Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków - miasto królów

SEW
W kompozycjach kwiatowych

   To jeden z trzech tematów, z którym musiały się zmierzyć uczestniczki I Regionalnych Mistrzostw Florystycznych Małopolski - imprezy towarzyszącej, zakończonej niedawno XX Jesiennej Wystawie Ogrodnictwa, Leśnictwa i Zoologii w Krakowie.
   Temat, który wzbudził największe zainteresowanie, bo chyba nikt do tej pory nie przedstawił królewskiego miasta, jego majestatu i piękna, w kompozycjach z kwiatów. W konkursie swój kunszt zaprezentowało 10 uczestniczek, zarówno wybitnych florystek naszego regionu, jak i początkujących dopiero w pięknej sztuce układania bukietów. Jury doceniło wysoki poziom prac, tak że oprócz trzech nagród wszystkim paniom przyznano wyróżnienia.
   Dla legendarnej i najmniej znanej władczyni Krakowa - Wandy, bukiet z białych lilii (symbolizujących niewinność) i mieczyków, a także roślin z podmokłych łąk oraz czerwonych kwiatów i owoców róż ułożyła Joanna Kongstad (II miejsce). Biało-czerwona kompozycja zaprezentowana została w kopii naczynia wczesnośredniowiecznego, lepionego bez użycia koła garncarskiego. (fot. 4)
   Wspaniały krakowski pejzaż z zamkiem królewskim na Wawelu, taki jaki oglądamy z mostu Dębnickiego, skomponowała Małgorzata Kowalska. Jej Kraków to miasto wybrukowane kwiatami - nad Wisłą z błękitno-liliowo-fioletowych ostróżek wznoszą się wieże i baszty wawelskie z róż w kolorach biało-zielonych dzwonków irlandzkich, zielonych i bordowych pędów derenia, żółtych - wierzby mandżurskiej oraz kremowych i żółtych goździków i lilii. Całość dopełniają zielone gałązki bluszczu, widłaków i papirusu. (fot. 1)
   "Krakowska" kompozycja Beaty Stępień z Wolbromia (III miejsce w konkursie) to kwiatowe insygnia władzy królewskiej: na poduszce z czerwonych goździków - berło i jabłko królewskie skonstruowane z pięknych, złotych róż i płatków. (fot. 5)
   Cecylia Paszcza również przedstawiła insygnia królewskie - berło z białych róż, liści szeflery. Jabłko to kula otoczona zielonymi listkami szeflery, przypiętymi perełkami - wszystko na poduszce z hortensji obleczonej delikatnym tiulem. Koronę królewską florystka przybrała białymi storczykami Dendrobium i bordowymi "grzebykami" celozji. (fot. 2)
   Korona dla królowej, autorstwa Magdy Worytkiewicz, ma formę wieńca z pięknych złoto-purpurowych róż, czerwonych owoców głogu, wplecionych w seledynowe baldachy hortensji oraz gałązki bluszczu i asparagusa. (fot. 3)
   Zdobywczyni pierwszego miejsca w mistrzostwach florystycznych, krakowianka Agnieszka Bogusz, temat "Kraków - miasto królów" przedstawiła prawdziwie po królewsku: królewską suknię wspaniale udekorowała drobnymi, zaiście królewskimi kwiatami storczyków. (fot. 6)
   Mariola Folga-Staniek z Gorzenia Dolnego zaaranżowała tron królewski z dekoracją z kwiatów róż i kolorowych liści w jesiennych barwach. (fot. 9)
   Kompozycja Wioletty Kurowskiej to bukiet, w którym jawi się bogactwo królewskie: okazałe, przepiękne kwiaty słoneczników jako punkty skupiające uwagę, róże w dostojnych złoto-purpurowych kolorach i wkomponowane w nie dorodne owoce jabłoni oraz liście winogron. (fot. 10)
   Wspaniały bukiet ułożony przez Izabelę Wincenciak ma formę ogrodu królewskiego z całym jego przepychem (paw) i bogactwem - kwiatami, owocami. W bukiecie autorka umieściła symbol korony. Złociste kwiaty lilii, różowych róż, kwiatostany hortensji, wyznaczają ścieżki, po których być może przechadzał się sam król. (fot.7)
   Kraków jest również skarbnicą wiedzy i nauki, siedzibą najstarszej polskiej uczelni założonej przez władcę. Stąd właśnie interesująca praca Joanny Kędzierskiej - o kształcie kufra wykonanego z cienkiej metalowej siatki w kolorze złota, z wplecionymi weń zielonymi liśćmi liliowców i subtelnymi białymi i różowymi kwiatami. Zwinięte i przewiązane liście liliowców w środku przypominają papirusy - symbol książek, wiedzy, mądrości z nich płynących. (fot. 8)
Tekst i fot. (SEW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski