najogólniejszej funkcji jako "kierunek zagospodarowania". Przypomnijmy, że w pierwotnych materiałach konsultacyjnych mieliśmy taki zapis: "Proponowane przeznaczenie do dyskusji w trakcie konsultacji społecznych: funkcja publiczna, działalność kulturalna, miejska; część enklawy miejskiej wraz z budynkami ul. Kopernika 15, 15A, 15B i 17". Zamiast o funkcjach dowiadujemy się za to, że 6 razy większy budynek Zakładu Diagnostyki Badawczej jest zapleczem kościoła!" - czytamy w ocenie aktywistów.

Konsultacje społeczne on-line. Na Wesołej elegancka restauracja, a nie McDonald's

W ramach konsultacji społecznych o przyszłości Wesołej kolejne spotkanie (on-line) odbyło się we wtorek 16 lutego o godzinie 17. Omówiono na nim powyższą koncepcję.

- Widzielibyśmy tam bardzo elegancką restaurację, ale nie McDonalda, choć może pod względem ekonomicznej byłby lepszy. Wesoła ma być dzielnicą żywą. Nie może być tak, że będzie tam ciemno i nikogo nie będzie - mówił prezes ARMK Jan Pamuła.

Jak dodawał, powstający plan miejscowy dla rejonu Wesołej dopuszcza, że planowany plac miejski będzie częściowo zabudowany dla celów kulturalnych czy rzemiosła artystycznego. - Nie będziemy popierać betonowania, planujemy otwartość tej dzielnicy, bez żadnego grodzenia. Ma służyć mieszkańcom, a dopiero potem turystom, bo miejsc atrakcyjnych dla turystów jest w Krakowie sporo - przekonywał Jan Pamuła.

Wiceprezydent Jerzy Muzyk przestrzegł natomiast, że proces przejmowania budynków od SU może być rozciągnięty w czasie i niektóre budynki mogą zostać przejęte nawet w 2023 roku.

Natomiast Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury, odniósł się do kwestii kościoła na Wesołej, który również trafił do zasobów miasta. - Nigdy nie padła propozycja desakralizacji kościoła. Prezydent Majchrowski mówił wielokrotnie, że będą utrzymane funkcje sakralne. Mówiliśmy natomiast o centrum muzyki sakralnej w tym miejscu - mówił Piaskowski.

MEMY o Krakowie. Dowiesz się z nich więcej o mieście królów ...

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Koncepcja zagospodarowania Wesołej. Wizualizacje i mało konkretów [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jan tymoteusz szprotka !

To rozległy teren, prawie w centrum miasta. Może należałoby go podzielić na mniejsze części i udostępniać je do zagospodarowania, według jednej wspólnej koncepcji ? Podoba mi się pomysł wykorzystania kościoła, jako centrum muzyki sakralnej. Również pomysł "klasowej" restauracji ma sens. Problemem zapewne jest fakt, ze mają to wszystko zagospodarować ludzie majchronia, którzy wszystko zwykle przerabiają w wiejskim stylu n. huty. Przydałaby się strona w sieci, gdzie można by na bieżąco zgłaszać swoje pomysły, uwagi i podpowiedzi co do zagospodarowania tych i innych terenów w mieście.

G
Gość
16 lutego, 17:18, grzeg:

"Koncepcję skomentowali już aktywiści miejscy skupienie w inicjatywie Kolektyw Wesoła"

I wszystko jasne. Wiem aż nadto dobrze, że tzw. aktywiści miejscy (sami prawem kaduka przypisują sobie to miano) to najczęściej rozbuchana arogancja i przekonanie - groteskowe - o własnej wielkości.

W żadnym wypadku takim osobnikom nie wolno pozwalać na realny wpływ na realny Kraków. Niech się kiszą w podziwie dla samych siebie i na tym koniec.

Najlepiej sprawy zostawic developerom i Jackowi. Zabetonuja cała Wsoła do cna I z Wesolej zostanie Smutna pustynia.

p
pietrek
16 lutego, 20:05, genowefa cycasta !:

Bardzo mi się podoba ta wizualizacja. Naprawdę piękna. Widać, ze warta dużo pieniędzy. Czy tam będzie może też jakieś miejsce na więzienie, dla wszystkich przekręciarzy i geszefciarzy, co narobili szwindli? Powinno tam jedynie, być trochę bardziej zabetonowane, żeby było w ulubionym stylu naszego wiejskiego sołtysa majchronia.

Nie mylisz się gienia, świat się zmienia i coraz łatwiej o jelenia.

g
genowefa cycasta !

Bardzo mi się podoba ta wizualizacja. Naprawdę piękna. Widać, ze warta dużo pieniędzy. Czy tam będzie może też jakieś miejsce na więzienie, dla wszystkich przekręciarzy i geszefciarzy, co narobili szwindli? Powinno tam jedynie, być trochę bardziej zabetonowane, żeby było w ulubionym stylu naszego wiejskiego sołtysa majchronia.

:D

...a potem dokumentację puści się z dymem, żeby nie było dowodów...

Dodaj ogłoszenie