Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Lekarze: POZ-ty powinny zostać na nowo otwarte. "Sepsy doustnym antybiotykiem się nie wyleczy"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Andrzej Banaś
Lekarze krakowskich szpitali apelują o ponowne otwarcie POZ-ów. Zwracają uwagę, że przez telefon nie wszystkich chorych da się wyleczyć, bardzo często pacjenta trzeba dokładnie zbadać w przychodni. Do prawników już zwracają się poszkodowani, którzy byli źle leczeni w ramach teleporady. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że podczas telefonicznego wywiadu to lekarz podejmuje decyzję, czy w przypadku danego chorego wystarczy teleporada, czy też niezbędna jest konsultacja w gabinecie. - Teleporady pomagają zadbać o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego - twierdzą w NFZ.

FLESZ - Tik Tok szpieguje? Duda rezygnuje

"Jesteś piąty w kolejce" - jeśli dzwoniąc pod numer telefonu rejestracji przychodni słyszysz taki komunikat, to dobry znak, bo jest duże prawdopodobieństwo, że za kilkanaście minut faktycznie ktoś odbierze. Gorzej, gdy numer jest zajęty - bywa, że w takiej sytuacji do rejestracji nie można dodzwonić się w ogóle - przez cały dzień. Coraz więcej Czytelników zgłasza nam, że zapisanie się do lekarza pierwszego kontaktu graniczy z cudem. To pierwszy przykład z brzegu:

"Od marca jedna z przychodni w Borku Fałęckim jest zamknięta, tzn. lekarze nie przyjmują wizyt. Ma działać teleporada, ale nie sposób się dodzwonić. W czwartek dzwoniliśmy od 9 do 14 non stop - albo zajęte albo nikt nie odbiera. To dla wielu osób, starszych, biednych (nie pójdą prywatnie do lekarza, bo ich na to nie stać) prawdziwy dramat. Co robi dyrekcja przychodni, co robi NFZ? To ważne w kontekście jesiennych zachorowań - może to grozić chorym utratą życia". Takich zgłoszeń mamy więcej.

Sami również próbowaliśmy się dodzwonić do przychodni, ale było zajęte.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia do tej pory nie wpłynęły skargi, dotyczące funkcjonowania przychodni. - Pracownicy Małopolskiego NFZ skontaktowali się z placówką w celu wyjaśnienia sytuacji. Kontakt telefoniczny udało się nawiązać za pierwszym razem, z przekazanych informacji wynika, że w placówce zarówno w przypadku poradni internistycznej jak i pediatrycznej są realizowane teleporady oraz wizyty osobiste. Dodatkowo zostały uruchomione dwa adresy mailowe dla pacjentów potrzebujących recept na leki przyjmowane przewlekle - przekazała nam Iwona Krzywda z biura prasowego NFZ.

Lekarze od dłuższego czasu zwracają uwagę, że POZ-y powinny wrócić do systemu pracy sprzed epidemii koronawirusa. Wielu pacjentów leczonych jest przez telefon - niejednokrotnie ma to fatalne skutki.

- Najgorsze dzisiaj jest to, że otworzyły się kina, na nowo organizowane są wesela itp., a zamknęły się ośrodki zdrowia. Lekarz POZ ogląda pacjenta przez szybę, a najchętniej udziela porady przez telefon. Oczywiście, są sytuacje, gdy teleporada wystarczy. Ale w większości przypadków pacjenta trzeba zbadać - zwraca uwagę dr Lidia Stopyra, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

- Nie tylko wywiad, ale badanie fizykalne ma bardzo duże znaczenie w postawieniu prawidłowej diagnozy i leczenia. Do mnie też dzwonią pacjenci: w 20 proc. jestem w stanie odpowiedzieć przez telefon, ale co do reszty zapraszam ich do siebie. Teleporady nie mogą zastąpić tradycyjnej medycyny, i nie ma takiej potrzeby, POZ-y powinny zostać na nowo otwarte. Dochodzi do sytuacji, że przez telefon zlecane są antybiotyki, a później chore dzieci, gorączkujące którąś już dobę, w ciężkim stanie trafiają do nas, bo sepsy doustnym antybiotykiem się nie wyleczy - kwituje lekarka.

Podobne obserwacje ma dr Hanna Czajka, która kieruje Poradnią Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

- W czerwcu zgłosili do mnie rodzice z wcześniakiem, który urodził się na początku marca z wagą 700 gram. Byłam jednym z nielicznych specjalistów, którzy go zbadali. Oprócz mnie był to neonatolog, neurolog i okulista z klinik, w której maluch się urodził. Natomiast dziecko nie było oglądane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. I tu pojawia się problem, z racji tego, że wcześniaki to dzieci z rozmaitymi problemami, to właśnie lekarz rodzinny powinien otoczyć je opieką patronażową - wyjaśnia dr Czajka. Dodaje, że większość zgłaszających się do niej rodziców sygnalizuje problem z działaniem POZ-tów.

Na problem z funkcjonowaniem przychodni zwrócił również uwagę Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Do jego biura w ostatnim czasie wpływa wiele sygnałów od chorych, którzy skarżą się, że z powodu zagrożenia epidemicznego nie mogą odwiedzić przychodni. W związku z tym wystosował apel do przychodni zdrowia, by oceniały one potrzeby pacjentów i wybierały optymalną drogę udzielania świadczeń zdrowotnych.

- Nie należy stosować automatyzmu w wyborze rozwiązań telemedycznych, jako potencjalnie bezpieczniejszych. Za każdym razem konieczna jest ocena rzeczywistej potrzeby osobistego kontaktu z lekarzem, uwzględniająca dobro pacjenta i jego prawo do świadczeń - podkreśla Chmielowiec.

W małopolskim NFZ tłumaczą, że ze względu na sytuację epidemiologiczną i ciągle realne zagrożenie koronawirusem, jest zalecane, by osobistą wizytę pacjenta w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej poprzedził wywiad telefoniczny.

- Podczas takiego wywiadu to lekarz podejmuje decyzję, czy w przypadku danego chorego wystarczy teleporada, czy też niezbędna jest konsultacja w gabinecie. Teleporady pomagają zadbać o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, należy jednak podkreślić, że jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, chory ma prawo do osobistej wizyty w poradni podstawowej opieki zdrowotnej, a teleporada nie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia ze względu na opóźnienie w postawieniu diagnozy czy rozpoczęciu właściwego leczenia - dodaje Iwona Krzywda.

Jeśli pacjent ma trudności z uzyskaniem tego rodzaju pomocy, może to zgłosić Narodowemu Funduszowi Zdrowia, np. dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr. tel. 800 190 590 lub kontaktując się z Działem Skarg i Wniosków Małopolskiego OW NFZ.

- Wszystkie tego rodzaju skargi są na bieżąco, szczegółowo sprawdzane oraz wyjaśniane. W związku z docierającymi do nas sygnałami o ograniczeniach w dostępie do świadczeń medycznych, pod koniec lipca wznowiono kontrole prowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia w placówkach medycznych i aptekach - informują w NFZ.

Od lipca Narodowy Funduszu Zdrowia wypłaca szpitalom i poradniom dodatkowe środki, które mają pomóc w przywróceniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych.

- Trafiają one także do małopolskich poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Z tej puli placówki mogą finansować np. zakup środków ochrony osobistej dla pacjentów i personelu czy przygotowanie gabinetów do przyjmowania chorych w podwyższonym reżimie sanitarnym. W celu poprawy jakości usług medycznych w placówkach POZ oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi, Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy dot. teleporad, udzielanych przez lekarzy POZ. Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej zostało wydane 12 sierpnia br. - kwituje Iwona Krzywda.

Wizualizacje al. 29 Listopada po przebudowie

Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada. ...

Do prawników już trafiają osoby, poszkodowane przez zamknięcie przychodni, o czym informuje portal prawo.pl.

- Teleporady były bezwzględnie nadużywane. Jak można za ich pomocą leczyć pacjenta, zgłaszającego objawy złamania kończyny? Tak samo drogą teleporady nie może urazów oka diagnozować okulista - mówi portalowi Jolanta Budzowska, radca prawny z Krakowa, specjalizująca się w procesach o błędy medyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Lekarze: POZ-ty powinny zostać na nowo otwarte. "Sepsy doustnym antybiotykiem się nie wyleczy" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski