MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Legendarna kawiarnia przy Plantach popada w ruinę. Ratunkiem dla Café Zakopianka będą pieniądze z Unii Europejskiej?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Café Zakopianka przy Plantach Krakowski lata świetności ma za sobą. Teraz lokal popada w ruinę.
Café Zakopianka przy Plantach Krakowski lata świetności ma za sobą. Teraz lokal popada w ruinę.
W 2020 roku miasto wypowiedziało wieloletniemu najemcy dzierżawę Café Zakopianka, uznawanej za najstarszą kawiarnię na Plantach Krakowskich. Były przedstawiane plany nowego zagospodarowania obiektu. Mijają lata i słynny obiekt jest zamknięty, popada w ruinę. Miasto ma pomysł na ożywienie tego miejsca, ale potrzebuje na to pieniędzy. Przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak Café Zakopianka wygląda obecnie, jak prezentowała się w 2020 roku, a jak przed jej zamknięciem.

- Kraków, realizując działalność edukacyjną, kulturalną i artystyczną na rzecz mieszkańców, planuje stworzenie w budynku Café Zakopianka miejsca umożliwiającego odkrywanie i wspieranie młodych twórców sceny muzycznej. Będzie to jednocześnie przestrzeń do integracji mieszkańców z wybitnymi polskimi artystami - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który opiekuje się Café Zakopianka.

- W tym momencie ZZM podejmuje działania zmierzające do pozyskania dofinansowania na remont budynku ze środków unijnych programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS)” - dodają w ZZM.

Zaznaczają tam, że miasto nie ponosi żadnych kosztów utrzymania Café Zakopianka. - Wszelkie bieżące prace związane z utrzymaniem budynku realizowane są w ramach działań bieżących ZZM - zaznaczają w ZZM.

Cafe Zakopianka zamknięta od 2020 roku

W 2020 roku miasto wypowiedziało wieloletniemu najemcy dzierżawę Café Zakopianka, uznawanej za najstarszą kawiarnię na Plantach Krakowskich. Były przedstawiane plany nowego zagospodarowania obiektu. Minęły trzy lata i krakowanie oraz turyści nie mogą korzystać z lokalu, który łączył działalność gastronomiczną z kulturalną i wystawienniczą.

Café Zakopianka to kawiarnia artystyczna (w budynku wzniesionym niedługo po założeniu Plant), w której gościli znani artyści, odbywały się wydarzenia kulturalne. Ten obiekt uznawany jest za najstarszą kawiarnię plantacyjną, działającą z przerwami od drugiej połowy lat 20. lub 30. XIX wieku. Sam budynek zalicza się do najbardziej udanych obiektów stylu neoklasycystycznego, jakie powstały w Krakowie w I połowie XIX stulecia.

Poprzedni dzierżawca, aktor Marek Jasicki, musiał się rozstać z Café Zakopianka po 24 latach. Po wypowiedzeniu umowy nieruchomość wydał miastu 15 października 2020 r. Wtedy w Zarządzie Zieleni Miejskiej, odpowiadającym za Café Zakopianka, wyjaśniali, że stało się tak w związku z zamiarem modernizacji obiektu.

Plan był taki, by kawiarnia po remoncie miała większą powierzchnię (dotychczas był to parter budynku o powierzchni ok. 50 mkw oraz teren ogródka), dając tym samy możliwość korzystania z niej szerszej społeczności.

Odbywały się tam koncerty, recitale i spotkania autorskie

Historia prowadzenia Café Zakopianka przez Marka Jasickiego sięga 1996 r., w którym po przetargu ogłoszonym przez Zarząd Budynków Komunalnych stał się najemcą obiektu. Przejął go pod warunkiem, że odbuduje historyczny obiekt z 1826 r., przywróci mu rangę i rolę z okresu świetności i będzie organizował koncerty letnie w sąsiadującej altanie muzycznej na Plantach. Obiekt był w takim stanie, że zagrażał katastrofą budowlaną. Trzeba było go odbudować.

Rejony z działkami rezerwowanymi na Kanał Krakowski.

Dębniki nie będą wyspą. Nie wszyscy są z tego zadowoleni i p...

Marek Jasicki w Café Zakopianka przez lata prowadził działalność kawiarni artystycznej, odbywały się w niej koncerty muzyczne, recitale artystów teatru-muzyki-estrady, spotkania autorskie, aukcje na rzecz krakowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Utworzono też przykawiarnianą galerię sztuki. Wernisaże i wystawy organizowano także w tzw. plenerowej kolumnadzie "ku uciesze korzystających z przechadzek".

W 2015 r. zmienił się administrator obiektu - ZBK przekazał go ówczesnemu Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu (obecnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa). Rok później administratorem obiektu został ZZM.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski