Kraków ma do wydania "ekstra" miliony. Na co je przeznaczy? [LISTA]

Piotr Rąpalski
Dzięki dodatkowym pieniądzom zacznie się projektowanie parku w miejscu Motelu Krak, budowa windy w przejściu pod Jubilatem i wiele innych inwestycji. Cześć wydatków budzi jednak wątpliwości.

Miasto ma do wydania dodatkowe 78 mln zł. To pieniądze m.in. z refundacji unijnych, oszczędności poczynionych przy spłatach kredytów i nadwyżki z obligacji miejskich. Urzędnicy planują przeznaczyć je na szereg inwestycji: remonty dróg, rozbudowę obiektów sportowych czy zakupy dla szpitali. Pierwsze pieniądze powędrują m.in. na stworzenie parku w miejscu dawnego Motelu Krak. Niektóre wydatki budzą wątpliwości.

Największe pieniądze z tej puli powędrują na dalszą przebudowę ul. Kocmyrzowskiej, ważnej drogi wylotowej z miasta. Chodzi o 21 mln zł. Władze wojewódzkie mają dołożyć kolejne 30 mln zł. Przebudowa obejmie odcinek od ul. Darwina do granic miasta i dalej około 200 metrów, do drugiego ronda na drodze wojewódzkiej 776. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

Spore środki w tym roku zostaną też przekazane na budowę wiat przystankowych - 4,2 mln zł. To pieniądze prywatnego inwestora, który od lat stawia i utrzymuje wiaty w Krakowie, ale zarabia przy tym krocie na reklamach na przystankach. Był pomysł, aby to miasto zyskiwało na ogłoszeniach, skoro opłaca się to firmie, ale urzędnicy uznali, że nie będą w stanie pozyskać reklamodawców. Miasto tylko udostępnia teren, a wiaty stawia firma. Na tej zasadzie do roku 2029 planowane jest wybudowanie 656 wiat.

Kolejne pieniądze, 1,5 mln zł, pójdą na opłacenie kampanii promocyjnej piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21, które będą się odbywać w Krakowie. Promocji miasta z tej okazji za bardzo nie widać.

Prawie 1,2 mln zł zostanie przeznaczone na prowadzenie prac, które mają na celu stworzenie aplikacji internetowej „Portal Podatnika”. Ma to ułatwić uiszczanie opłat mieszkańcom w gminie. Wiąże się też z wymianą komputerów i oprogramowania. Dodatkowe 1,5 mln zł powędruje na system informatyczny Urzędu Miasta.

Przypomnijmy przy tym, że ostatnio Fundacja Stańczyka udowodniła urzędnikom, że wydają 1 mln zł rocznie na programy do pisania tekstów, które w innych miastach Europy pozyskuje się z internetu za darmo.

Kolejne pieniądze powędrują też na budowę Muzeum Ruchu Harcerskiego w forcie Łapianka, która od początku wzbudza spore kontrowersje. To inicjatywa grupy radnych związanej z harcerstwem, która forsuje tę inwestycję już od kadencji 2006-2010. Jej koszt szacuje się na aż 14 mln zł, ale prace idą bardzo powoli.

Dziwi to, że wybrano mocno zrujnowany zabytek, który najpierw trzeba odremontować. Choć mamy w mieście inne forty, w lepszym stanie, również niewykorzystane.

Na Łapiankę przeznacza się tylko po kilkaset tysięcy złotych rocznie. W 2016 roku wydano 756 tys. zł, teraz z dodatkowej puli środków planuje się przeznaczyć ok. 560 tys. zł. Łącznie wydatkowano już, od początku inwestycji (2010 rok) kilka milionów. Co wykonano? Głównie papierkowe prace - projekt budowlany nowego budynku przy forcie, projekt zagospodarowania okolicy, uzyskano pozwolenie budowlane na dalszy remont i przywrócono dawną drogę. Fakt, że odnowiono też fasadę obiektu, ale to ciągle niewiele.

- W latach 2017-2019 za kwotę 3,2 mln zł będzie wykonywana restauracja fortu Łapianka i adaptacja dla Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego oraz zagospodarowanie terenu o powierzchni 4 hektarów - zapewnia Maciej Grzyb, dyrektor biura prasowego magistratu. Kiedy muzeum zostanie otwarte i ile będzie kosztowało jego utrzymanie? Nie wiadomo.

Inne inwestycje, na które znalazły się pieniądze

- Przebudowa przejścia podziemnego przy Jubilacie dla potrzeb niepełnosprawnych - 1 mln zł (powstanie winda, rozpoczęcie prac w tym roku, a zakończenie w 2018, łączny koszt to 2 mln zł).
- Budowa brakującego odcinka ul. Kordiana, który ma połączyć ją z ulicą Witosa - 300 tys. zł
- Przygotowanie przebudowy ulicy Kolnej - 500 tys. zł
- Budowa nowych toalet miejskich - 700 tys. zł (w 2017 roku powstaną przy rondach Maczka i Matecznego, ul. Bulwarowej, na Rynku Dębnickim)
- Modernizacja lodowiska przy ul. Siedleckiego - 950 tys. zł (budowa szatni dla młodzieży)
- Przygotowanie budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 85, os. Złotego Wieku 4- 140 tys. zł. (hala ma powstać w latach 2017-2019 za 6,1 mln zł)
- Budowa Osiedlowego Centrum Sportu i Rekreacji „Rajsko” przy ul. Nad Fosą - 500 tys. zł (powstać ma w latach 2017-2019 za 5, 5 mln zł)
- Modernizacja stadionu KS Wanda - 2 mln zł (w latach 2017-2019 za łączną kwotę 10 mln zł mają zostać w pełni przebudowane trybuny i wykonane oświetlenie oraz zadaszenie na stadionie)
- Budowa pomnika Juliusza Lea - 150 tys. zł
- Budowa basenu przy ulicy Eisenberga - 100 tys. zł. (przygotowanie terenu budowy. Miasto negocjuje z dwiema firmami wykonanie inwestycji. Ta, która ją przeprowadzi, ma zarządzać basenem).
- Przebudowa i doposażenie Szpitala Miejskiego im. Narutowicza - 3,5 mln zł.
- Przebudowa ulic Rybitwy, Szparagowej - 400 tys. zł
- Budowa parku Wilgi - 450 tys. zł (w 2017 roku planuje się wykonać projekt i przygotować teren, park ma powstać do 2019 r. na 12 ha za łączną kwotę 4,2 mln zł)
- Budowa parku przy ulicy Radzikowskiego, dawny teren Motelu Krak - 100 tys. zł (środki na projekt parku o powierzchni5,2 ha. Łączny koszt to 4,1 mln zł)
- Przygotowanie budowy zaplecza i zagospodarowania terenu KS Wróblowianka - 150 tys. zł (inwestycja planowana na lata 2017-2018 za kwotę 2,6 mln zł)
- Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 52 przy ulicy Sawy-Calińskiego - 600 tys. zł
- Przebudowa pawilonu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Wielickiej - 609 tys. zł
- Remont ul. Kościuszkowców oraz ulic Kiełkowskiego i Na Dołach - 950 tys. zł
- Modernizacja Galerii Bunkier Sztuki - 1,4 mln zł
- Budowa przedszkoli przy ulicach Dygasińskiego i Kościuszkowców - 1,5 mln zł

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków ma do wydania "ekstra" miliony. Na co je przeznaczy? [LISTA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
NowoHucianin

A co z odcinkami dróg: (Rondo Kocmyrzowskie-Poleglych w Krzeslawicach, Darwina) w skrócie od Ronda Kocmyrzowskiego do osiedla Na Stoku...?! To jest kosZmar i koła sie.urywa !!!

oraz od Ronda Czyzynskiego do Ronda Dywizjonu 308 przy M1... koszmarny dojazd w oba kierunki od 10 lat taka przejazdowka....Wielki WSTYD dla.Miasta !!!

I co jest Nie do Zrozumienia przez Kierowców Ratowników, Lekarzy, Pacjentów i Taksówkarzy...a mianowicie droga dojazdowa i wyjazdowa ze Szpitala Rydygiera Czyli odcinek Rondo Hipokratesa - Rondo Maczka w obie strony!! (ulica Broniewskiego dokładnie) ...???

d
developments

Muzeum Ruchu Harcerskiego to zacna sprawa. Uratuje się zabytek, stworzy miejsca pracy, teren wokół tego fortu to hektary zieleni - co jest ochota wyciąć drzewa i polać beton? To idealne miejsce na harcerskie zloty i biwaki, tak jak odbywa się to w cywilizowanym świecie. A poza tym harcerze i turyści będą przyjeżdżać i wydawać kasę w Krakowie. O co chodzi, co deweloperzy płaczą i płacą redaktorom za artykuły? Co to jest kilkanaście milionów rozłożone w wielu latach w zestawieniu z budżetem - NIC!

D
Druh Boruch

Zdecydowanie lepiej dać na harcerzy niż na oszołomów. Pamiętam swoje lata w harcerskim mundurku, widzę sporo skautów w Krakowie i to jest dobre działanie. Tak trzymać !

G
Gość

Potrzeb i związanych z nimi zadań w naszym Mieście jest wiele. Na pewno ważną inwestycją jest dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi w wózkach przejścia podziemnego pod al. Krasińskiego. Natomiast Muzeum Ruchu Harcerskiego (Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego) będzie doskonałym połączeniem nowoczesnej placówki muzealnej przybliżającej fenomen metody harcerskiej, wkład ruchu harcerskiego w historię Polski i drogę do Niepodległości ("za chwilę" 100 lecie odzyskania Niepodległości), pokazujące historie życia wybitnych Polaków, których ukształtowało harcerstwo. Pozwoli młodszym i tym trochę starszym zetknąć się z wartościowymi ideami, o które jest oparte harcerstwo. Ma być zarazem placówką otwartą na szeroko rozumianą młodzież (młodych Mieszkańców naszego Miasta, ale także tą odwiedzającą Kraków), miejscem, gdzie będzie mogła w sposób wartościowy, a zarazem atrakcyjny spędzić czas, dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Warto, aby na ten cel znalazły się możliwie duże środki w budżecie.

w
wykupic !

juz sa pieniazki, tylko przypilnowac Jacunia.

g
gosc

Część kasy koniecznie wydajmy na majchrowskiego. Wszak na prezydenturze w ciągu 13 lat dorobił się milionów, ale zaledwie jest drugim najbogatszym prezydentem w Polsce ( zaraz po Gronkiewicz Waltz).
A wiadomo że drugi to przegrany.
Fajnie by było mieć najbogatszego prezydenta w Polsce, a nie prawie najbogatszego.
Myślę że majchrowski nie będzie miał nic na przeciwko

R
R

Jest do wykupienia Lasek Borkowski za 10 mln. W przeciwnym wypadku będzie zabetonowany przez developerów.

K
Krakowianin

Trochę absurdalna jest krytyka tworzenia muzeum harcerskiego - przecież Kraków powinien dbać o swoje zabytki, a utworzenie muzeum poprzedzi uratowanie niszczejącego zabytkowego fortu. Mnie to cieszy.

K
Krzysztof Zbigniew Malak

"Kolejne pieniądze powędrują też na budowę Muzeum Ruchu Harcerskiego w forcie Łapianka, która od początku wzbudza spore kontrowersje. To inicjatywa grupy radnych związanej z harcerstwem, która forsuje tę inwestycję już od kadencji 2006-2010. Jej koszt szacuje się na aż 14 mln zł, ale prace idą bardzo powoli. Dziwi to, że wybrano mocno zrujnowany zabytek, który najpierw trzeba odremontować. Choć mamy w mieście inne forty, w lepszym stanie, również niewykorzystane. Na Łapiankę przeznacza się tylko po kilkaset tysięcy złotych rocznie. W 2016 roku wydano 756 tys. zł, teraz z dodatkowej puli środków planuje się przeznaczyć ok. 560 tys. zł. Łącznie wydatkowano już, od początku inwestycji (2010 rok) kilka milionów. Co wykonano? Głównie papierkowe prace - projekt budowlany nowego budynku przy forcie, projekt zagospodarowania okolicy, uzyskano pozwolenie budowlane na dalszy remont i przywrócono dawną drogę. Fakt, że odnowiono też fasadę obiektu, ale to ciągle niewiele. - W latach 2017-2019 za kwotę 3,2 mln zł będzie wykonywana restauracja fortu Łapianka i adaptacja dla Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego oraz zagospodarowanie terenu o powierzchni 4 hektarów - zapewnia Maciej Grzyb, dyrektor biura prasowego magistratu. Kiedy muzeum zostanie otwarte i ile będzie kosztowało jego utrzymanie? Nie wiadomo."
Inne forty nie były do wykorzystania na Muzeum, z jednej strony się czepia, że drogo 14 mln, z drugiej, że wydano nie wiele... Prace idą powoli, bo wydawane są pieniądze jakie są dostępne, nie są zabierane, "przesuwane" z innych, być może potrzebniejszych inwestycji, jak w wielu innych przypadkach. Ważne że jest stały postęp prac i przygotowań do następnych, że jest pozwolenie budowlane na dalszy remonty i plan zagospodarowania otoczenia. A końcówka cytowanego fragmentu to zwykłe czepiactwo, bo jak przy takim szczątkowym finansowaniu określić datą zakończenia prac, a koszty utrzymania zależeć będą od zbyt wielu czynników, by je teraz określić.

J
J-23

Tak trzymać! Nie popuszczać!!!

J
Jacek NH

Na chodniki w Nowej Hucie zabrał buc dwa miliony. Buc pot. o człowieku zarozumiałym, aroganckim. W okolicach Krakowa określenie równie obraźliwe (a właściwie synonim) co słowo chuj, w szczególności w odniesieniu do osób (Słownik języka polskiego PWN)

B
Buń

Pomyłka, już poprawione, chodzi oczywiście o Kocmyrzowską

K
Kmita

Aż strach przekazywać Jackowi M. kolejną kasę do wydania.

t
tęca ytbe

Nazabytki odnowy***

N
Na co je przeznaczy?

Napewno nie na jakisz park... MAJCHROWSKI OUT!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3