Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Łącznica kolejowa w Podgórzu może wyglądać lepiej. Architekci mają pomysł

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
A tak, zdaniem arch. Adriana Kasperskiego, mogłaby wyglądać
A tak, zdaniem arch. Adriana Kasperskiego, mogłaby wyglądać arch. Adrian Kasperski
Łącznica kolejowa Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki, otwarta kilkanaście miesięcy temu, do dziś wzbudza dużo emocji. Chodzi przede wszystkim o jej wygląd i - zdaniem wielu osób - nieestetyczne ekrany akustyczne. Grupa architektów ma pomysł, jak ją "ulepszyć".

- Niedawno przygotowaliśmy z naszym zespołem pomysł ożywienia estakad kolejowych w krakowskim Starym Podgórzu. Publikacja wzbudziła duże zainteresowanie i zdecydowanie pozytywne opinie mieszkańców - przekonuje arch. Adrian Kasperski.

- Pomysł jest pracą non-profit i powstał aby wywołać dyskusję mieszkańców Krakowa oraz pokazać, że takie agresywne przykłady brzydoty w przestrzeni miejskiej da się naprawić. Problem jest ogólnopolski, zamiast Krakowa i estakad w Podgórzu można wpisać tutaj dowolne inne miasto w Polsce, w którym znalazłyby się podobne miejsca, wymagające interwencji - podkreślają architekci.

I dodają "W krakowskim Starym Podgórzu mamy do czynienia z infrastrukturą kolejową, której projekt został potraktowany przez PKP jako zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb – usprawnienia ruchu pociągów na trasie Kraków – Zakopane. Jeśli jednak zmienić perspektywę i popatrzyć na cały aspekt z perspektywy mieszkańca Podgórza, Zabłocia (a w przyszłości Kazimierza, Grzegórzek) widzimy ogromny krzykliwy niebieski obiekt, który nie daje nic miastu, tworząc dodatkowo estetyczną barierę. Uważam, że wykorzystując ogromne środki z Unii Europejskiej i ingerując tak w mocno w miejski krajobraz, PKP powinno dać mieszkańcom coś w zamian. Niestety nie tylko nie daje nic w zamian (przecież pod estakadami jest obecnie ogromna przestrzeń na wiele miastotwórczych funkcji takich jak ławki, alejki, meble miejskie, mała architektura, skwer, mikropark, multifunkcjonalne boisko, plac zabaw, ścieżka rowerowa), ale dodatkowo zdecydowali o zastosowaniu krzykliwego niebieskiego koloru na ekranach akustycznych oraz w całym pasie górnej konstrukcji".

Zdaniem arch. Adriana Kasperskiego, na łącznicy PKP powinna pojawić się zieleń, która zmieniłaby oblicze tej konstrukcji.

Przejdź do galerii i zobacz, jaką "zmianę" dla łącznicy proponują architekci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski