Kraków. Koronawirus doprowadzi do zamknięcia uczelni, szkół i przedszkoli? Zamknięte baseny, UJ odwołuje wykłady

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Epidemia koronawirusa
Epidemia koronawirusa Pawe£ Relikowski / Polskapress
Epidemia koronawirusa postępuje. Poznań w ramach prewencji przed koronawirusem podjął decyzję, że od środy 11 marca na dwa tygodnie zostaną zamknięte szkoły, przedszkola, baseny i instytucje miejskie. Kraków na taki krok, choć mamy już w mieście pacjenta z SARS-Cov-2, na razie się nie decyduje. Sytuacja jest jednak dynamiczna. Po południu we wtorek zdecydowano o zamknięciu basenów, a Uniwersytet Jagielloński odwołuje wykłady.

Czytaj także

W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował o odwołaniu imprez masowych w całym kraju. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że przepisy pozwalają na elastyczne reagowanie dyrektorom placówek szkolnych w kwestii ich zamknięcia. Z tego skorzystał już Poznań. Co z Krakowem?

- Na chwilę obecną nie ma takiej decyzji, ale sytuacja jest dynamiczna - mówi nam Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego.

W Krakowie najpierw ograniczono działanie urzędów bezpośrednio obsługujących mieszkańców. - Jeśli ktoś może załatwić daną sprawę drogą internetową albo telefoniczną, to apelujemy o skorzystanie z takiej opcji - dodaje Monika Chylaszek.

Następnie władze miasta zdecydowały o zamknięciu basenów. - Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu zajęć dla uczniów na basenach przyszkolnych oraz na dwóch basenach Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego funkcjonujących w mieście – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji.

Decyzja wejdzie w życie od czwartku. Od tego dnia do odwołania zamknięte będą baseny przy szkołach podstawowych nr 91, 158 i przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ul. Grochowskiej. Zamknięte będą także baseny KSOS przy al. Powstania Warszawskiego 6, ul. Wysłouchów 34a, ul. Francesco Nullo 23 i na os. Kolorowym 29B.

UJ zawiesza wykłady i odwołuje inne aktywności

Spore ograniczenia w swoim funkcjonowaniu wprowadził także Uniwersytet Jagielloński. Odwołane zostały wykłady dla studentów i doktorantów. Odwołano wszelkie konferencje, imprezy o charakterze ogólnouczelnianym, wydziałowym i sportowym. Nie będą odbywać się także zajęcia z wychowania fizycznego.

UJ wstrzymuje także wszelkie nowe zakwaterowania w akademikach oraz wprowadza zakaz odwiedzin. Wstrzymano także przyjazdy na uczelnię gości z zagranicy.

Inne krakowskie uczelnie wprowadziły mniejsze obostrzenia. Uniwersytet Pedagogiczny odwołał sympozja, seminaria, dzień otwarty uczelni oraz projekt "Biblioteka w stylu francuskim". Póki co odwołano wydarzenia zaplanowane do 6 kwietnia. Uniwersytet Ekonomiczny zdecydował o przeniesieniu na inne terminy dnia otwartego i kilku konferencji.

Działania prewencyjne i inne ograniczenia

Przy wejściach do budynków urzędu, gdzie odbywa się bezpośrednia obsługa klienta, zostały zamontowane urządzenia na płyn dezynfekujący do rąk. Wydziały prowadzące bezpośrednią obsługę mieszkańców ograniczą liczbę stanowisk bezpośredniej obsługi oraz zapewnią rotacyjną obsługę. W widocznym miejscu zostanie zamieszczona informacja o konieczności zachowania odległości co najmniej jednego metra pomiędzy pracownikiem a mieszkańcem. Pracownicy stanowisk podawczych zostaną wyposażeni w jednorazowe rękawiczki.

Stosowanie chusteczek antybakteryjnych do dezynfekcji rąk na stanowiskach obsługi bezpośredniej mieszkańców rozszerzono na wszystkie punkty obsługi. Urząd otrzymał już dodatkowe ilości wkładów z chusteczkami do stosowanych dozowników. Otrzymał także dodatkowe ilości jednorazowych pojemników z chusteczkami antybakteryjnymi.

Czytaj także

W urzędach wyłączone zostały z użytkowania suszarki do rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych. Czynne są suszarki wyposażone w czujniki podczerwieni.

Zmiany obejmują też pojazdy komunikacji miejskiej. MPK zapowiada, że drzwi autobusów i tramwajów każdorazowo będą otwierać prowadzący pojazdy, tak aby ograniczyć naciskanie przycisków otwierania drzwi przez pasażerów.

Odwoływane są kolejne imprezy w Krakowie, które były zaplanowane w Centrum Kongresowym ICE (koncert Wojciecha Dąbrowskiego 11 marca, koncert zespołu Czerwone Gitary 11 marca, Gala O!Lśnień Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków 13 marca, Konferencja: Nasze miasto. Nasza planeta. Nasz dom 13 marca, międzynarodowy kongres stomatologiczny i
konferencja branży technologicznej) oraz w Tauron Arenie Kraków (koncert Carlosa Santany 17 marca oraz Queen Symphonic: A Rock Band & Orchestra 6 kwietnia).

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Czytaj także

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Czytaj także

Czytaj także

Koronawirus: aktualizowany raport

Wideo

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pytanie

A Aqua Park zwleka z zamknięciem? Nie boją się koronawirusa?

K
KARO

Co z tego , że zamknęli szkoły i uniwersytety ? Co ta młodzież będzie robić ? Łazić po mieście, po sklepach. Co z ludźmi w sklepach narażonymi na kontakt z ludźmi z różnych zakątków świata ? Co rodzice mają zrobić z dziećmi ? Zwolnić się z pracy, żeby zająć się teraz dziećmi ?

G
Gość
10 marca, 11:30, Gość:

Należy zamknąć szkoly w Krakowie. Nie chcemy scenariusza z Wloch

10 marca, 13:22, Joanna:

Włochy mądrzejsi od Polaków szkoły zamknięte, wloty i wyloty zablokowane na granicach tak samo.. Tylko że Polskę by ominęło gdyby nie fakt, że pracujący Polak 30 lat we Włoszech gdy grunt zaczął się palić stwierdził a wrócę do Polski, potem drugi, piąty i ósmy zrobił to samo przywożąc z sobą załącznik.. Dlaczego tam się nie leczą tylko świństwo do nas przywożą..

10 marca, 15:27, darek:

Włosie mądrzejsi? Rzeczywiście.

Tam prawie 10 tyś chorych i 500 zgonów.

Faktycznie, mądrzy po czasie.

zyd najmadrzeejszy niestety z nich przykład brac oni [wulgaryzm]a nikogo niewpuszczaja kazdy dezynfekcja

K
Krakauer

A czy nabożeństwa w kościołach tzn. msze święte, rekolekcje itd. będą odwołane? Przecież to też imprezy masowe i z pewnych względów (woda święcona, komunia, znak pokoju) o podwyższonym ryzyku.

K
Krakowianka

W tym tygodniu w Krakowie, szkoły będą zamknięte! Pewna info z pewnego źródła.

W
WJ

Debile, jak się pojawi w szkołach to będzie już za późno, już jest za późno.

G
Gość

Nie wpuszczać wycieczek z włoch bo tam co drugi zarażony, u niemców nie jest lepiej, murzynów i arabów też bezpieczniej nie wpuszczać.

G
Gość

We włoszech rodziny trzymają w domach zmarłych na wirusa bo nikt nie odbiera zwłok by ich pochować. Ciała rozkładają się i zarażają wszystkich wokół.

G
Gość

Słyszałem że Ojciec Dyrektor prowadzi wysyłkową sprzedaż wody święconej na wirusa. Buteleczka 100 ml 30 zł przesyłka. Warto zainwestować.

G
Gość

Zamykać wszystko co się da, a domy z zarażonymi oznakować znakiem krzyża czerwoną farbą, tak jak w czasie dzumy.

G
Gość

Ludzie nudzą o kościele i polityce, a nie widzą, że ciągle do miasta przyjeżdrzają setki nieprzebadanych ludzi i nic się z tym nie robi, bo knajpy (których też nikt nie chce zamykać) i hotele stracą.

d
darek
10 marca, 13:20, ernest:

chory katolik poleci do kościoła pomodlić się o wyzdrowienie , po drodze smarkając i kaszląc na wszystko.........

Chory ateista poleci po wódkę do 24, po drodze zarazi kolegów spod sklepu.

d
darek
10 marca, 11:30, Gość:

Należy zamknąć szkoly w Krakowie. Nie chcemy scenariusza z Wloch

10 marca, 13:22, Joanna:

Włochy mądrzejsi od Polaków szkoły zamknięte, wloty i wyloty zablokowane na granicach tak samo.. Tylko że Polskę by ominęło gdyby nie fakt, że pracujący Polak 30 lat we Włoszech gdy grunt zaczął się palić stwierdził a wrócę do Polski, potem drugi, piąty i ósmy zrobił to samo przywożąc z sobą załącznik.. Dlaczego tam się nie leczą tylko świństwo do nas przywożą..

Włosie mądrzejsi? Rzeczywiście.

Tam prawie 10 tyś chorych i 500 zgonów.

Faktycznie, mądrzy po czasie.

f
fred
10 marca, 13:21, astor:

nie dość że pis to jeszcze koronowirus.........

a wokół w brud takich gamoni jak ty którzy bronią demokracji

G
Gość

I jeszcze rekolekcje w kościołach dla dzieci i młodzieży... Z jednej strony zakaz imprez masowych a z drugiej całe szkoły idą na rekolekcje, paranoja

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3