MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto rozszerza strefę, planuje drastyczne podwyżki, a nowych parkingów nie widać

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Krakowianie są oburzeni tym, że strefa płatnego parkowania się poszerza, a polityka parkingowa miasta kuleje. Plany dotyczące np. budowy parkingów park&ride są ubogie względem wcześniejszych zapowiedzi.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

- Strefa zostanie poszerzona o kolejne ulice: Piastowską, Głowackiego, Staffa, Smoluchowskiego itp. Gdzie w takim razie w Bronowicach mają parkować ci wszyscy ludzie, którzy dotychczas zostawiali auta na wspomnianych ulicach? Nie chodzi tutaj o krótki postój, ale w tej okolicy mnóstwo ludzi pracuje czy studiuje i nie mają możliwości opłacenia postoju na ponad 8 godzin każdego dnia - komentuje Anna Janik, która dojeżdża do pracy do Krakowa.

Oburza się, że jeżeli „urzędnicy chcą na mieszkańcach zarobić, to niech dadzą coś w zamian - jakikolwiek P&R, który umożliwi dotarcie z Bronowic np. w okolice ul. Podchorążych czy Smoluchowskiego”. - Gdzie Ci ludzie mają parkować? Czekam na konkretną propozycję z podaniem dokładnego adresu miejsca, gdzie mam zostawić samochód po powiększeniu strefy, gdy pracuję np. przy ulicy Piastowskiej - kwituje mieszkanka.

W Bronowicach planowany jest parking park&ride, ale prace idą mozolnie, nie obyło się też bez protestów przeciwko inwestycji. Poza parkingiem ma powstać również terminal autobusowy - będzie to więc węzeł przesiadkowy. Miejska Infrastruktura ogłosiła jakiś czas temu przetarg na realizację tej inwestycji. Z informacji o otwarciu ofert wynika, że gmina chce przeznaczyć na budowę węzła blisko 55 mln zł. Złożono cztery oferty: w każdym przypadku firmy chciały więcej pieniędzy niż na inwestycję przewidziało miasto. Najtańsza oferta opiewa na kwotę blisko 67 mln zł, najdroższa to ponad 87 mln. Postępowanie zostało unieważnione, gdyż "zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty", przewidzianej na realizację inwestycji. Przetarg ma być ponownie ogłoszony.

Kraków. Trasa Łagiewnicka: Postępy w budowie tuneli [ZDJĘCIA]

Niektórzy zauważają, że polityka parkingowa miasta jest wywrócona do góry nogami. Zdaniem wielu komentatorów w pierwszej kolejności władze miasta powinny zadbać o wybudowanie sieci parkingów park&ride, a dopiero później ograniczać ruch samochodów w Krakowie, poszerzając strefę płatnego parkowania (SPP). Michał Drewnicki, radny miejski PiS, zwraca uwagę, że krakowska strefa jest już i tak największa w Polsce. - Jej dalsze poszerzanie moim zdaniem nie przyniesie pozytywnych efektów. Takie dałoby budowanie parkingów park and ride, które obiecywał prezydent Jacek Majchrowski. Ale te inwestycje stoją w miejscu. Ponadto alternatywy dla podróżowania samochodem są ograniczane. Przykładowo planuje się podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej, co nie zachęci do podróżowania MPK - kwituje Drewnicki.

A miało być tak, że zyski z SPP miały być przekazywane na budowę parkingów. Na razie rozszerza się SPP, drożeją opłaty i rosną wpływy z jej funkcjonowania. Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku podrożały opłaty w parkomatach - z 3 zł do 4-6 zł w zależności od podstrefy. Od najbliższej niedzieli (26 lipca) obszar poboru opłat za parkowanie powiększy się o dalszą część Krowodrzy, Zwierzyńca oraz Grzegórzek.

Za postój aut trzeba będzie także płacić na terenie między ulicami Kapelanka, Brożka, Wadowicką i Konopnickiej. Natomiast 31 lipca strefą objęty zostanie nowy sektor między ulicami Emaus i Królowej Jadwigi, do ul. Piastowskiej. Na tych zmianach urzędnicy nie zamierzają poprzestać. Właśnie przedstawili propozycję drastycznych podwyżek abonamentów dla mieszkańców (z 10 zł do 80-100 zł miesięcznie), a także wydłużenia godzin funkcjonowania strefy (zamiast w godz. 10-20 to w godz. 8-20, a w Starym Mieście i na Kazimierzu 8-22) i poboru opłat w niej także w niedziele.

Na tym nie koniec. Wiosną tego roku miasto rozpoczęło też konsultacje społeczne dotyczące ewentualnego rozszerzenia strefy o kolejne obszary, m.in. os. Dąbie, os. Olsza, Olsza II, Ugorek, Wieczysta (Rakowice), w Dzielnicy V Krowodrza (na obszarze tej dzielnicy nie objętym dotąd SPP), we wschodniej części os. Bronowice Wielkie, w Dzielnicy XIII Podgórze - północno-wschodnia część Łagiewnik.

- W tym momencie abonament mieszkańca w Strefie Płatnego Parkowania ma wykupionych ok. 17 tys. osób. Jeśli dojdzie do urealnienia proponowanej podwyżki cen za abonamenty, to wpływy do budżetu miasta zwiększą się o ok. 1,5 mln zł - mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego. Z kolei co do poszerzenia strefy, to w ZTP tłumaczą, że nie chodzi o to, aby na tych zmianach się wzbogacać, natomiast o zmniejszenie liczby samochodów w danym obszarze miasta, a tym samym stworzenie większej liczby miejsc parkingowych dla lokalnych mieszkańców.

Za dużymi zmianami w SPP nie idą inwestycje związane z budową parkingów. W 2014 r. miasto powołało spółkę parkingową Miejska Infrastruktura, ale budowa obiektów z miejscami postojowymi szła bardzo opornie. Plany były takie, by do końca 2020 r. funkcjonowało 12 parkingów park&ride na ok. 1600 miejsc. Dotychczas powstały cztery takie obiekty: na Ruczaju (na 200 aut), w Kurdwanowie (167), Bieżanowie (110) i Małym Płaszowie (165). W zeszłym roku zapadła decyzja o likwidacji spółki MI. Obecnie za budowę parkingów odpowiedzialny jest głównie Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Takie inwestycje przygotowuje też magistracki Wydział Gospodarki Komunalnej. Efekty nadal są jednak mizerne.

Wydział Gospodarki Komunalnej przygotowuje obecnie dwie parkingowe inwestycje. Jedną z nich jest park&ride na 154 miejsca, który ma powstać w ramach przebudowy stacji kolejowej Kraków Swoszowice. To zadanie jest na etapie wyłaniania wykonawcy robót. Trwają też przygotowania budowy przystanku SKA Kraków Prądnik Czerwony wraz z parkingiem P&R. Zgodnie z planem to przedsięwzięcie ma być zrealizowane do 2022 r.

Jeżeli chodzi o ZDMK, to ta miejska jednostka prowadzi budowę węzła Rząska-Mydlniki-Wapiennik, w ramach którego powstanie parking P&R. Likwidowana spółka Miejska Infrastruktura przekazuje też ZDMK dokumentację dotyczącą budowy parkingu P&R Bronowice. Poza tym, ZDMK przygotowuje kilka mniejszych inwestycji dotyczących budowy miejsc postojowych: przy ul. Wawelskiej (w rejonie bloku nr 60 i 61), przy ul. Czerwieńskiego w (w rejonie siedziby Zarządu Budynków Komunalnych), w rejonie ulic: Rydla, Staszczyka, Krzywy Zaułek, Jadwigi z Łobzowa. Trwa natomiast przebudowa parkingu na os. Strusia 12 przy ul. Janiszewskiego. W ZDMK planują też budowę miejsc postojowych na os. Piastów - w rejonie budynków nr 24, 26, 28.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski