Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Konkurs plastyczny „Rak wcześnie wykryty = wygrane życie”. Uczniowie i studenci na plakatach zachęcają do profilaktyki

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
I miejsce: Filip Widera
I miejsce: Filip Widera
Do końca tygodnia w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych można oglądać wystawę plakatów przygotowanych na konkurs pn. „Rak wcześnie wykryty – wygrane życie”.

Plastyczną rywalizację po raz kolejny zorganizował Krakowski Komitet Zwalczania Raka, działający przy Centrum Onkologii. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz studenci. Ich zadaniem było przygotowanie, w dowolnej formie, plakatu promującego profilaktykę nowotworową.

Ostatecznie do konkursu „Rak wcześnie wykryty = wygrane życie” zgłoszono 33 różne prace. Zwycięzców wyłoniło wirtualne głosowanie odbywające się za pośrednictwem strony internetowej Krakowskiego Komitetu Zwalczania Raka. Bezkonkurencyjny okazał się plakat przygotowany przez Filipa Widerę, na podium oprócz niego znaleźli się także Iza Cerek oraz Ignacy Kolanowski.

Najlepsi autorzy zostaną nagrodzeni podczas oficjalnego zakończeniu konkursu, zaplanowanego dzisiaj w krakowskim magistracie, a wszystkie przygotowane prace jeszcze do końca tygodnia można tradycyjnie podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie. Tym razem stanęła ona w Holu Kamiennym UMK przy Placu Wszystkich Świętych 3-4.

KKZR organizuje plastyczną rywalizację od 2013 roku. – Naszym celem jest nie tylko przybliżenie młodzieży tematu raka i oswojenie ich z tą chorobą. Zależy nam także na zainspirowaniu uczniów czy studentów, żeby stali się swego rodzaju ambasadorami zdrowego trybu życia w swoim otoczeniu i nakłonili bliskich do badań profilaktycznych – tłumaczy Magdalena Chuderska, dyrektor KKZR.

Promowanie regularnej diagnostyki to jedno z wielu zadań jej stowarzyszenia. Komitet od ośmiu lat aktywnie wspiera działalność krakowskiego oddziału Centrum Onkologii, pomagając w niezbędnej modernizacji ośrodka, do którego każdego roku po pomoc zgłasza się 16 tys. pacjentów z całego regionu. Dzięki długiej liście darczyńców, charytatywnym imprezom i aukcjom, KKZR udało się m.in. zakupić sprzęt do przeprowadzania bezkrwawych operacji onkologicznych czy pozyskać środki na remont i adaptację starych pomieszczeń Centrum Onkologii. Stowarzyszenie organizuje również konferencje onkologiczne i wspiera pacjentów w ich codziennej walce z chorobą. – Podopieczni Centrum Onkologii często się z nami kontaktują. Są chorzy którzy nie chcą mówić o chorobie z bliskimi, czasem łatwiej jest porozmawiać z kimś obcym, anonimowo. To bardzo przejmujące, gdy otwierają się mówiąc o osobistych wspomnieniach czy też o planach, których boją się mieć – opowiada Magdalena Chuderska.

Każdy, kto chciałby wesprzeć działalność Krakowskiego Komitetu Zwalczania Raka może to zrobić przekazując na rzecz organizacji 1 proc. podatku. Wystarczy w rozliczeniu podać nr KRS: 0000376025. Swoją cegiełkę można również dołożyć biorąc udział w licytacjach zorganizowanych za pośrednictwem portalu Allegro Charytatywni. Zebrane w ten sposób środki stowarzyszenie chce przeznaczyć na zakup neuromonitoringu, zmniejszającego ryzyko powikłań podczas zabiegów onkologicznych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

dziennikpolski24.pl

data-hide-cover="false" data-show-facepile="false">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski