Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto traci swój majątek

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W kamienicy mieści się Wydział Kultury. Jeśli przejmie ją fundacja, urząd będzie musiał znaleźć inną siedzibę
W kamienicy mieści się Wydział Kultury. Jeśli przejmie ją fundacja, urząd będzie musiał znaleźć inną siedzibę Andrzej Banas
Kraków traci kamienicę na rogu Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych. Przejmie ją jedna z fundacji. Szczegóły krakowskiej reprywatyzacji sprawdza prokuratura, ale na wyniki jeszcze poczekamy.

Chodzi o kamienicę pod adresem plac Wszystkich Świętych 11, w której aktualnie znajduje się Wydział Kultury. W zeszły piątek sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że prawowitym spadkobiercą kamienicy jest jedna z krakowskich fundacji. Powstała ona w 2015 roku, kiedy zmarł spadkobierca kamienicy, a prawa do niej przepisał właśnie na fundację. Jednym z członków władz fundacji jest osoba, która zasiada także we władzach spółki deweloperskiej. Sprawami reprywatyzacyjnymi w Krakowie (z lat 2005-2016) zajęła się Prokuratura Regionalna. Prace jej zespołu wciąż nie są znane. O ich upublicznienie apeluje poseł Bogusław Sonik. Śledczy nie wykluczają powołania stałego zespołu do spraw reprywatyzacji. A jest się czym zajmować, jak chociażby kamienicami przy ulicy Rzeźniczej (znajduje się tam szkoła) czy Rogozińskiego (przychodnia).

Sprawa sprzed 10 lat

Sprawa kamienicy przy placu Wszystkich Świętych 11 ciągnie się od wielu lat. Miasto latami inwestowało w budynek, tym bardziej że od dawna na kilkuset metrach powierzchni mieści się tam Wydział Kultury Urzędu Miasta, a przed przemianami 1989 roku również mieścił się tam urząd.

Po wojnie budynek przejął Skarb Państwa w zamian za remont. Jeszcze w latach 80. XX wieku wyremontowano kamienicę za 16 mln zł.

Coraz częściej jednak decyzje z okresu PRL o przejęciu za remont są przez sądy unieważniane. Tak też było i tutaj. Stało się to w 2007 roku. Spadkobierca podważył wtedy decyzję o wydaniu budynku miastu. Początkowo Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie uwzględniło jego racji, ale po odwołaniu zmieniło zdanie.

Władze miasta nie zgodziły się z taką decyzją i odwołały się do sądu. Ten, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji, przyznał jednak rację spadkobiercy. Miasto próbowało także zgłosić sprawę o zasiedzenie. Również bez powodzenia.

Tajemnicza fundacja

Pod koniec 2015 r. spadkobierca zmarł. Sprawa przed sądami toczyła się jednak nadal. Aż w końcu w miniony piątek sąd stwierdził, że prawowitym spadkobiercą będzie jedna z krakowskich fundacji. Miasto zapowiada dalszą walkę o kamienicę, ale wydaje się, że jest na straconej pozycji.

Kamienica ma trafić do Fundacji im. Tadeusza i Jana Oświęcimskich. Niewiele można się o nie dowiedzieć. Z Krajowego Rejestru Sądowego dowiadujemy się, że zajmuje się „udzielaniem wsparcia finansowego dla studentów wydziału farmacji Collegium Medicum UJ”. Powstała w 2015 r., chwilę później spadkobierca kamienicy na pl. Wszystkich Świętych uczynił ją swoim spadkobiercą. Fundatorem fundacji jest osoba urodzona w roku 1928. Członkiem zarządu jest z kolei osoba, która zasiada także we władzach spółki Alm Invest zajmującej się budową mieszkań oraz branżą hotelarską.

- Zgłosiliśmy się do radcy prawnego reprezentującego gminę o wystąpienie do sądu z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku, celem wniesienia ewentualnej apelacji - mówi Justyna Habrajska, dyrektor Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji w Urzędzie Miasta. Tylko tyle miasto może zrobić na razie w sprawie przekazania kamienicy fundacji.

;)

Kraków - miasto absurdów [GALERIA ZDJĘĆ]

Jak widać, miasto może stracić kamienicę w sercu miasta. Nie lepiej jest w innych lokalizacjach. Przy ul. Rzeźniczej 4 działa Zespół Szkół Zawodowych nr 1. W 1955 roku teren o powierzchni 465 mkw, niezabudowany, wywłaszczono na rzecz Skarbu Państwa. Ustalono odszkodowanie. Nieruchomość połączono z innymi działkami, na których zbudowano szkołę średnią. W 2013 roku minister transportu stwierdził nieważność decyzji wywłaszczeniowej. Prezydent Krakowa wnioskował w 2014 roku o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale minister infrastruktury i rozwoju utrzymał w mocy decyzję. Miasto poszło do sądu, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił obie decyzje ministrów. Spadkobierca wniósł kasację, ale Naczelny Sąd Administracyjny ją oddalił. Sprawa w tym roku wróciła do ministra.

W toku jest też sprawa przychodni przy Rogozińskiego 5. Stojący tam pawilon wybudowano w latach 80. na wywłaszczonej ziemi. Działało w nim państwowe przedsiębiorstwo, a od lat 90. funkcjonuje przychodnia. W 2010 r., po 30 latach od wywłaszczenia, wojewoda małopolski je unieważnił. Gmina wystąpiła o zasiedzenie, sąd je uznał, ale odwołali się ci, którzy chcą przejąć mienie. Wygrali. Sprawa sięgnęła Sądu Najwyższego, ten cofnął ją dookręgowego, który decyzję nieprzychylną gminie podtrzymał.

Prokuratura zwleka

Od kilku miesięcy w wyjaśnianie wątpliwości wokół krakowskiej reprywatyzacji zaangażował się poseł Bogusław Sonik. Poseł czyni starania, aby prokuratura opublikowała wyniki lustrujące wszystkie postępowania prokuratorskie i sądowe dotyczące zwrotu mienia z lat 2005-16. Prokuratura Regionalna zajęła się 117 sprawami i wkrótce powinniśmy poznać wyniki jej pracy.

- Sprawa trafiła do Warszawy na uzgodnienia pomiędzy kierownictwami Prokuratury Regionalnej w Krakowie i Prokuratury Krajowej. Trzeba czekać - mówi Włodzimierz Krzywicki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Jak dodaje, cały czas jest rozważane powołanie stałego zespołu ds. reprywatyzacji.

Bogusław Sonik uważa, że rada miasta powinna się zająć tym tematem. - W Łodzi taki pomysł się sprawdził. A my jesteśmy skazani na strzępy informacji, choć miasto przecież ma pełną informację na temat oddawanych kamienic, bo siłą rzeczy jest stroną w tych sprawach - zaznacza poseł Sonik. Jego zdaniem, tylko pełna przejrzystość może tutaj pomoc.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Miasto traci swój majątek - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski