Kraków. Miasto nie zamierza obniżyć Wiśle opłat za wynajem stadionu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wojciech Matusik
Komisja Mienia Rady Miasta Krakowa pozytywnie zaopiniowała propozycję, by Wisła Kraków SA w sezonie 2019/2020 wynajmowała miejski stadion przy ul. Reymonta na tych samych zasadach, jak w minionych rozgrywkach, podczas których płaciła za każdy mecz 123 tys. zł na 48 godzin przed rozpoczęciem spotkania.

Miejscy radni z Komisji Mienia zajęli się wynajmem przez Wisłę Kraków SA stadionu miejskiego im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta. Klub w tej kwestii rozlicza się z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Ta jednostka przedstawiła radnym propozycję umowy z Wisłą na kolejny rok. Jej zapisy mają się niczym nie różnić od tych, jakie obowiązywały na sezon 2018/2019.

- Roczna umowa na tych samych zasadach została zaakceptowana przez Wisłę - poinformowała przedstawicielka ZIS.

Karolina Biedrzycka, rzeczniczka Wisły Kraków, wyjaśnia: - Z uwagi na dobro klubu i społeczność kibicowską Krakowa, a także ze względu na czas, Wisła wyraziła zgodę na podpisanie umów w wersji przesłanej przez ZIS. Klubowi w dalszym ciągu zależy jednak na uzależnieniu wysokości czynszu najmu stadionu od liczby sprzedanych biletów, co powoduje, że zarówno Wiśle, jak i miastu zależeć będzie na zapełnieniu obiektu.

Propozycja zmiany zasad opłat za stadion była taka, by nie była to już stała stawka, a kwota uzależniona od liczby widzów na trybunach, które maksymalnie mogą pomieścić 33 tys. osób. - Mogłoby być tak, że przed każdym meczem Wisła wpłaca część kwoty, a jeżeli obiekt wypełni się w ponad połowie, to resztę - rozważał radny Andrzej Hawranek, przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, że w minionym sezonie piłkarskim "Biała Gwiazda" płaciła za wynajem stadionu 123 tys. zł na 48 godzin przed każdym meczem. Klub wywiązywał się z tych zobowiązań. I tam ma być przez kolejny rok.

Natomiast za dzierżawę pomieszczeń biurowych, murawy i magazynów Wisła płaci 21 tys. zł netto miesięcznie i ta opłata ma także pozostać.

- Chodzi o to, żeby przez kolejny rok przygotować satysfakcjonujące umowy długoterminowe - podkreślała przedstawicielka ZIS. Zaznaczyła też, obecne zasady opłat za stadion mają pozwolić Wiśle spłacać zadłużenie za wynajem obiektu, do jakiego doszło przed lipcem 2018 r. Zaległości wobec gminy z tego tytułu wynoszą ok. 4,8 mln zł.

Karolina Biedrzycka dodaje też, że Wisła otrzymała zaproszenie na nadzwyczajne posiedzenie Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa i Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa, którego przedmiotem będą rozważania na temat propozycji wystosowanej przez klub, dotyczącej sposobu płatności za stadion oraz kwestii rozwiązania problemu zadłużenia za jego wynajem.

Komisja Budżetowa ma się m.in. zająć wnioskiem Wisły o rozłożenie na 25 rat i na 25 lat spłaty wspomnianego długu w wysokości 4,8 mln zł za wynajem miejskiego stadionu przy ul. Reymonta. Urzędnicy odpowiedzieli już, że nie ma na to możliwości prawnych, bowiem zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa z 28 marca 2018 r., dotyczącą zasad odraczania terminu spłaty oraz rozkładania na raty należności wobec miasta, gmina może jednorazowo udzielić rat na okres nie dłuższy niż 24 miesiące, a w przypadku, gdy należność powstała z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego - na okres nie dłuższy niż 72 miesiące.

- Propozycja stanowiła punkt wyjścia do dalszych rozmów. Ze względu na trudną sytuację klubu zależy nam na rozłożeniu spłaty zaległości w czasie. Chcemy wywiązać się z zobowiązań, dlatego zwróciliśmy się z propozycją wypracowania realnego harmonogramu, obejmującego należność główną oraz odsetki - wyjaśniała Karolina Biedrzycka, rzeczniczka Wisły Kraków.

A urząd dodaje też, że rozłożenia na raty zadłużenia musiałoby też spełniać warunki, jakie określono w Rozporządzeniu Komisji Unii Europejskiej z 18 grudnia 2013 r., dotyczącej pomocy de minimis. Zgodnie z nim całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu (Wisła Kraków S.A. i Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków są ze sobą powiązane - stanowią jedno przedsiębiorstwo w rozumieniu unijnego prawa konkurencji) nie może przekroczyć kwoty 200 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych. A Wisła Kraków SA w okresie trzech ostatnich lat podatkowych otrzymała pomoc de minimis w łącznej wysokości 198 777 euro, z czego kwota 194 825 euro stanowi pomoc de minimis udzieloną piłkarskiej spółce przez gminę Kraków.

W ramach pomocy de minimis miasto w kwietniu udzieliło 180 tys. euro wsparcia TS Wisła w ramach opłat za dzierżawę części nieruchomości użytkowanej przez klub przy ul. Reymonta. Natomiast we wrześniu 2018 r. na tej zasadzie pomoc gminy w kwocie 14 tys. euro dotyczyła rozłożenia na raty wierzytelności wobec miasta z odsetkami z tytułu czynszu dzierżawnego za udostępnienie powierzchni na stadionie przy ul. Reymonta w I półroczu 2018 r.

- W związku z tym faktem, limit tej pomocy pozostały do wykorzystania przez Wisłę SA wynosi aktualnie 1 222,09 euro. W związku z ograniczeniami wynikającymi z przepisów, w aktualnym stanie prawnym brak jest możliwości prawnych do zawarcia z Wisłą SA porozumienia w zakresie rozłożenia należności na raty, związanego z udzieleniem pomocy de minimis w wysokości przewyższającej kwotę 1 222,09 euro - informuje Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu.

Przypomnijmy, że klub pod koniec roku był bliski bankructwa. Doprowadziły do tego działania zarządu z lat 2016-2018, kiedy prezesem była Marzena Sarapata. Teraz prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie niegospodarności w klubie. Nowe władze Wisły próbują ją ratować. Długi wciąż jednak są ogromne. W sumie wynoszą ok. 80 mln zł, z tego 45 mln zł to zobowiązania długoterminowe. Pozostaje jednak do spłacenia ok. 35 mln zł. Wisła musi regulować zaległości m.in. wobec byłych trenerów, zawodników, agentów piłkarskich.

***

Na dzień 17 maja 2019 r. zadłużenie Wisły wobec Zarządu Infrastruktury Sportowej przedstawiało się następująco:

- 748 627 zł wraz z odsetkami (należność objęta pozwem sądowym – nieuregulowana część czynszu za udostępnienie Stadionu Miejskiego im. H. Reymana w II półroczu 2017 r.);

- 51 660 zł wraz z odsetkami (czynsz za korzystanie z pomieszczeń biurowych na stadionie w miesiącach kwiecień, maj 2019 r.);

- Wisła Kraków SA zgodnie z porozumieniem spłaca w ratach czynsz dzierżawy stadionu za I półrocze 2018 r. (do spłaty pozostało 980 677 zł, płatne w ratach miesięcznych do sierpnia 2020 r.).

***

Zadłużenie Wisły Kraków SA wobec Zarządu Dróg Miasta Krakowa na dzień 13 maja 2019 r. wynosiło 3,4 mln zł (w tym należność główna z tytułu czynszu za dzierżawę stadionu przy ul. Reymonta za okres 1 stycznia 2016 – 31 grudnia 2016 r. w wysokości ponad 3 mln zł plus odsetki - na dzień 13 maja 2019 r. - ponad 390 tys. zł). Należność ta na dzień dzisiejszy objęta jest postępowaniem sądowym.

Jednocześnie podpisano z Wisłą Kraków SA umowę cesji wierzytelności na zabezpieczenie z dnia 18 lipca 2018 r., z której wynika, że klubowi przysługują od spółki Ekstraklasa SA wierzytelności z tytułu części wynagrodzenia z praw medialnych nie później niż do 31 października 2019 r. w wysokości ponad 1,6 mln zł oraz nie później niż do 31 października 2020 r. w wysokości ponad 1,6 mln zł. Wspomniane przelewy Ekstraklasa powinna dokonać na konto ZDMK, jednakże cesja ta objęta jest warunkiem uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonach 2019/2020 i 2020/2021, co zdaniem urzędu jest obarczone ryzykiem.

Czytaj także

WIDEO: Trzy Szybkie. Sprawa Tomasza Komendy, czyli jak policjanci, prokuratorzy i sędziowie wtrącili do więzienia niewinnego człowieka

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-24T06:00:53 02:00, Gość:

wow. Znowu garbata gibaza pręży muskuły. :)))

2019-05-24T09:12:23 02:00, Gość:

w sensie melkinson?

nie garbusku! W sensie melikson. a to zasadnicza różnica! :)))))). matołku

G
Gość
2019-05-22T15:27:15 02:00, Gość:

33000 miejsc? Za duży stadion, jak na Wisłę. Cracovia ma odpowiedni, więc Wisła też powinna mieć podobnej wielkości widownię, jak Cracovia.

Wisła nie chciała tak dużego stadionu, ale się niektórym w Krakowie usrało, że będzie u nas Euro 2012 więc i stadion powinien być większy. Co z tego wyszło, wszyscy wiemy.

G
Gość
2019-05-24T06:00:53 02:00, Gość:

wow. Znowu garbata gibaza pręży muskuły. :)))

w sensie melkinson?

G
Gość

wow. Znowu garbata gibaza pręży muskuły. :)))

J
Jarosław Kuźniar

Najwyższy czas na

BOMBARDOWANIE!!!!!

K
Król Krak

I bardzo dobrze!!! Mają trzysta tysięcy na starego fajtłape Wasilewskiego, to niech wyrzygają w końcu za ten stadion!!! I tak za długo Majchrowski się z nimi pieprzy!!!

M
Michał Kubiak, Bronowice

wISŁA to tacy księża pedofile!!!!!

Ludzie wiedzą ,że źle robia i robili oszukują i wykorzystują (miasto)!!!!!!!!!!

ale niektórzy goście z MZPN ich bronia, bo oni nie chcieli!!!!!

PATOLOGIA

R
Robert Latkowski NB

Mają chamy tupet!!!!!

Miasto ma dawać, dawać i dawać!!!!!!

Koniec głaskania psa na kanapie!!!!!

Komuna się skończyła!!!!!!!!!!

R
Rudi

Na pensję Peszki mieli po 45 tys miesięcznie, a na czynsz nie mają. Są jak pijak co nie płaci spóldzielni, ale codziennie chodzi nadziabany. Pieniądze miasta mają iśc na potrzeby mieszkańcow, anie na prywatne biznesy.

G
Gość
2019-05-22T19:02:10 02:00, KS CZARNI STANIĄTKI:

Tyle razy oszukali miasto Kraków, że już nikt im nie ufa. Sprzedać to!!!!!!!

Nie maja psiego honoru!!!!!

NIE MASZ KASY--- DO ,,A" KLASY !!!!!!!

Wal sie bucu!

K
KS CZARNI STANIĄTKI

Tyle razy oszukali miasto Kraków, że już nikt im nie ufa. Sprzedać to!!!!!!!

Nie maja psiego honoru!!!!!

NIE MASZ KASY--- DO ,,A" KLASY !!!!!!!

F
Fil
2019-05-22T15:27:15 02:00, Gość:

33000 miejsc? Za duży stadion, jak na Wisłę. Cracovia ma odpowiedni, więc Wisła też powinna mieć podobnej wielkości widownię, jak Cracovia.

Dobry zart..po co cracovii wiecej miejsc ?

G
Gość

33000 miejsc? Za duży stadion, jak na Wisłę. Cracovia ma odpowiedni, więc Wisła też powinna mieć podobnej wielkości widownię, jak Cracovia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3