Kraków. Masa nowych remontów w mieście. Zmiany na ulicach i w komunikacji

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
23.06.2021 krakowpostep prac na ulicy igolomskiejn/z ulica igolomskafot. joanna urbaniecgazeta krakowska
23.06.2021 krakowpostep prac na ulicy igolomskiejn/z ulica igolomskafot. joanna urbaniecgazeta krakowska Joanna Urbaniec / Polska Press
Udostępnij:
Sporo się zmienia na drogach. Do wielkich inwestycji jak budowa linii kolejowej przez Kraków, Trasy Łagiewnickiej, przebudowy al. 29 listopada czy budowy trasy tramwajowej do Górki Narodowej, dochodzi mnóstwo mniejszych inwestycji i remontów. One również wpływają na ruch w mieście. Sprawdźcie jak. Zmiany dotkną także komunikacji miejskiej.

FLESZ - Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Remont pętli autobusowej w Borku Fałęckim

Od soboty, 26 czerwca swoje trasy zmienią linie autobusowe nr 165 i 244. Wszystko w związku z remontem peronów przystankowych na pętli autobusowej „Borek Fałęcki” i ograniczeniem jej przepustowości. Utrudnienia potrwają ok. 2-3 tygodni.

Linie autobusowe:

 • nr 165 – wszystkie kursy będą realizowane na trasie skróconej: „Os. Podwawelskie” – „Swoszowice Poczta”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian
 • nr 244 – będzie kursować na trasie skróconej: „Wieliczka Miasto” – ... – ul. Halszki, ul. Stojałowskiego – „Os. Kurdwanów”. Częstotliwość kursowania w dni powszednie zostanie zmniejszona (w związku z okresem wakacyjnym) do 30 minut w szczycie i 40 minut poza szczytem.

Linia nr 184 dojedzie do ul. Starowiślnej

Od soboty, 26 czerwca zmieni się trasa linii autobusowej nr 184. Autobusy będą kursować na trasie wydłużonej do przystanku „Starowiślna”.

Nowa trasa:

„Prądnik Czerwony” – ... – al. Powstania Warszawskiego, rondo Grzegórzeckie, ul. Grzegórzecka, ul. Dietla – „Starowiślna”
Przystanki:

 • Przystanek końcowo-początkowy „Starowiślna” będzie zlokalizowany na ul. Dietla (przed zawróceniem), natomiast przystanek przelotowy w kierunku „Prądnika Czerwonego” po zawróceniu (przed skrzyżowaniem z ul. Wrzesińską)
 • Przystanki „Hala Targowa” i „Rondo Grzegórzeckie” będą funkcjonować na pasach autobusowo-tramwajowych.

Mniejsze remonty

Dzielnica VIII – Dębniki

W dzielnicy VIII w poniedziałek, 28 czerwca ruszy remont ul. Praskiej. Pracami objęty będzie fragment od Szwedzkiej do Zielińskiego. W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się zniszczonymi fragmentami chodnika, później położona zostanie nowa nawierzchnia. W związku z pracami obowiązywać będą lokalne zmiany w organizacji ruchu. Roboty potrwają do końca sierpnia, a ich koszt to ok. 1,2 mln zł.

Dzielnica IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki

Na początku przyszłego tygodnia (poniedziałek lub środa) ruszy remont pętli autobusowej w Borku Fałęckim. Odnowione zostaną perony przystankowe. W trakcie prac – zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, szczegóły na stronie Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Roboty potrwają mniej więcej trzy tygodnie, a ich koszt to ok. 150 tys. zł.

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

W dzielnicy XVII przystępujemy do realizacji jednego z zadań z programu Nowa Huta dziś! W poniedziałek, 28 czerwca rozpocznie się remont chodnika na ul. Stokowej (od budynku nr 4 do 10). Roboty potrwają do 16 lipca, a ich koszt to ok. 72 tys. zł.

Dzielnica III – Prądnik Czerwony

W dzielnicy III, w poniedziałek, 21 czerwca ruszył remont ul. Dobrej (odcinek od ul. Brogi do ul. Kanonierów). Zadanie w ramach programu nakładkowego. W związku z robotami obowiązywać będą lokalne zmiany w organizacji ruchu. Prace potrwają do końca sierpnia, a ich koszt to ok. 450 tys. zł.

Remonty nakładkowe prowadzone są też w pięciu innych lokalizacjach: na ul. Radzikowskiego (dzielnica IV – Prądnik Biały), Chocimskiej, Staffa (dzielnica V – Krowodrza), Nastrojowej (Dzielnica XIV – Czyżyny) oraz na os. Na Stoku (dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie)

Al. 29 Listopada

Zmiana czasowej organizacji ruchu planowanej do wprowadzenia w dniach od 28.06.2021 do 09.07.2021 r. w rejonie skrzyżowania ul. Siewnej i al. 29 Listopada (wiadukt kolejowy na linii LK08) na czas wykonywania prac przy podporach tymczasowych przyczółku wiaduktu.

W tym okresie przewiduje się możliwość wystąpienia krótkotrwałych (kilka/kilkanaście minut) okresów wstrzymywania ruchu pojazdów oraz przejścia dla pieszych pod wiaduktem na czas prowadzenia prac przy podporach.

Wakacyjne zmiany w kursowaniu linii aglomeracyjnych

W sobotę, 26 czerwca wprowadzone zostaną na okres wakacji ograniczenia w kursowaniu linii aglomeracyjnych nr 204, 210, 244, 262 i 304. Ponadto zmienione zostaną wybrane nazwy przystanków na terenie gminy Wielka Wieś.

Linie aglomeracyjne:

 • nr 204 („Czerwone Maki P+R” – „Wieliczka Miasto”) – linia będzie kursować w dni powszednie co 30 minut w godzinach szczytu komunikacyjnego i co 40 minut poza szczytem. W dni wolne częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.
 • nr 210 („Bronowice Małe” – „Będkowice Pętla”) – zostaną zawieszone kursy wariantowe na trasie do „Murowni Pętli”. Godziny odjazdów na trasie do „Będkowic Pętli” pozostaną bez zmian.
 • nr 244 („Borek Fałęcki” – „Wieliczka Miasto”) – linia będzie kursować w dni powszednie co 30 minut w godzinach szczytu i co 40 minut poza szczytem. W dni wolne częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian. Ponadto w związku z remontem pętli „Borek Fałęcki” linia przez okres ok. 2-3 tygodni będzie kursować na trasie skróconej „Os. Kurdwanów” – „Wieliczka Miasto”.
 • nr 262 („Czyżyny Dworzec” – „Kocmyrzów-Luborzyca Urząd Gminy”) – zostanie zawieszona
 • nr 304 („Dworzec Główny Zachód” – „Wieliczka Miasto”) – częstotliwość kursowania w dni powszednie zostanie zmniejszona do 15 minut poza szczytem. W godzinach szczytu komunikacyjnego linia nadal będzie kursować co 10 minut. W dni wolne częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

Zmiany nazw przystanków:

Wprowadzone zostaną następujące zmiany nazw przystanków zlokalizowanych na terenie gminy Wielka Wieś (dotyczy linii nr 210, 230 i 910):

 • „Biały Kościół” na „Biały Kościół Dolina Kluczwody”
 • „Będkowice” na „Będkowice Rynek”
 • „Modlnica” na „Modlnica Szkoła”
 • „Modlnica I Kolonia” na „Modlnica Kolonia”
 • „Modlnica II” na „Modlnica Komora”
 • „Modlniczka” na „Modlniczka Dworska”
 • „Modlniczka I” na „Modlniczka Willowa”
 • „Murownia” na „Biały Kościół Murownia”
 • „Murownia Pętla” na „Biały Kościół Murownia Pętla”
 • „Skrzyżowanie do Podchruścia” na „Modlnica Podchruście”
 • „Szyce I” na „Szyce Wesoła”
 • „Szyce II” na „Szyce Spacerowa”
 • „Tomaszowice” na „Tomaszowice Dwór”
 • „Tomaszowice Gliniki” na „Tomaszowice Spacerowa”
 • „Tomaszowice I” na „Tomaszowice Zacisze”
 • „Tomaszowice Wedonka” na „Modlnica Kościelna”
 • „Wielka Wieś” na „Wielka Wieś Szkoła”.

Tak w weekend pojadą linie sezonowe i rekreacyjne

Podczas najbliższego weekendu linie nr 134 (dodatkowe kursy), 427, 434 i 497 będą kursować w sobotę i niedzielę. Natomiast linie nr 352, LR0, LR1, LR2 i LR8 będą kursować tylko w niedzielę.

Linie autobusowe do zoo (w sobotę i niedzielę):

 • nr 134 („Cracovia Stadion” – „Zoo”) – będzie kursować w godz. ok. 10.00-18.00 co 15 minut
 • nr 434 („Baba Jaga” – „Zoo”) – będzie kursować w godz. ok. 10.00-18.00 co 15 minut.

Linie autobusowe sezonowe (w sobotę i niedzielę):

 • nr 427 („Podgórze SKA” – „Bagry”) – będzie kursować w godz. 9.00-20.00 (od godz. 10 do 18 co 20 minut, poza tymi godzinami co 40 minut)
 • nr 497 („Mały Płaszów P+R” – „Bagry Tężnia”) – będzie kursować w godz. 9.00-20.00 (od godz. 10 do 18 co 20 minut, poza tymi godzinami co 40 minut).

Linie autobusowe sezonowe (w niedzielę):

nr 352 („Plac Centralny im. R. Reagana” – „Kryspinów”) – będzie kursować w godz. ok. 9.00-18.00. Linia zastąpi część kursów linii nr 152.

Linie rekreacyjne (w niedzielę):

 • nr LR0 („Osiedle Podwawelskie” – „Ojców Zamek”) – będzie kursować w godz. ok. 8.00-19.00 (od godz. 9 do 17 co 30 minut, poza tymi godzinami co 60 minut)
 • nr LR1 („Nowy Kleparz” – „Niepołomice Puszcza”) – będzie kursować w godz. ok. 8.00-19.00 co 45 minut
 • nr LR2 („Czyżyny Dworzec” – „Przylasek Rusiecki Kąpielisko”) – będzie kursować w godz. ok. 9.00-19.00 co 20 minut
 • nr LR8 („Bronowice Małe” – „Będkowice Pętla”) – będzie kursować w godz. ok. 8.00-19.00 co 45 minut.

Linie rekreacyjne wchodzą w skład sieci Komunikacji Miejskiej w Krakowie, co oznacza, że osoby posiadające bilety sieciowe na strefę pierwszą (miejską), promocyjnie mogą się nimi poruszać bez dodatkowych opłat. Natomiast osoby posiadające bilety wyłącznie na strefę drugą, promocyjnie mogą poruszać się liniami rekreacyjnymi po strefie pierwszej (miejskiej). Pozostałe osoby w przypadku braku biletu sieciowego, będą mogły skorzystać z biletów jednorazowych dostępnych w taryfie KMK.

36. Lajkonik już wozi pasażerów

Od dzisiaj, 25 czerwca, krakowian może wozić już 36 Lajkoników. Na linię nr 18 (Czerwone Maki P+R – Krowodrza Górka) wyjechał bowiem 36. Lajkonik. Kolejny, 37. Lajkonik z tej serii, także przeszedł już końcowe odbiory i jest przygotowany do wyjazdu w sobotę 26 czerwca.

Królowej Jadwigi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Masa nowych remontów w mieście. Zmiany na ulicach i w komunikacji - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie