Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Małopolski NFZ otworzył punkt profilaktyki dla pacjentów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
MOW NFZ
Wszyscy pacjenci odwiedzający krakowską siedzibę Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia mogą już na miejscu skorzystać z bezpłatnych porad profilaktycznych i dietetycznych.

WIDEO: Trzy Szybkie

Specjalny punkt profilaktyki powstał na sali obsługi pacjenta w krakowskiej siedzibie NFZ (ul. Batorego 24). Przy stanowisku obsługiwanym przez pracowników funduszu w godzinach otwarcia placówki wszyscy zainteresowani otrzymają informacje dotyczące zdrowego stylu życia, czynników ryzyka popularnych schorzeń oraz zasad ich kontrolowania.

W siedzibie NFZ będzie można porozmawiać z ekspertami i przedstawicielami organizacji pacjentów. Dyżurujący specjaliści wykonają pomiar cukru we krwi i ciśnienia tętniczego oraz przeanalizują skład masy ciała na specjalnym urządzeniu. W punkcie będą pojawiać się również dietetycy, którzy pomogą ułożyć zdrowy jadłospis.

Małopolski NFZ jest pierwszym w Polsce, który oferuje pacjentom porady profilaktyczne w swojej siedzibie. Jak podkreśla Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor MOW NFZ to tylko jeden z elementów działań funduszu w zakresie promocji zdrowego stylu życia. Pracownicy małopolskiego NFZ mówią o nim także w ramach cyklu „Środy z profilaktyką” oraz szeregu różnych kampanii społecznych, które organizują. Kolejna z nich jest jest zaplanowana na początek października.

- „Zapobiegam – bo liczy się każdy oddech” - to jej hasło. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problemy osób z alergią, astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W dniach 7, 9 i 11 października naszym pacjentom zaoferujemy bezpłatną spirometrię – zapowiada dyrektor Fryźlewicz-Chrapisińska.

Stoiska profilaktyczne podobne do tego krakowskiego w najbliższym czasie mają powstać we wszystkich województwach. Nowe punkty profilaktyki są kolejnym elementem szeroko zakrojonych działań Narodowego Funduszu Zdrowia, który chce promować wśród Polaków zdrowy styl życia. W ostatnich miesiącach NFZ ruszył m.in. z kampanią społeczną „Nie cukrz”, zachęcającą do ograniczania ilości cukru w napojach i posiłkach. Fundusz uruchomił również specjalny portal internetowy poświęcony zdrowym i zbilansowanym jadłospisom. Serwis dostępny pod adresem diety.nfz.gov.pl po podaniu kilku podstawowych parametrów takich jak waga czy wzrost, dobiera gotową dietę o odpowiednim poziomie kalorii. Portal cieszy się dużą popularnością i w ciągu zaledwie pierwszych dwóch miesięcy zyskał 250 tys. stałych użytkowników.

- Głównym wyzwaniem jakie stoi przed naszym systemem ochrony zdrowia jest starzenie się społeczeństwa. Choroby takie jak np. cukrzyca czy nowotwory są charakterystyczne właśnie dla wieku starszego. Rosnąca populacja seniorów będzie więc wiązać się z coraz większym zapotrzebowaniem na usługi medyczne. Możemy zareagować na to dopiero, kiedy do tego dojdzie albo spróbować zadziałać wcześniej, co robimy właśnie promując profilaktykę - tłumaczy Adam Niedzielski, p.o. prezesa NFZ, który w piątek pojawił się w Krakowie, żeby uroczyście otworzyć punkt przy Batorego. - Robimy to także dlatego, że dobrze liczymy pieniądze. Zdajemy sobie świetnie sprawę, że jeżeli nie zajmiemy się tym problemem teraz, to za dekadę koszty interwencji medycznych, na ogół dotyczących zaawansowanego stadium choroby, będą tak wysokie, że będziemy mieć trudności, żeby sprostać im finansowo – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski