Kraków ma wszelkie atuty. NBP uhonorował przedstawicieli małopolskich środowisk gospodarczych

Janusz Michalczak
Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie
Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie NBP
- Możemy się szczycić największą po Warszawie liczbą podmiotów gospodarczych - mówi KATARZYNA BASIAK-GAŁA, dyrektor oddziału NBP w Krakowie

NBP jest gospodarzem dorocznych spotkań z przedstawicielami środowisk gospodarczych, podczas których najlepszym przedsiębiorcom wręczane są wyróżnienia. O randze tych spotkań oraz znaczeniu współpracy z podmiotami gospodarczymi rozmawiamy z KATARZYNĄ BASIAK-GAŁĄ, dyrektor oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.

***

- Przez lata przywykliśmy patrzeć na Kraków przede wszystkim jako na miasto bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Stolica Małopolski coraz mocniej zaznacza swą obecność również w polskiej gospodarce.
- Kraków oczywiście nadal jest stolicą kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, ma również wiele innych atutów, które powodują, że jest postrzegany jako dynamicznie rozwijający się organizm gospodarczy. Jednym z nich jest rynek pracy. W Krakowie w ostatnich latach zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych (BPO) i wysokich technologii znalazło ponad 76 tysięcy młodych ludzi, zarówno z kraju, jak i spoza jego granic. Ważnym atutem Krakowa jest także niezwykle dynamiczny rozwój rynku nieruchomości biurowych, który tworzą dziś biurowce o powierzchni ponad 1,26 - w roku 2018 - miliona metrów kwadratowych. Kraków jest jednocześnie drugim, po Warszawie, największym rynkiem nowych nieruchomości mieszkaniowych. W minionym roku w stolicy Małopolski oddanych zostało ponad 9600 nowych mieszkań.

- W Krakowie, dzięki licznym uczelniom o wysokim prestiżu i nowoczesnym kształceniu, powstaje też wiele nowych firm z dziedziny wysokich technologii.
- Kraków jest pod tym względem miastem z ogromnym potencjałem, a potwierdzają to również nasze analizy. Wynika z nich, że absolwenci krakowskich uczelni stanowią, aż 70 proc. pracowników zatrudnionych w sektorze wspomnianych już usług biznesowych. Mamy na swoim terenie nie tylko świetne uczelnie i wysoko wykwalifikowaną kadrę, ale także siedziby ważnych instytucji - Narodowego Centrum Nauki, Polskiej Akademii Umiejętności oraz oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wymierne efekty przynosi również działalność funduszy typu venture-capital, współpraca biznesu z wyższymi uczelniami oraz aktywność tak zwanych inkubatorów przedsiębiorczości. Dodam, że w sektorze nowoczesnych usług biznesowych Kraków zajął pierwsze miejsce w Polsce, jak i czołowe w Europie, a 6. na świecie według rankingu Tholons Services Globalization ,,City Index 2018”.
Działalność firm z sektora technologii cechuje wysoka dynamika. W ciągu roku odbywa się w naszym mieście ponad 500 wydarzeń o tematyce start-upowo-technologicznej, które do tej pory przyciągnęły inwestycje o wartości ponad 500 milionów złotych. Oczywiście ważne są nie tylko przedsięwzięcia z dziedziny hi-tech. Krakowskie firmy reprezentują niemal każdą z dziedzin gospodarki. Możemy poszczycić się największą - po Warszawie - liczbą podmiotów gospodarczych. Jest ich ponad 140 tysięcy.

- Badania koniunktury i rynku pracy są jedną z domen NBP.
- Banki centralne wykorzystują nie tylko dane statystyczne i badania ankietowe instytucji zewnętrznych, ale także prowadzą własne badania, co wynika z rosnącego zapotrzebowania władz monetarnych na aktualne informacje z gospodarki. To właśnie te przesłanki spowodowały, że Narodowy Bank Polski od ćwierć wieku prowadzi badania ankietowe sektora przedsiębiorstw niefinansowych. Badania te stały się możliwe przede wszystkim dzięki współpracy NBP z licznymi podmiotami gospodarczymi. W ostatnich kilku latach podjęło ją ponad 1200 przedsiębiorstw z województwa małopolskiego. Podstawowe znaczenie ma tzw. Szybki Monitoring NBP, który jest badaniem przeprowadzanym w cyklu kwartalnym. Dzięki tym analizom powstaje Ankieta Roczna NBP, będąca podsumowaniem ankiet kwartalnych. Raz w roku Narodowy Bank Polski prowadzi też badanie sytuacji mikroprzedsiębiorstw, które obejmuje podmioty zatrudniające od jednego do dziewięciu pracowników.

- Analizy NBP mają bardzo istotne znaczenie m.in. dla mediów i Czytelników. Chętnie korzystamy również z Państwa analiz dotyczących rynku nieruchomości, który jest jednym z najczulszych barometrów koniunktury gospodarczej i rynku finansowego.
- Badania te odbywają się również co kwartał. Obejmują rynek pierwotny, wtórny oraz rynek nieruchomości komercyjnych (biurowych, handlowych i magazynowych). W Małopolsce uczestniczy w nich około 300 podmiotów, którymi są firmy deweloperskie, spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych, a także pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Rynek nieruchomości w Krakowie również ma się bardzo dobrze. Jesteśmy świadkami koniunktury, która trwa już od kilku lat.

- Jaką rolę pełni NBP?
- Narodowy Bank Polski to instytucja o kluczowej roli dla gospodarki Polski. A Kraków i Małopolska zajmują wiodącą pozycję w gospodarce kraju. W naszym regionie systematycznie zwiększa się liczba aktywnych sprawozdawców, którzy przekazują dane do sporządzenia bilansu płatniczego państwa - w ubiegłym roku było ich około 900, w tym jest już ich niemal 1000. Rośnie też liczba sprawozdań od tych podmiotów - obecnie jest ich ponad 60 tysięcy. Oddziały NBP zajmują się także nadzorowaniem kantorów, których w Małopolsce jest niemal 600 - drugie miejsce w kraju.

- Krakowski Oddział NBP dba również o kontakty m.in. ze światem nauki i biznesu.
- Temu celowi służy m.in. nasz wyremontowany gmach. Jest on miejscem spotkań przedsiębiorców i naukowców oraz miejscem edukacji ekonomicznej młodzieży.
Korzystając z okazji, chciałabym serdeczne podziękować wszystkim współpracującym z nami przedsiębiorcom za aktywność na rzecz Narodowego Banku Polskiego, którego nadrzędnym zadaniem jest troska o mocną i stabilną pozycję złotego - naszej narodowej waluty.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie