Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kostiumy teatralne Tadeusza Kantora są prezentowane na wystawie w Cricotece

Julia Kalęba
Julia Kalęba
fot. Mirosław Żak
Przedmioty i kostiumy muszą być dziełami sztuki, a nie dekoracją wyrzucaną po użyciu na złom - podkreślał Tadeusz Kantor. Teraz stroje z przedstawień i realizacji twórcy będzie można oglądać na pierwszej poświęconej im wielkoformatowej instalacji w Cricotece - Osobiste. Kostiumy Teatralne Kantora".

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Punktem wyjścia nowej wystawy czasowej jest próba spojrzenia na kostiumy jako na autonomiczne dzieła sztuki, zasługujące na status swoistych rzeźb, o których jednocześnie nie da się myśleć w oderwaniu od cielesności aktora. Autorska aranżacja oddaje kostiumom rolę narratorów opowiadających historię i sposób funkcjonowania teatru Tadeusza Kantora.

Kostiumy Kantora nie pozwalają na tradycyjne pokazanie (…). Mają taką energię i siłę, że nie da się ich powiesić w sposób tradycyjny, nie da się ich unicestwić, związać, zasznurować, zamknąć w gablocie. Mają swoją dynamikę, biografię, wydają dźwięki, mają swój oddech. Tylko w takiej, dynamicznej formie są autentyczne – zaznacza Kurator wystawy, a jednocześnie aktor Teatru Cricot 2 Bogdan Renczyński.

To sprawia, że „Osobiste” są raczej niekonwencjonalną, wielkoformatową instalacją, niż klasyczną muzealną prezentacją. Stanowią przegląd idei artysty realizowanych w Teatrze Cricot 2 – od spektakli inspirowanych Witkacym, przez realizacje Teatru Śmierci, aż po kostiumy z ostatniego przedstawienia Kantora, „Dziś są moje urodziny”.

Częścią instalacji staną się także obiekty, które zrywają z tradycyjną formą kostiumu – manekiny z „Umarłej Klasy”, rekonstrukcja Goplany z „Balladyny” czy realizujące ideę bioobiektów „Buty Millionera” ze spektaklu „Nadobnisie i Koczkodany”. Na pokaz złożą się także unikatowe materiały archiwalne oraz zrekonstruowana garderoba aktorska, dzięki którym widzowie będą mogli poznać sposoby funkcjonowania kostiumów w zespole Cricot 2.

Prezentowane eksponaty są częścią kolekcji Cricoteki i nie były nigdy dotąd tematem ekspozycji. Od 7 lipca 2022 roku będzie je można oglądać na wystawie "Osobiste. Kostiumy Teatralne Kantora" w Cricotece przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 w Krakowie. Wystawa będzie dostępna do 12 lutego 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Kostiumy teatralne Tadeusza Kantora są prezentowane na wystawie w Cricotece - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski