Kraków miastem strachu

MARCIN WARSZAWSKI

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Policja nadal nie ujęła sprawców zabójstwa na os. Szkolnym Fot. Joanna Urbaniec

Policja nadal nie ujęła sprawców zabójstwa na os. Szkolnym Fot. Joanna Urbaniec

Krakowska policja nadal nie ujęła sprawcy czwartkowego zabójstwa 20-latka na os. Szkolnym w Krakowie. Sprawę przejęła Komenda Wojewódzka i powołała do niej specjalny zespół.
Policja nadal nie ujęła sprawców zabójstwa na os. Szkolnym Fot. Joanna Urbaniec

Policja nadal nie ujęła sprawców zabójstwa na os. Szkolnym Fot. Joanna Urbaniec

Policja nadal nie ujęła sprawców zabójstwa na os. Szkolnym Fot. Joanna Urbaniec

BEZPIECZEŃSTWO. Co trzecie przestępstwo popełniane w Małopolsce ma miejsce w Krakowie. Choć mniej jest kradzieży z włamaniem, to przybywa rozbojów i uszczerbków na zdrowiu. Spada również wykrywalność sprawców.

Krakowska policja nie spieszy się na interwencje >>
Mimo że na forach internetowych mieszkańcy coraz częściej nie ukrywają rosnącego strachu, krakowscy policjanci pochwalili się wczoraj przed Komisją Praworządności Rady Miasta Krakowa statystyką za ubiegły rok i, co ciekawe, byli z niej zadowoleni.

Niewiele powodów do dumy
Ubiegły rok pokazał, że w Krakowie nie można czuć się bezpiecznie. Co trzeci spośród 100 tys. przestępstw popełnionych w regionie miał miejsce właśnie w naszym mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Śledztwo ws. zabójstwa 20-latka w Nowej Hucie >>
Najwięcej, bo aż ponad 14 tys. przestępstw, stanowiły m.in. zabójstwa, gwałty, kradzieże z włamaniem, rozboje, podpalenia i wymuszenia. - Stan bezpieczeństwa się nie pogarsza - zapewniał mł. insp. Bogdan Syrek, zastępca komendanta miejskiego policji w Krakowie. Dodawał, że policja odnotowała ponad 10-proc. spadek przestępstw w porównaniu do roku poprzedniego.


Mimo to statystyka pokazuje, że krakowianie mają podstawy by nie czuć się bezpiecznie. Liczba gwałtów czy zabójstw jest bowiem ciągle na podobnym poziomie. Zmniejsza się natomiast ogólna wykrywalność przestępstw ( spadek z 57 proc. w 2011 roku do 52 proc. w 2012 roku).


- Krakowscy policjanci wypełniają sumiennie swoją służbę. Martwi jednak spadająca liczba wykrytych przestępstw - przyznaje radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa.

Setki mandatów każdego dnia
Taka sytuacja nie przeszkodziła funkcjonariuszom nakładać z każdym rokiem coraz większej liczby mandatów na sprawców... wykroczeń. Przez ostatnie trzy lata liczba nałożonych kar zwiększa się średnio o 5 tys. rocznie.


Ubiegły rok był rekordowy pod tym względem - krakowscy policjanci aż 65 tys. razy sięgnęli po bloczek mandatowy (średnio 180 razy dziennie).

Miasto nie wspiera bezpieczeństwa
Trudna sytuacja na ulicach Krakowa wydaje się coraz mniej obchodzić władze miasta, które każdego roku ograniczają wsparcie finansowe dla policji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejski monitoring to fikcja >>
Jeszcze dwa lata temu z budżetu Krakowa oraz poszczególnych dzielnic przekazano komendzie miejskiej policji ponad 900 tys. zł. W ubiegłym roku było to 400 tys. zł. Na ten rok zaplanowano zaledwie 300 tys. zł.


- Choć samorząd faktycznie nie ma obowiązku dokładania do funkcjonowania policji, to w naszym mieście z niepokojem obserwujemy zmniejszające się wsparcie tej służby ze strony władz miasta. To zły kierunek - twierdzi radny Jerzy Woźniakiewicz.

Nieletni coraz częściej biją i kradną
Martwi również duża liczba przestępstw, które popełniają nieletni krakowianie. Choć nie dopuścili się oni w 2012 roku żadnego gwałtu (11 gwałtów rok wcześnie), to częściej kradli (367 kradzieży) oraz dokonywali rozbojów i wymuszeń (1067 przestępstw tego typu). Każdego dnia niemal trzech nieletnich mieszkańców naszego miasta popełnia tego typu przestępstwa. Mimo to policja twierdzi, że to ogólnopolska norma.


- Skala przestępczości nieletnich w naszym mieście jest podobna do tej w Poznaniu czy Wrocławiu - tłumaczy mł. insp. Bogdan Syrek, zastępca komendanta miejskiego policji w Krakowie.

Krakowianie wzywają pomoc na potęgę
Brak poczucia bezpieczeństwa przekłada się również na częstsze wzywanie pomocy.


W 2012 roku krakowianie dzwonili pod numery alarmowe 997 i 112 aż 250 tys. razy. To niemal 10 tys. razy więcej zgłoszeń niż rok wcześniej.


marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

PRZESTĘPCZOŚĆ W KRAKOWIE


Komentarze (44)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

vasd (gość)

Zgłoś naruszenie treści

ze statystyk wynika ze krakow jest tak niebezpiecznym miastem jak disneyland....
20 morderstw w 800 tys miescie to wg was bardzo duzo? poczytajcie statystyki ze swiata i zejdzcie na ziemie a nie...rozwiń całość

ze statystyk wynika ze krakow jest tak niebezpiecznym miastem jak disneyland....
20 morderstw w 800 tys miescie to wg was bardzo duzo? poczytajcie statystyki ze swiata i zejdzcie na ziemie a nie bredzcie ze policja falszuje statystyki... nie osmieszacie sie takimi tekstami... media was przeryly nie dlugo to sie wlasnego cienia bedziecie bac... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Despero 997 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Byłem niedawno u rodziny w Kanadzie mój cioteczny brat jest tam od 5 lat policjantem w Wydziale Patrolowo -Interwencyjnym Departamentu Policji w Toronto wcześniej pracował w jednej z Powiatówek na...rozwiń całość

Byłem niedawno u rodziny w Kanadzie mój cioteczny brat jest tam od 5 lat policjantem w Wydziale Patrolowo -Interwencyjnym Departamentu Policji w Toronto wcześniej pracował w jednej z Powiatówek na Mazowszu różnica tu a tam duża jeśli chodzi o pensje,wyposażenie,socjal. Tam policjant faktycznie jest dla ludzi a nie głupiej statystyki nikomu nie potrzebnej poza "górą w polskiej policji oczywiście".Tam policjant jak legitymuje kogoś na ulicy to ma naprawdę ściśle określoną do tego podstawę a nie tak jak w Polsce na sztukę.Tam policjant służący w patrolówce jest szanowany przez społeczeństwo i przełożonych lepiej niż policjant służby kryminalnej wynagradzany finansowo niż w Polsce tj.:3 grupa zaszeregowania"Referent" i dalej sp...alaj czy na dzielnicę czy WRD żeby złapac 4 grupę lub do kryminalnych 5 grupa co najmniej "detektyw".Polski policjant patrolowo-interwencyjny jest niestety śmieciem w oczach społeczeństwa i współpracowników w PolicjiPrzełożeni tam to są ludzie nie po znajomościach tak jak w Polsce nie mający pojęcia o służbie w prewencji na pierwszej linii tylko ludzie którzy przysłowiowo"zjedli zęby" służąc wcześniej kilka lub kilkanaście lat w patrolówce na ulicy.Taka jest różnica pomiędzy Policją Polską a Kanadyjską.Pozdrawiam polskich policjantów.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ciekawy ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Brak forsy i roboty zrobilo swoje i tak bedzie
dalej. Policja co ma zrobic ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Głos (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy ktoś sprawdził ,, statystykę ,, ilu Policjantów na Krakowskich ulicach było faktycznie w 1991r ..2000r.. a ilu jest teraz? Należało by to sprawdzić, porównać i wziąć pod uwagę jaka...rozwiń całość

Czy ktoś sprawdził ,, statystykę ,, ilu Policjantów na Krakowskich ulicach było faktycznie w 1991r ..2000r.. a ilu jest teraz? Należało by to sprawdzić, porównać i wziąć pod uwagę jaka liczba mieszkańców , studentów oraz turystów przybyła w Krakowie. Myślę, że odpowiedź na to pytanie wszystko wyjaśni. Im więcej Policjantów na ulicy tym mniej w komendzie i odwrotnie. Gdyby obywatele wiedzieli faktycznie ilu Policjantów realnie dba o ich bezpieczeństwo może by wtedy docenili ich wysiłek i zaangażowanie w służbę. Jednak przerazili by się tym jak długo muszą czekać na patrol gdyby potrzebowali pomocy. (oczywiście nie mówię jak długo ,,statystycznie ,, - zawsze średnio!) Może ktoś w końcu się otrząśnie i nagłośni tą sprawę żeby pomóc ,,TYM,, Policjantom w służbie a przez to społeczeństwu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sholik1981 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wszyscy wiedzą, ę policyjna stystystyka jest gó...no warta. Po pierwsze wiadomo, że przy kradzieżach policjanci namawiają składającego zawiadomienie, żeby obnizył wartość rzeczy poniżej 250 zł...po...rozwiń całość

Wszyscy wiedzą, ę policyjna stystystyka jest gó...no warta. Po pierwsze wiadomo, że przy kradzieżach policjanci namawiają składającego zawiadomienie, żeby obnizył wartość rzeczy poniżej 250 zł...po drugie osoba, która już raz został tak potraktowana nie zgłosi już na policję kolejnego wykroczenia lub przestępstwa bo i tak wie, że nic się z jej zgłoszeniem nie stanie :-(zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KOR (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zobaczymy jak przestępczość spadnie po podniesieniu tzw. "kwoty wykroczeniowej" do 1000zł!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie (gość)

Zgłoś naruszenie treści

mówią ze niema statystyki a rozliczają po słuzbie i mówią - mało

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bluer (gość)

Zgłoś naruszenie treści

jakie bezpieczeństwo ?? liczą się sztuki mandatów i do domu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ameno (gość)

Zgłoś naruszenie treści

wystarczy rano stanąć przy KWP i zobaczyć ile "mróweczek" idzie do biurowca, może by tak wygnać tych wysoko wykwalifikowanych specjalistów z oficerskimi stopniami na niebotycznych grupach ekspertów...rozwiń całość

wystarczy rano stanąć przy KWP i zobaczyć ile "mróweczek" idzie do biurowca, może by tak wygnać tych wysoko wykwalifikowanych specjalistów z oficerskimi stopniami na niebotycznych grupach ekspertów i specjalistów na miasto, niech pokażą jak pracuje prawdziwy glina, a nie przyjedzie taki wyfiokowany na kontrolę po swojej wąskiej działce jaką się zajmuje i mądrzy się, tyle pieniędzy poszło na ich szkolenie i co siedzą za biurkami, wymyślają durne akcje, karzą pajacować i robią statystyki, liczą i liczą, tabelki, kolorowe słupki itp. nie ma znaczenia dla nich spokój w danym rejonie tylko legitymowanie na sztukę, mandaty i kontrole pojazdów dla samej kontroli, cyferki,cyferki, nie masz wyników to nic nie robiłeś , jak to nic się nie działo? miało być już tyle razy odciążenie od biurokracji, a tu po każdej takiej zapowiedzi tylko przybywa makulatury, kto nie zasmakował tego od wewnątrz nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić co w tej instytucji się dzieje, może trochę bez ładu i składu ale to tak jak w tej robocie, która z prawdziwą pracą policyjną ma co raz mniej wspólnegozwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Belfer56 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kolego. Przez Ciebie przemawia, nie spełniony policjant. Opowiadasz takie brednie, że głowa boli. Gdyby wszyscy byli na ulicy, to kto by zarządzał. Nawet w wielkich koncernach jest duża liczba...rozwiń całość

Kolego. Przez Ciebie przemawia, nie spełniony policjant. Opowiadasz takie brednie, że głowa boli. Gdyby wszyscy byli na ulicy, to kto by zarządzał. Nawet w wielkich koncernach jest duża liczba "mróweczek" w biurach na wysokich grupach, z wysokimi uposażeniami. Przemyśl jeszcze raz co chciałeś przekazać. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emeryt (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kolego piszesz brednie jakie zarzadzanie dookola panika i krolowa statystyka a przy jakims powaznym zdarzeniu gwiazdorki wpadaja w panike kabaret sie chowa.Malo jest prawdziwych zarzadzajacych i...rozwiń całość

Kolego piszesz brednie jakie zarzadzanie dookola panika i krolowa statystyka a przy jakims powaznym zdarzeniu gwiazdorki wpadaja w panike kabaret sie chowa.Malo jest prawdziwych zarzadzajacych i odpowiedzialnych osob.A swoje teorie prosze wykladac na szkolach policyjnych dla nowo przyjetych beda pod wrazeniem.Pozdrawiamzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stary glina z małopolskiego (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kolego, nie stulaj głupot, jaki niespełniony policjant. Kolega wie co pisze, taka jest prawda czy ci się to podoba czy nie. Pozdrawiam

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

amen (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a Ty przemyśl czy rzeczywiście wszyscy robią tak niezbędne rzeczy i czy specjalistą od prewencji może być osoba, która spędziła na ulicy kilka miesięcy lub widziała to co się dzieje tam zza szyby...rozwiń całość

a Ty przemyśl czy rzeczywiście wszyscy robią tak niezbędne rzeczy i czy specjalistą od prewencji może być osoba, która spędziła na ulicy kilka miesięcy lub widziała to co się dzieje tam zza szyby radiowozu, ja nie zmierzałem do tego aby wszyscy wyszli na ulicę bo nie tędy droga lecz jak na stanowiskach naczelników itp pojawiają się nazwiska dziwnie znajome z przeszłości to chyba coś daje do myślenia,a w koncernach jakby wymyślali takie "akcje" i działania jak w tej firmie to długo by nie popracowali, przemyślenia pozostawiam Twojej osobie, a na ból głowy paracetamol. pozdrawiamzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szczęśliwy emeryt (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Niech dalej w KWP Kraków do rządzenia wybiera się ludzi, którzy prawdę mówiąc nie wiedzą na czym polega praca w Policji. Komendanci to plecaki - który z nich pracował co najmniej 5 lat na pierwszej...rozwiń całość

Niech dalej w KWP Kraków do rządzenia wybiera się ludzi, którzy prawdę mówiąc nie wiedzą na czym polega praca w Policji. Komendanci to plecaki - który z nich pracował co najmniej 5 lat na pierwszej linii.... Dla nich liczy się tylko kariera.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

liniowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści

drugi zastępca.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CZAJA (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W tym województwie władze ma ZŁY on jest zawsze Zły pozdrowienia z OPP

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom