MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto planuje parking przy Centrum Muzyki za ponad 25 mln zł. Trzeba będzie wyciąć drzewa

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak ma się prezentować Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. W jego sąsiedztwie zaplanowano parking.
Tak ma się prezentować Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. W jego sąsiedztwie zaplanowano parking. BE DDJM
Od 26 do ponad 33 mln zł zaproponowali oferenci w przetargu dotyczącym budowy parkingu wielopoziomowego przy planowanym Centrum Muzyki przy Cichym Kąciku. W celu realizacji inwestycji trzeba będzie wyciąć drzewa. Pod obrady Rady Miasta Krakowa trafił projekt uchwały dotyczący zwiększenia wydatków o 24,7 mln zł na wykonania dokumentacji projektowej Krakowskiego Centrum Muzyki oraz budowę przy nim parkingu.

FLESZ - Hipermarkety mają nowy sposób na zakaz handlu w niedzielę

od 16 lat

Za budowę Centrum Muzyki w Cichym Kąciku odpowiedzialna jest gminna spółka Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie budynku parkingu wielopoziomowego w sąsiedztwie tego obiektu przy ul. Piastowskiej. W zakresie zamówienia znalazła się również budowa wewnętrznego układu drogowego wraz z przebudową zjazdu z ul. Piastowskiej i naziemnymi miejscami postojowym.

- Parking będzie obiektem technicznym, zlokalizowanym w głębi terenu inwestycji z zielonymi ścianami i zielonym dachem, zaprojektowanym tak, by wtopić się w otaczającą zieleń i nie konkurować w żaden sposób z reprezentacyjnym budynkiem Krakowskiego Centrum Muzyki. Lokalizacja parkingu to północna część terenów przewidzianych pod przedsięwzięcie KCM, ponad zabytkowym fortem - wyjaśnił Jan Pamuła, prezes ARMK.

Określono parametry dla planowanego parkingu:

  • powierzchnia użytkowa – 6 904,2 mkw;
  • powierzchnia zabudowy – 1 730 mkw;
  • kubatura – 24 520 m sześc.;
  • wymiary zewnętrzne – długość 60,9 m; szerokość 30,5 m;
  • wysokość budynku - 11,80 m ponad terenem (liczone do wysokości attyki);
  • liczba kondygnacji - 3 nadziemne i 1 podziemna;
  • liczba miejsc parkingowych w budynku – 195;
  • Liczba miejsc parkingowych na zewnątrz – 27.

Teren przeznaczony pod inwestycję jest w znacznym zakresie porośnięty drzewami. W ramach prowadzonych robót budowlanych przewiduje się więc wycinkę drzew kolidujących z projektowanym budynkiem i układem drogowym.

Parking zaplanowano tak, że od strony południowej budynku będą występowały tzw. „ściany zielone” (o powierzchni ok. 190 m.kw). Zautomatyzowany system nawadniania ma zagwarantować, że rośliny otrzymają wodę i składniki odżywcze w sposób kontrolowany.

Od strony północnej, wschodniej i zachodniej na każdej kondygnacji wzdłuż elewacji mają zostać zamocowane stalowe donice
z zielenią składającą się z mchów i rozchodników.

Koncepcja przewiduje też stworzenie zielonego dachu. Warstwa wierzchnia ma zapewniać warunki dla rozwoju mchów i
rozchodników (byliny lub mieszanka nasion) typu sedum i innych roślin lubiących przepuszczalne ubogie gleby.

Zaplanowano też nasadzenia zastępcze zieleni zarówno na terenie inwestycji (56 drzew) jak i na terenie trzech działek wskazanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (61 drzew). Łącznie ma zostać nasadzone 117 drzew.

W przetargu na budowę parkingu przy Centrum Muzyki wpłynęło 6 ofert, złożonych przez firmy: Konsorcjum NDI – Lider i NDI Sopot (26 488 297,11 zł), RE-Bau z Krakowa (27 692 000 zł), Budimex z Warszawy (27 798 000 zł), Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne „Łęgprzem” z Krakowa (30 954 744,90 zł), Mota-Engil Central Europe z Krakowa (32 850 000 zł), Konsorcjum Erbud – Lider i Onde – Partner z Warszawy (33 728 179,39 zł).

ARMK zarezerwowała na realizację zadania 31 924 832,04 zł. W związku z inwestycją pod obrady Rady Miasta Krakowa trafił projekt uchwały dotyczący zwiększenia planu wydatków o 24,7 mln zł na wykonania dokumentacji projektowej Krakowskiego Centrum Muzyki oraz budowy przy nim parkingu wielopoziomowego. W środę (16 lutego) odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. Koncepcja dotycząca parkingu nie wzbudziła wśród radnych kontrowersji, nie było na ten temat dyskusji.

Wstępnie zakładano, że budowa Centrum Muzyki będzie kosztować 95 mln zł. Ze względu na gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych w ostatnim czasie oraz dynamiczny wzrost inflacji miejscy urzędnicy zaczęli jednak brać pod uwagę, że trzeba będzie wydać ok. 110 mln zł, a może nawet więcej.

W październiku ubiegłego roku poinformowano, że 99 mln zł na budowę Centrum Muzyki miasto otrzyma w ramach rządowego funduszu „Polski Ład”. Środki mają zostać przeznaczone na stan surowy zamknięty wraz z elewacją.

Głośno przy okazji budowy Centrum było też o wpłaconych na realizację inwestycji darowiznach - szczególnie o jednej - 10 milionach złotych od tajemniczego ofiarodawcy z Londynu, o którym nadal wiemy jedynie, że jest pracownikiem branży IT w Londynie.

Gigantyczna darowizna wpłynęła bezpośrednio na konto gminy, ale to nie koniec. Do ARMK przekazano cztery kolejne darowizny, opiewające na kwotę ponad 1,6 mln zł.

W ramach Centrum Muzyki w Cichym Kąciku ma powstać nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon, mogący pomieścić 80-osobowy chór. Będzie także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Plan jest taki, by pierwsze koncerty w Krakowskim Centrum Muzyki odbyły się na początku 2024 r.

Aby bez problemu można było dojechać do Krakowskiego Centrum Muzyki, trzeba również przebudować ul. Piastowską na wysokości budowanego obiektu. To też oczywiście wiąże się ze sporymi kosztami, które opiewają na kwotę ponad 300 tys. zł.

Przypomnijmy, że koncepcja Centrum Muzyki na Cichym Kąciku pojawiła się blisko 30 lat temu. Był to pomysł Fundacji dla Realizacji Siedziby Capelli Cracoviensis i prof. Gałońskiego, który chciał wybudować salę za pieniądze składkowe – to się nie udało, ale wizja pozostała. Później miasto planowało budowę Centrum Muzyki wspólnie z władzami województwa na Grzegórzkach w rejonie ul. Skrzatów. Ostatecznie władze Krakowa odstąpiły od tego rozwiązania. Pod koniec 2020 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na projekt Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Zwyciężyła propozycja krakowskiego biura BE DDJM Architekci.

Władze województwa małopolskiego nie rezygnują z budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski