MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mandaty na około 22 tys. zł. Nie wszyscy przedsiębiorcy dostosowali się do zasad Parku Kulturowego Nowa Huta

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Minął już ponad rok od wprowadzenia uchwały o Parku Kulturowym Nowa Huta. Były kontrole, straż miejska upominała przedsiębiorców, a później już nakładała mandaty karne. Nie wszyscy są zadowoleni z nowych zasad, 25 spraw trafiło do sądu, a niektórzy słono zapłacili. Wszystko po to, aby chronić krajobraz kulturowy, zabytki oraz historyczny układ urbanistyczny Dzielnicy XVIII.

Od 20 listopada 2020 roku do 1 czerwca 2022 r. straż miejska przeprowadziła 400 kontroli i ujawniła 199 wykroczeń. Strażnicy miejscy nałożyli 128 mandatów karnych, pouczyli 46 osób. 25 spraw zostało skierowanych do sądu i tam będą miały swój finał. Przedsiębiorcy, którzy postanowili nic nie zmieniać, zapłacili mandaty karne, które zostały wystawione na łączną kwotę 22 010 zł.

Przepisy PK obowiązują od 29 listopada 2020 r., a od końca maja 2021 r. straż miejska może w pełni egzekwować stosowanie przepisów w związku z uchwałą. Wedle nowych zasad wszystkie nowe obiekty jak, np. tablice czy urządzenia reklamowe na obszarze PKNH muszą być zgodne z zapisami uchwały.

- PKNH w pierwszej kolejności chroni przestrzeń przed nierozważnym chaosem i nieuporządkowaniem. Daje też możliwość jej poprawy oraz świadomość, że Nowa Huta jest wartością, o którą wszyscy musimy dbać - tłumaczy Stanisław Moryc, Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Moryc dodaje, że większość przedsiębiorców skorzystała z wydłużonego czasu jaki został "gentlemeńsko" ustalony z Urzędem Miasta Krakowa po terminie wejścia uchwały i dostosowała swoje lokale do wymogów.

- Kolejni przedsiębiorcy skorzystali z miejskich programów pomocy w zakresie opracowania nowych szyldów. Były jednostkowe przypadki, które nie zdążyły tego zrobić na czas. Dla nich najpierw były stosowane upomnienia informacyjne. Później były już mandaty - mówi szef Rady Dzielnicy XVIII .

Na decyzję o przedłużeniu czasu do dostosowania się do nowych zasad wpłynęła m.in. sytuacja związana z pandemią.

- Nie był to lekki czas dla przedsiębiorców, stąd jeszcze ten okres po terminie – dodaje Moryc.

Mimo odwlekania w czasie, przedsiębiorcy zaczęli dostosowywać swoje lokale do nowych norm. 280 kontrolowanych miejsc już w pełni dostosowało się do przepisów. Wśród przedsiębiorców są zarówno zwolennicy, jak również przeciwnicy uchwały.

- Przy czym tych drugich jest więcej i to właśnie oni nie chcą dostosować się do obowiązujących przepisów. Warto wspomnieć, że pewna grupa przedsiębiorców błędnie zinterpretowała przepisy o Parku Kulturowym NH, co przełożyło się na brak odpowiednich działań z ich strony. Interwencje strażników miejskich spowodowały jednak właściwą reakcję – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Na własny koszt

Z kolei Krzysztof Knawa, który jest ekspedientem jednego ze sklepów w centrum Nowej Huty, żali się, że wymagane zmiany musieli finansować z własnej kieszeni.

- Mieliśmy propozycję z firmy, która robiła wystawy w ramach funduszu miejskiego, projekt był zrobiony, a później ktoś podjął decyzję, żeby nam tego nie zrobić - bez wytłumaczenia. Usunięcie nazwy firmy i elementów w formie trójkolorowych pasów z wszystkich okien oraz zamalowanie pseudo graffiti na elementach metalowych u dołu okienna to własny koszt - mówi Krzysztof Knawa i dodaje - Również na własny koszt musimy opracować i wykonać nowe szyldy. W okresie covid obroty spadły o 50% i skąd brać na to fundusze?! Szyby wystawowe wyczyszczone, ale elewacje i chodniki oraz infrastruktura należąca do miasta dalej szpeci (lampy, uszkodzone schody, kostka brukowa z powodu złego projektu i wykonawstwa).

Przepisy PKNH nie do końca jasne

Z kolei księgarnia Cafe NOWA straciła swój zielony neon na placu Zgody 7.

Jak informuje Jacek Dargiewicz z Cafe NOWA Księgarnia - Neon Zgody 7 należy do Krakowskiego Biura Festiwalowego (operatora Zgody 7 - miejsce spotkań). Został usunięty, ponieważ zmusiły nas do tego zapisy PKNH. Nakazuje on montaż neonów jedynie płasko na elewacji. Specyfika bloku sprawia, że nie ma możliwości innego montażu, niż na specjalnym stelażu. Zresztą oryginalnie neony na tym budynku były w ten sposób montowane.

Dargiewicz mówi, że nie zgadza się z taką interpretacją przepisów, ponieważ PK powinien chronić i pomagać w odtwarzaniu piękna Nowej Huty, a nie podejmować tego typu działania.

- Klasyczne neony rurkowe na pewno są jednym z elementów nadających charakter dzielnicy i nawiązują do jej historii. Dlatego napisaliśmy odwołanie od tej decyzji do Urzędu Wojewódzkiego i czekamy na decyzję – mówi Dargiewicz.

W 2021 r. wizje lokalne związane z zarządzaniem PKNH były ograniczone przez epidemię covid.

- Kontrole przestrzegania przepisów uchwał o parku kulturowym odbywały się podobnie jak w latach ubiegłych w formie wizji lokalnych dokonywanych przez pracowników Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patroli i interwencji funkcjonariuszy Straży Miejskiej. W ramach swoich kompetencji kontrole wykonywali również przedstawiciele innych Wydziałów i Miejskich Jednostek Organizacyjnych współpracujących z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w którego strukturze znajduje się Referat ds. Parków Kulturowych - mówi Katarzyna Olesiak.

PKNH obejmuje łącznie około 370 ha Nowej Huty.

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Mandaty na około 22 tys. zł. Nie wszyscy przedsiębiorcy dostosowali się do zasad Parku Kulturowego Nowa Huta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski