Kraków miastem strachu

  • Dziennik Polski

Marcin Warszawski

Krakowska policja nadal nie ujęła sprawcy czwartkowego zabójstwa 20-latka na os. Szkolnym w Krakowie. Sprawę przejęła Komenda Wojewódzka i powołała do niej specjalny zespół.
Policja nadal nie ujęła sprawców zabójstwa na os. Szkolnym Fot. Joanna Urbaniec

Policja nadal nie ujęła sprawców zabójstwa na os. Szkolnym Fot. Joanna Urbaniec

BEZPIECZEŃSTWO. Co trzecie przestępstwo popełniane w Małopolsce ma miejsce w Krakowie. Choć mniej jest kradzieży z włamaniem, to przybywa rozbojów i uszczerbków na zdrowiu. Spada również wykrywalność sprawców.

Krakowska policja nie spieszy się na interwencje >>

Mimo że na forach internetowych mieszkańcy coraz częściej nie ukrywają rosnącego strachu, krakowscy policjanci pochwalili się wczoraj przed Komisją Praworządności Rady Miasta Krakowa statystyką za ubiegły rok i, co ciekawe, byli z niej zadowoleni.

Niewiele powodów do dumy

Ubiegły rok pokazał, że w Krakowie nie można czuć się bezpiecznie. Co trzeci spośród 100 tys. przestępstw popełnionych w regionie miał miejsce właśnie w naszym mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Śledztwo ws. zabójstwa 20-latka w Nowej Hucie >>

Najwięcej, bo aż ponad 14 tys. przestępstw, stanowiły m.in. zabójstwa, gwałty, kradzieże z włamaniem, rozboje, podpalenia i wymuszenia. - Stan bezpieczeństwa się nie pogarsza - zapewniał mł. insp. Bogdan Syrek, zastępca komendanta miejskiego policji w Krakowie. Dodawał, że policja odnotowała ponad 10-proc. spadek przestępstw w porównaniu do roku poprzedniego.

Mimo to statystyka pokazuje, że krakowianie mają podstawy by nie czuć się bezpiecznie. Liczba gwałtów czy zabójstw jest bowiem ciągle na podobnym poziomie. Zmniejsza się natomiast ogólna wykrywalność przestępstw ( spadek z 57 proc. w 2011 roku do 52 proc. w 2012 roku).

- Krakowscy policjanci wypełniają sumiennie swoją służbę. Martwi jednak spadająca liczba wykrytych przestępstw - przyznaje radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa.

Setki mandatów każdego dnia

Taka sytuacja nie przeszkodziła funkcjonariuszom nakładać z każdym rokiem coraz większej liczby mandatów na sprawców... wykroczeń. Przez ostatnie trzy lata liczba nałożonych kar zwiększa się średnio o 5 tys. rocznie.

Ubiegły rok był rekordowy pod tym względem - krakowscy policjanci aż 65 tys. razy sięgnęli po bloczek mandatowy (średnio 180 razy dziennie).

Miasto nie wspiera bezpieczeństwa

Trudna sytuacja na ulicach Krakowa wydaje się coraz mniej obchodzić władze miasta, które każdego roku ograniczają wsparcie finansowe dla policji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejski monitoring to fikcja >>

Jeszcze dwa lata temu z budżetu Krakowa oraz poszczególnych dzielnic przekazano komendzie miejskiej policji ponad 900 tys. zł. W ubiegłym roku było to 400 tys. zł. Na ten rok zaplanowano zaledwie 300 tys. zł.

- Choć samorząd faktycznie nie ma obowiązku dokładania do funkcjonowania policji, to w naszym mieście z niepokojem obserwujemy zmniejszające się wsparcie tej służby ze strony władz miasta. To zły kierunek - twierdzi radny Jerzy Woźniakiewicz.

Nieletni coraz częściej biją i kradną

Martwi również duża liczba przestępstw, które popełniają nieletni krakowianie. Choć nie dopuścili się oni w 2012 roku żadnego gwałtu (11 gwałtów rok wcześnie), to częściej kradli (367 kradzieży) oraz dokonywali rozbojów i wymuszeń (1067 przestępstw tego typu). Każdego dnia niemal trzech nieletnich mieszkańców naszego miasta popełnia tego typu przestępstwa. Mimo to policja twierdzi, że to ogólnopolska norma.

- Skala przestępczości nieletnich w naszym mieście jest podobna do tej w Poznaniu czy Wrocławiu - tłumaczy mł. insp. Bogdan Syrek, zastępca komendanta miejskiego policji w Krakowie.

Krakowianie wzywają pomoc na potęgę

Brak poczucia bezpieczeństwa przekłada się również na częstsze wzywanie pomocy.

W 2012 roku krakowianie dzwonili pod numery alarmowe 997 i 112 aż 250 tys. razy. To niemal 10 tys. razy więcej zgłoszeń niż rok wcześniej.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

PRZESTĘPCZOŚĆ W KRAKOWIE

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.10.2013, 18:57

ze statystyk wynika ze krakow jest tak niebezpiecznym miastem jak disneyland....
20 morderstw w 800 tys miescie to wg was bardzo duzo? poczytajcie statystyki ze swiata i zejdzcie na ziemie a nie bredzcie ze policja falszuje statystyki... nie osmieszacie sie takimi tekstami... media was przeryly nie dlugo to sie wlasnego cienia bedziecie bac...

22.03.2013, 19:55

Byłem niedawno u rodziny w Kanadzie mój cioteczny brat jest tam od 5 lat policjantem w Wydziale Patrolowo -Interwencyjnym Departamentu Policji w Toronto wcześniej pracował w jednej z Powiatówek na Mazowszu różnica tu a tam duża jeśli chodzi o pensje,wyposażenie,socjal. Tam policjant faktycznie jest dla ludzi a nie głupiej statystyki nikomu nie potrzebnej poza "górą w polskiej policji oczywiście".Tam policjant jak legitymuje kogoś na ulicy to ma naprawdę ściśle określoną do tego podstawę a nie tak jak w Polsce na sztukę.Tam policjant służący w patrolówce jest szanowany przez społeczeństwo i przełożonych lepiej niż policjant służby kryminalnej wynagradzany finansowo niż w Polsce tj.:3 grupa zaszeregowania"Referent" i dalej sp...alaj czy na dzielnicę czy WRD żeby złapac 4 grupę lub do kryminalnych 5 grupa co najmniej "detektyw".Polski policjant patrolowo-interwencyjny jest niestety śmieciem w oczach społeczeństwa i współpracowników w PolicjiPrzełożeni tam to są ludzie nie po znajomościach tak jak w Polsce nie mający pojęcia o służbie w prewencji na pierwszej linii tylko ludzie którzy przysłowiowo"zjedli zęby" służąc wcześniej kilka lub kilkanaście lat w patrolówce na ulicy.Taka jest różnica pomiędzy Policją Polską a Kanadyjską.Pozdrawiam polskich policjantów.

22.03.2013, 15:33

Brak forsy i roboty zrobilo swoje i tak bedzie
dalej. Policja co ma zrobic ?

21.03.2013, 21:26

Czy ktoś sprawdził ,, statystykę ,, ilu Policjantów na Krakowskich ulicach było faktycznie w 1991r ..2000r.. a ilu jest teraz? Należało by to sprawdzić, porównać i wziąć pod uwagę jaka liczba mieszkańców , studentów oraz turystów przybyła w Krakowie. Myślę, że odpowiedź na to pytanie wszystko wyjaśni. Im więcej Policjantów na ulicy tym mniej w komendzie i odwrotnie. Gdyby obywatele wiedzieli faktycznie ilu Policjantów realnie dba o ich bezpieczeństwo może by wtedy docenili ich wysiłek i zaangażowanie w służbę. Jednak przerazili by się tym jak długo muszą czekać na patrol gdyby potrzebowali pomocy. (oczywiście nie mówię jak długo ,,statystycznie ,, - zawsze średnio!) Może ktoś w końcu się otrząśnie i nagłośni tą sprawę żeby pomóc ,,TYM,, Policjantom w służbie a przez to społeczeństwu.

21.03.2013, 11:13

Zobaczymy jak przestępczość spadnie po podniesieniu tzw. "kwoty wykroczeniowej" do 1000zł!!!

20.03.2013, 16:35

drugi zastępca.

20.03.2013, 14:37

Kolego piszesz brednie jakie zarzadzanie dookola panika i krolowa statystyka a przy jakims powaznym zdarzeniu gwiazdorki wpadaja w panike kabaret sie chowa.Malo jest prawdziwych zarzadzajacych i odpowiedzialnych osob.A swoje teorie prosze wykladac na szkolach policyjnych dla nowo przyjetych beda pod wrazeniem.Pozdrawiam

20.03.2013, 13:11

Wszyscy wiedzą, ę policyjna stystystyka jest gó...no warta. Po pierwsze wiadomo, że przy kradzieżach policjanci namawiają składającego zawiadomienie, żeby obnizył wartość rzeczy poniżej 250 zł...po drugie osoba, która już raz został tak potraktowana nie zgłosi już na policję kolejnego wykroczenia lub przestępstwa bo i tak wie, że nic się z jej zgłoszeniem nie stanie :-(

20.03.2013, 13:09

Kolego, nie stulaj głupot, jaki niespełniony policjant. Kolega wie co pisze, taka jest prawda czy ci się to podoba czy nie. Pozdrawiam

20.03.2013, 12:53

a Ty przemyśl czy rzeczywiście wszyscy robią tak niezbędne rzeczy i czy specjalistą od prewencji może być osoba, która spędziła na ulicy kilka miesięcy lub widziała to co się dzieje tam zza szyby radiowozu, ja nie zmierzałem do tego aby wszyscy wyszli na ulicę bo nie tędy droga lecz jak na stanowiskach naczelników itp pojawiają się nazwiska dziwnie znajome z przeszłości to chyba coś daje do myślenia,a w koncernach jakby wymyślali takie "akcje" i działania jak w tej firmie to długo by nie popracowali, przemyślenia pozostawiam Twojej osobie, a na ból głowy paracetamol. pozdrawiam

20.03.2013, 12:08

mówią ze niema statystyki a rozliczają po słuzbie i mówią - mało

20.03.2013, 10:42

Kolego. Przez Ciebie przemawia, nie spełniony policjant. Opowiadasz takie brednie, że głowa boli. Gdyby wszyscy byli na ulicy, to kto by zarządzał. Nawet w wielkich koncernach jest duża liczba "mróweczek" w biurach na wysokich grupach, z wysokimi uposażeniami. Przemyśl jeszcze raz co chciałeś przekazać.

20.03.2013, 10:07

jakie bezpieczeństwo ?? liczą się sztuki mandatów i do domu.

20.03.2013, 08:59

No to ciekawe co powiesz jak ci na chatę wejdą i skromne mienie przywłaszczą osoby które potem będą twierdzić, że to nie on i nie jego ręka!

20.03.2013, 08:54

He he dobre! mundurowy patrol albo dzielnicowy zatrzymują włamywacza na gorącym uczynku. No ale jaki kraj tacy może i włamywacze. ))

19.03.2013, 22:54

wystarczy rano stanąć przy KWP i zobaczyć ile "mróweczek" idzie do biurowca, może by tak wygnać tych wysoko wykwalifikowanych specjalistów z oficerskimi stopniami na niebotycznych grupach ekspertów i specjalistów na miasto, niech pokażą jak pracuje prawdziwy glina, a nie przyjedzie taki wyfiokowany na kontrolę po swojej wąskiej działce jaką się zajmuje i mądrzy się, tyle pieniędzy poszło na ich szkolenie i co siedzą za biurkami, wymyślają durne akcje, karzą pajacować i robią statystyki, liczą i liczą, tabelki, kolorowe słupki itp. nie ma znaczenia dla nich spokój w danym rejonie tylko legitymowanie na sztukę, mandaty i kontrole pojazdów dla samej kontroli, cyferki,cyferki, nie masz wyników to nic nie robiłeś , jak to nic się nie działo? miało być już tyle razy odciążenie od biurokracji, a tu po każdej takiej zapowiedzi tylko przybywa makulatury, kto nie zasmakował tego od wewnątrz nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić co w tej instytucji się dzieje, może trochę bez ładu i składu ale to tak jak w tej robocie, która z prawdziwą pracą policyjną ma co raz mniej wspólnego

19.03.2013, 21:33

Niech dalej w KWP Kraków do rządzenia wybiera się ludzi, którzy prawdę mówiąc nie wiedzą na czym polega praca w Policji. Komendanci to plecaki - który z nich pracował co najmniej 5 lat na pierwszej linii.... Dla nich liczy się tylko kariera.

19.03.2013, 21:07

W tym województwie władze ma ZŁY on jest zawsze Zły pozdrowienia z OPP

19.03.2013, 20:43

Niech nadal rządzący żywią nadzieję, że doświadczonego glinę da się szybko zastąpić bezrobotnym tylko poszukującym jakiejkolwiek pracy, który nie wie nawet jak się pisze słowo "służba". Zlewajcie nasi włodarze temat nadal, a za parę lat nie będzie nawet ludzi do kordonu chroniącego budynek Sejmu przed wściekłym tłumem. Ja w tym tłumie może akurat nie będę, ale w kordonie też nie.

19.03.2013, 20:41

A jak prewencjuszy rozliczali z goracych uczynków to podnosili krzyk, że oni sa od mandatów.

19.03.2013, 20:33

Artykuł na zamówienie ciekawy tylko kogo, tendencyjny i w/g metody traktor ma jedno moło złe niewazne że trzy dobre, autor wnerwiony na mandaty pewno go dostał i szkoda tylko ze sie wstydzi swojego nazwiska a moze sie boi kolejnych mandatów

19.03.2013, 20:12

Myślę żeby awansować za te wyniki 01 do KGP tak jak to było już wcześniej z poprzednikiem kiedy województwo pod względem wykrywalności było na przed ostatnim miejscu w Polsce - jest grono bardzo dobrych oficerów, którzy potrafią rządzić ale zgodnie z obowiązującymi zasadami międzyludzkimi i w sposób profesjonalny, a nie tylko arogancją......co cóż jest to przemyślenie chyba większości normalnych policjantów...... Życzę naprawdę i z całego serca wszystkim policjantom w służbie zdrowia i szacunku wśród społeczeństwa, o które codziennie musicie walczyć z całych sił...... POZDRAWIAM

19.03.2013, 20:02

Mandaty, mandaty, mandaty no i legitymowani......, a aktywny patrol ze zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo społeczeństwa i udzielanie mu wsparcia oraz pomocy w du..... Takie są wytyczne tych na górze także proszę nie mieć pretensji do policjantów na ulicy bo musza to wykonywać. Wg przełożonych policjant nie może myśleć tylko ma bezmyślnie wykonywać niejednokrotnie głupie polecenia nie mające nic wspólnego z bezpieczeństwem społeczeństwa .... nawet te nieprzemyślane..... wodzowie wiedza wszystko i najlepiej bez żadnej krytyki i samooceny no ale sami na to pozwoliliśmy..... !!!

19.03.2013, 19:31

co za bzdet! jakby prewencjusz chycił się roboty a nie tylko za mandatami biegał to może samą swoją obecnością czemuś by zapobiegł? Hm? już dawno nikt ich nie rozliczał za zatrzymanie np włamywacza bądź rozbojarza, ALE ZA MANDATY CAŁY CZAS

19.03.2013, 19:30

Masz 100% racji !!! Panie Premierze może Pan przyjedzie i połapie bandytów ? A tak apropo to na pewno jest gorzej a statystyka i tak jest zaniżona !!!