Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków ma nowe literackie centrum. To dom dla organizatorów krakowskich wydarzeń kulturalnych

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Kamienica przy Rynku Głównym 20 jest teraz miejscem, które połączy literackie działania Miasta Literatury UNESCO.
Kamienica przy Rynku Głównym 20 jest teraz miejscem, które połączy literackie działania Miasta Literatury UNESCO. Konrad Kozlowski/Polskapress
Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 to nowy kulturalny adres na mapie miasta, który w jednym miejscu połączy literackie inicjatywy, festiwalowe centra i rezydencje artystyczne. - Tutaj będą się działy debaty, festiwale, warsztaty, premiery książek, to tutaj będą się dziać najważniejsze wydarzenia literackie w tym mieście - zapowiada Oliwia Fryc z Działu Literackiego Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

od 16 lat

Rynek Główny 20 to już nie tylko adres księgarni Mocak Bookstore Bunkier ani tymczasowej siedziby Galerii Bunkier Sztuki. Na pierwszym piętrze zabytkowego pałacu z widokiem na Sukiennice skupią się wydarzenia literackie tworzone przez zespół Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Kamienica stanie się też przestrzenią dostępną dla innych organizatorów wydarzeń kulturalnych.

Pałac jest miejscem otwartym i to jest dla nas najważniejsze. To miejsce bardzo gościnne - zaznacza Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. - Chcemy tutaj gościć kulturę, chcemy gościć festiwale, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, które działają w Krakowie w branży kultury. Przed nami ciąg festiwali w ramach nowej strategii komunikacji kultury w mieście, czyli Kraków Culture. Tu będzie przestrzeń festiwalowa, ale też miejsce małych spotkań, które do tej pory nie miały swojego domu, i ten dom odnajdują tutaj

- mówi.

Na różnorodny i cykliczny program wydarzeń złożą się premiery nowości wydawniczych, dyskusje tematyczne, kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Nie zabraknie dobrej literatury i poezji. Jako pierwszy już 10 czerwca ruszył cykl „Powinowactwa z wyboru”. To seria dyskusji współtworzonych razem z Ośrodkiem Badań nad Twórczością Czesława Miłosza przy Uniwersytecie Jagiellońskim poświęconych mistrzom poetyckiego pióra. Natomiast 15 czerwca wystartuje cykl rozmów pod opieką Jakuba Kornhausera o poetyckich przedsięwzięciach awangardowych, postawangardowych, eksperymentalnych i niejednoznacznych - "Wszystkie słowa na P".

Jedną ze stałych propozycji programowych będą spotkania autorskie pod nazwą „Premiery KMLU”, a w pałacowej scenerii zagości również prowadzona przez Marcina Wilka seria "Wyszukaj Klasyka" o zapomnianych, lecz nietuzinkowych autorach. Przy Rynku Głównym 20 pojawi się też Stowarzyszenie Re-Prezentacje, organizator festiwalu Non-fiction, z comiesięcznymi dyskusjami o współczesnym reportażu w ramach cyklu #opartenafaktach. Najbliższe spotkanie z autorem zbioru reportaży pt. „Białe płatki, złoty środek" odbędzie się 22 czerwca. Natomiast podczas przypadającego dzień wcześniej Światowego Dnia Uchodźcy zainaugurowany zostanie nowy cyklu rozmów „W(y)kluczenia”, poświęcony sytuacji mniejszości, prawom kobiet i wrażliwości ekologicznej.

Choć pałac wywołuje skojarzenia z przestrzenią niezwykle ekskluzywną, wolimy myśleć o nim jako o prawdziwym forum wymiany pomysłów i doświadczeń - podkreśla Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. - To miejsce już jest prawdziwym węzłem, przestrzenią współdzieloną. Spotykają się w nim sztuka, muzyka, literatura i nowoczesne idee.

Znalazło się w nim miejsce także na kino. We współpracy z Kinem Pod Baranami co miesiąc będą prezentowane przeważnie unikalne i trudno dostępne filmy fabularne i dokumentalne związane z Krakowem. Cykl "Kinematograf w Pałacu Potockich" ruszy 29 czerwca pokazem "Doliny Issy" (1982) w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Wreszcie Pałac będzie nie tylko literackim i kulturalnym centrum Krakowa, ale również adresem rezydencji literackich dla polskich i zagranicznych artystów.

Postulat utworzenia jednego miejsca, który połączyłby literackie działania Miasta Literatury UNESCO, pojawił się już w 2013 roku. Zorganizowanie takiego centrum w kamienicy przy Rynku Głównym 20 okazało się możliwe po opuszczeniu w ubiegłym roku Pałacu przez Instytut Goethego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków ma nowe literackie centrum. To dom dla organizatorów krakowskich wydarzeń kulturalnych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski