Kraków. Kościół czy park w Bronowicach? A może kościół w parku?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W krakowskiej Kurii Metropolitalnej wyjaśniają, że myślą o budowie nowego kościoła w miejscu dawnego motelu Krak, bowiem w sąsiedztwie powstaje ogromne osiedle i chodzi o to, by wierni mieli w pobliżu świątynię. Dlatego też metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wystąpił do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o wydzielenie działki o powierzchni ok. 2530 mkw w celu budowy nowego kościoła. Problem w tym, że chodzi o teren, gdzie miał powstać park. Przejdź do GALERII, by zobaczyć zdjęcia terenu po motelu Krak, budowę osiedla przy ul. Wizjonerów i wizualizacje planowanego w sąsiedztwie parku.

W Kurii wyjaśniają, że jeżeli powstają nowe osiedla, to mają na uwadze, by w sąsiedztwie budować też świątynie. - Myślimy z wyprzedzeniem, by nie było sytuacji, że jest duże osiedle i wierni zwracają uwagę na brak kościoła. Na razie arcybiskup wysłał zapytanie w tej sprawie i czekamy na odpowiedź. Jeżeli będzie odmowna, to będziemy się zastanawiać co dalej - wyjaśnia ks. Andrzej Kopicz, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. regulacji granic parafii i budownictwa sakralnego.

Chodzi jednak o teren, na którym planowano miejski park. Ks. Andrzej Kopicz przyznaje, że kościół zająłby tylko część działki, a otoczenie świątyni mogłoby być parkowe. Zwraca też uwagę, że kościoły to miejsca modlitwy, ale także centra spotkań lokalnych społeczności, miejsca wydarzeń kulturalnych (np. koncertów).

Odnosi się też do tego, czy gmina miałaby oddać teren na bardzo korzystnych warunkach (w przeszłości zdarzało się, że ziemia była przekazywana Kościołowi nawet z 98 proc. bonifikatą). - Na razie nikt nie mówi o bonifikacie. Jeżeli byłaby pozytywna odpowiedź, to można rozmawiać o cenie za wykup gruntu - dodaje ks. Andrzej Kopicz.

Przypomnijmy, że wniosek metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o wydzielenie działki w Bronowicach (w rejonie ul. Wizjonerów) na cele budowy kościoła wywołał ogromne emocje. Problem w tym, że chodzi o teren, na którym miasto planowało park. Zwrócili na to uwagę mieszkańcy i radni.

- Kupiłem mieszkanie na osiedlu przy ul. Wizjonerów, bo w sąsiedztwie miał być park. Teraz dowiaduję się, że może tam powstać kościół. Gdybym to wiedział, to nie zdecydowałbym się na taki zakup - komentuje Paweł Wala, jeden z mieszkańców.
Przy ul. Wizjonerów powstaje gigantyczne osiedle „Mieszkaj w Mieście” na ponad 2 tys. mieszkań, budowane przez dewelopera Henninger Investment SA.

- Deweloper od lat hucznie zapowiada projektowany park miejski, co m.in. jest przyczyną wysokiej popularności tej inwestycji. Inwestor zapłacił już za projekt budowlany parku, odbyły się również konsultacje rady dzielnicy odnośnie tego, jak miałby park wyglądać. A tu nagle pojawiły się plany budowy kościoła - dodaje Paweł Wala.

Pismo podpisane przez abp Jędraszewskiego wpadło w ręce krakowskich radnych. Andrzej Hawranek (PO), przewodniczący komisji budżetowej rady miasta, zaczął się zastanawiać jak to jest, że data wpłynięcia pisma do urzędu to 3 września 2019 r., a do 20 października radni nie mieli wiedzy na ten temat.

- Do tej pory wszelkie sprzedaże, zamiany czy przekazania działek gminnych, opiniowały co najmniej dwie komisje rady miasta w tym komisja budżetowa, a następnie decyzję podejmowała rada. Pismo arcybiskupa mimo upływu ponad miesiąca od daty wpływu do tej pory nie zostało skierowane ani do komisji ani do rady - zwraca uwagę radny Hawranek. - Propozycja budowy kościoła w miejscu, w którym od lat mieszkańcy zabiegali o park jest dyskusyjna. Zwrócę się do przedstawicieli urzędu o wyjaśnienia - dodaje.

Radny Łukasz Maślona, z klubu „Kraków dla Mieszkańców”, komentuje: - Uważam, że należy zakończyć proceder przekazywania Kościołowi terenów miejskich z wysokimi bonifikatami. Ponadto należy dążyć do tego, aby, jeśli już, to przeprowadzać zamianę gruntów, wsłuchując się przede wszystkim w potrzeby mieszkańców. Pierwszą z propozycji, jaką mam na myśli to pozyskanie terenu parku Jalu Kurka. A przypomnę też, że już niedługo, jako gmina, powinniśmy stać się właścicielem kościoła przy ul. Kopernika w dawnej dzielnicy Wesoła...

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odpowiada, że sprzedaż czy przekazanie komukolwiek przez miasto działek po dawnym motelu Krak nie wchodzi w grę. - Wiemy, że są w stosunku do nich roszczenia dawnych właścicieli. Nie rozpatrujemy więc takiej możliwości. Nie oznacza to zarazem, że w tym rejonie nie może powstać miejski park - informuje prezydent Majchrowski.
Oficjalna odpowiedź prezydenta nie została jednak jeszcze wysłana do metropolity. - Odpowiedź jest dopiero przygotowywana przez wydział skarbu i będzie wysłana w najbliższych dniach. Przekażemy Kurii informację, że wskazane działki są objęte roszczeniem byłych właścicieli i miasto nie rozważa ich sprzedaży. Będzie tam realizowany park - zapowiada Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego.

W urzędzie zapytaliśmy, jak to jest, że nie widzi się tam możliwości przekazania terenu pod budowę kościoła ze względu na roszczenia dawnych właścicieli, a planuje się park.

- Czym innym jest urządzanie parku na gruntach o nie do końca wyjaśnionych prawach własności ale zarządzanych i utrzymywanych przez gminę, a czym innym umowa kupna sprzedaży terenu - wyjaśnia Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Przyznaje, że jest gotowy projekt parku na terenie po motelu Krak, ale dotychczas w budżecie miasta nie ujęto pieniędzy na to zadanie.

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fg

Czy Jędraszewski wskazał z jakich środków wybuduje kościół ?

Czy wskazał źródło finansowania inwestycji czy też zagarnie grunt a później dopiero zacznie łupić tamtejszych mieszkańców chodząc po domach z numerem konta na wpłaty ?

Jędraszewski ,który zaangażował się we wsparcie polityczne PiS zauważył ,ze poparcie dla PiS jest mniejsze niż oczekiwane i słusznie kombinuje ,że potrzebne są nowe ambony do pralnia mózgów i siania pisowskiej propagandy a i na tacę będzie gdzie zbierać

c
cie

Tak, kościół w parku. Z parkingiem.

j
ja222

Wokoło jest wystarczająca liczba kościołów - parę metrów dalej kościół św. Jacka, potem Antoniego z Padwy, następny Franciszka z Asyżu i tuz obok za torami św. Jana Kantego. Po co budować kolejny kościół skoro stojące wokoło są prawie PUSTE

g
greg78

Kościół łapczywy jest był i będzie. I jeszcze Kraków został pokarany takim Jedraszewskim. Ludzie chcą terenów rekreacji w Krakowie a nie kościołów. Jest ich za dużo w Krakowie. Część można byłoby wyburzyć a w ich miejsce urządzić wiele dobrych miejsc na rekreację w terenach zielonych. Nie każdy ma ochotę latać do kościoła w niedzielę tylko ten czas spędzać rekreacyjnie. Ludzi w Krakowie przybywa takie miejsca w Krakowie są bardzo potrzebne. Kościółowi trzeba przekazać delikatnie,ale stanowczo, że Kościołów w Krakowie jest dużo za dość i odeslac.

y
ytei

Pazerny Jędraszewski

Szkołę wpierw należy wybudować ,żłobek i przedszkole a nie skarbonkę do łupienia nowozamieszkałych wiernych

Tyle kościołów ile jest w Krakowie ne ma w całym USA !!!!!!

A czarnym wciąż mało

Dodaj ogłoszenie