Kraków. Mieszkańcy walczą o osiedle Podwawelskie. Tysiące...

Kraków. Mieszkańcy walczą o osiedle Podwawelskie. Tysiące uwag, urzędnicy ustępują, ale to wciąż za mało

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Mapka poglądowa. Na zielono tereny w całości lub części przeznaczone pod zieleń. Czerwony - tereny do zabudowy. Na czarno nowy przebieg drogi

Mapka poglądowa. Na zielono tereny w całości lub części przeznaczone pod zieleń. Czerwony - tereny do zabudowy. Na czarno nowy przebieg drogi ©Google Maps

Trwa walka o przyszłość os. Podwawelskiego. Jego mieszkańcy mocno protestują przeciw planom zabudowy i utracie zieleni, które urzędnicy przygotowali w projekcie planu miejscowego. Teraz z części kontrowersyjnych pomysłów się wycofali, ale z żadnego w pełni. Dla mieszkańców to za mało.
Mapka poglądowa. Na zielono tereny w całości lub części przeznaczone pod zieleń. Czerwony - tereny do zabudowy. Na czarno nowy przebieg drogi

Mapka poglądowa. Na zielono tereny w całości lub części przeznaczone pod zieleń. Czerwony - tereny do zabudowy. Na czarno nowy przebieg drogi ©Google Maps

Aż ponad 2000 uwag złożyli mieszkańcy do powstającego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Podwawelskiego. Urzędnicy w projekcie planu przewidzieli dotychczasowe tereny zielone pod dalszą zabudowę blokami. Do tego umieścili w nim drogę, która stałaby się trasą tranzytową łączącą ulice Konopnickiej i Kapelankę.

Wśród mieszkańców zagotowało się. W swoich uwagach stanowczo domagają się pozostawienia terenów zielonych oraz rezygnacji z koncepcji nowej drogi. Urzędnicy częściowo ustąpili. Możliwość zabudowy nie zniknie, ale będzie mniejsza. Natomiast planowana droga ma być ulicą ślepą. Mieszkańcy raczej nie będą zadowoleni, a władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Podwawelska” mówią o kpinie.

Uwagi i odpowiedź urzęduMieszkańcy zgłosili dokładnie 2162 uwagi. Zdecydowana większość była taka sama i dotyczyła przekształcenia pięciu obszarów w planie z budowlanych na zielone. Dla pozostałych obszarów przewidzianych pod zabudowę mieszkańcy chcieli zwiększenia udziału terenów zielonych do 70 procent oraz zmniejszenia wskaźnika intensywności zabudowy. Kolejny ważny postulat, to odstąpienie od pomysłu budowy drogi na południu osiedla, która miała połączyć ulice Barską i Słomianą, a tym samym umożliwiłaby tranzyt pomiędzy Kapelanką i Konopnickiej. Oprócz tego mieszkańcy chcieli ustanowienia na terenie całego osiedla strefy ruchu TEMPO30.

Urzędnicy Jacka Majchrowskiego tylko częściowo uwzględnili postulaty. Zgodzili się, aby mniej więcej połowę obszarów wskazanych w uwagach przekształcić w tereny zielone, gdzie miałby powstać ogólnodostępny park, wstępnie nazywany Podwawelskim. Reszta obszarów ma pozostać budowlana. Do tego urzędnicy nie zgodzili się na wyższy wskaźnik dla zieleni oraz na mniejszą intensywność zabudowy. Tłumaczą, że nie można zwiększyć udziału zieleni przy nowych budynkach, bo jest to „uwarunkowane faktycznym zagospodarowaniem tych obszarów”. Tyle, że aktualnie poza zielenią, nic tam nie ma.

Co do spornej ulicy tranzytowej urzędnicy zaproponowali, aby nowa droga była ślepa. Zostanie skrócona i zakończona placem do zawracania kilkaset metrów przed ulicą Słomianą. Wjazd na nią będzie od strony Barskiej. Uwaga odnośnie strefy TEMPO30 została odrzucona, bo plany miejscowe nie decydują o organizacji ruchu.

Co dalej? „To jest kpina”Na tyle zgodzili się urzędnicy. Teraz głos będzie należał do mieszkańców. We wtorek odbędzie się spotkanie na osiedlu, na którym przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Podwawelska” zapoznają ich z nową propozycją urzędników. Ci także zostali zaproszeni na spotkanie.

- Z tego, co udało mi się wstępnie wysondować, dla większości ludzi jest to nie do przyjęcia - mówi Judyta Pyzik, radna dzielnicowa z Dębnik, mieszkająca przy ul. Kapelanka. Jak dodaje, tylko częściowe uwzględnienie uwag mieszkańców nie będzie korzystne dla osiedla. - Opór jest duży. Pozostały niekorzystne zapisy w rejonie ulicy Barskiej, które dopuszczają zwiększoną zabudowę mieszkaniową - zaznacza Judyta Pyzik.

Jeszcze dobitniej o pomysłach urzędników wypowiada się Teresa Bilska, przewodnicząca rady nadzorczej SM „Podwawelska”. - To jest jedna wielka kpina. Postulaty mieszkańców zostały spełnione może w jednej piątej. Zaproponowane okrojenie drogi czy miejsc pod zabudowę niewiele zmieni. Zamiast 900 mieszkań, będzie 500, co i tak wygeneruje problemy w tej części miasta - zaznacza.

Teresa Bilska zapowiada, że mieszkańcy będą zawiązywać inicjatywę obywatelską w celu dalsze obrony osiedla. - Miasto milczy także na temat tego, że mieszkańcy bloków, które mogą powstać, będą korzystać z naszych trawników, chodników i placów zabaw, które my utrzymujemy - podkreśla.

Dalsze losy planu zależą do radnych miejskich. To oni zdecydują o jego ostatecznym kształcie, uzgodnią także, czy zlecić rozpatrzenie uwag mieszkańców przez prezydenta czy nie. Mogą też odstąpić od sporządzenia planu.

- Na razie poczekamy na spotkanie z mieszkańcami i zobaczymy, jak zareagują na propozycje urzędników - zastrzega radny Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska). Wcześniej radny postulował odstąpienie od prac nad planem, wobec zmasowanego sprzeciwu mieszkańców. - Uchwałę skierowałem do komisji. Jeśli zmiany w planie nie będą po myśli mieszkańców, to będę chciał ją przywrócić pod obrady rady miasta - zaznacza Miszalski.Listopadowa burzaProjekt planu „Osiedle Podwawelskie” został przedstawiony w listopadzie. Na prezentację przyszło ponad 200 osób. Urzędnicy w ogóle nie byli na to przygotowani. Gdy mieszkańcy poprosili o przedstawienie trzech plusów proponowanego projektu planu, urzędnicy bezradnie rozłożyli ręce. Dlatego mieszkańcy zaapelowali o utworzenie parku na południu osiedla i odejścia od pomysłu drogi tranzytowej. Urzędnicy ripostowali, że obowiązujące studium zagospodarowania przestrzennego wskazuje cały teren osiedla Podwawelskiego pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, a plany miejscowe muszą być z nim zgodne.

- Studium zakłada jednak funkcje dopuszczające, takie jak usługi celu publicznego, kultury oraz zieleń urządzona i nieurządzona w formie parków, zieleńców, itp. - mówiła Bożena Kaczmarska-Michniak, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego. Wspomniane tereny zielone nie mogą zająć w takiej sytuacji jednak więcej niż 50 proc. terenu, który jest przeznaczony pod zabudowę.

Problem z drogamiOsiedle Podwawelskie od dawna ma liczne problemy komunikacyjne. Ulice wchodzące w jego skład są wąskie, w wielu miejscach jednokierunkowe. Mieszkańcy żalą się, że przez ich osiedle inni przejeżdżając robiąc sobie skrót. Nie ma strefy płatnego parkowania (choć cały czas są plany, by osiedle nią objąć), więc kierowcy parkują byle jak i byle gdzie, na zakazach, na prywatnych działkach. Nie ma dnia, by na miejsce nie przyjeżdżała straż miejska.

Projekt planu przewiduje m.in. możliwość budowy parkingów kubaturowych od strony Kapelanki, które mogą mieć nawet 16 metrów wysokości. Kłopot w tym, że plan tylko określa, gdzie mogą powstać parkingi. Nie wiadomo natomiast, kto miałby je budować. Nowa ulica uwzględniona w projekcie planu, pierwotnie miała być przelotową przez osiedle. Jeśli jednak nowe bloki powstaną, to rozbudowa dróg jest niezbędna, gdyż obecne i tak ledwo wystarczają do obsługi osiedla.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:Dwaj 18-latkowie ostrzelali z broni pneumatycznej dwa tramwaje w Krakowie

Komentarze (19)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hotrandka

malinka97 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Cześć, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej...rozwiń całość

Cześć, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miasto to nie wieś

KR (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Parki w miastach mają służyć mieszkańcą jako tereny rekreacji. Na dziko to możemy jechać sobie w gumowcach do lau na grzyby.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchi gangsta plan!

św.NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

To ma liczydła i drukarki ten wygrywa wszystko. Brawo PIS zero zabezpieczenia liczydeł wyborczych. Ci co na to głosowali won z Krakowa. Cuda i widy i z nasze kiepskie walki z walcem majcher Gang.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Godzić mogą się mieszkańcy, urzędnicy to ich pracownicy

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

Szkoda, że u nas wszystko działa odwrotnie. To mieszkańcy powinni decydować co jak ma działać w ich okolicy, zlecać zadania urzędnikom.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:-)

m (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

Wtedy NIC by nie było budowane, bo u nas każdy chce i dróg i prężnie rozwijającego się miasta i nowych budynków użyteczności publicznej itd - byle z dala od jego miejsca zamieszkania!! Polska...rozwiń całość

Wtedy NIC by nie było budowane, bo u nas każdy chce i dróg i prężnie rozwijającego się miasta i nowych budynków użyteczności publicznej itd - byle z dala od jego miejsca zamieszkania!! Polska mentalność - brak poszanowania DOBRA WSPÓLNEGO. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
perpetum developum

wtech (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Mieszkańcy tej okolicy chcieliby najchętniej pewnie ogrodzić teren i nie wpuszczać "obcych" . Ci, którzy chcieliby mieszkać w planowanych tam nowych blokach chcą póki co ich budowy - a jak już tam...rozwiń całość

Mieszkańcy tej okolicy chcieliby najchętniej pewnie ogrodzić teren i nie wpuszczać "obcych" . Ci, którzy chcieliby mieszkać w planowanych tam nowych blokach chcą póki co ich budowy - a jak już tam zamieszkają, to też będą protestować przeciwko dalszej zabudowie... taki urok Krakowa i jego mieszkańców ( Ci napływowi protestują z reguły najwięcej )zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
podwawelskie...

persian (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

jeden z nielicznych przykładów sensownego
nie dajcie się nabrać na żadne dogęszczenia!!!!! Terenów wokół Krakowa nie brakuje.
Ciekawi mnie skąd pochodzą Ci urzędnicy? Kompletnie nie czują miasta.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kolejność dziobania

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

Szanowni PT Mieszkańcy nie zdają sobie chyba sprawy z kolejności dziobania w Niedasiowie...
Na górze są deweloperzy. Nieco niżej urzędnicy a dopiero gdzieś w dole mieszkańcy. Zaraz pod ludnością...rozwiń całość

Szanowni PT Mieszkańcy nie zdają sobie chyba sprawy z kolejności dziobania w Niedasiowie...
Na górze są deweloperzy. Nieco niżej urzędnicy a dopiero gdzieś w dole mieszkańcy. Zaraz pod ludnością napływową i turystami.
Tak więc skoro pojawiły się plany zabudowy to decyzja już zapadła. To już nie chodzi o to czy wyrok będzie. On już jest. Kwestią jest jedynie wysokość kary.
Ratujcie co się da i róbcie zdjęcia dla wnuków. Za 5 lat nie poznacie tego terenu. Niestety :(zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na tyle zgodzili się urzędnicy ....

czyli kto ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

To są tylko gryzipiórki od wykonywania poleceń pryncypałów.
Plan tworzy Prezydent Miasta a żeby był ważny to MUSI go uchwalić Rada Miasta !
Odwagi ! Nie takie decyzje były już wycofywane spod...rozwiń całość

To są tylko gryzipiórki od wykonywania poleceń pryncypałów.
Plan tworzy Prezydent Miasta a żeby był ważny to MUSI go uchwalić Rada Miasta !
Odwagi ! Nie takie decyzje były już wycofywane spod obrad zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kpina

Mariusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

Nie ma zgody na taką propozycję UMK! Żądamy całkowitej rezygnacji z budowy drogi oraz nowej zabudowy i utworzenie parku a nie żadnego skwerku.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sam kpisz chyba

abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

To sobie kupcie ten teren i już. Nikt was przecież nie zmusi do wycinki czegokolwiek. Ale nie! Lepiej za publiczne pieniądze i cudzymi rękami załatwiać swoje sprawy. Czy równie głośno protestowałeś...rozwiń całość

To sobie kupcie ten teren i już. Nikt was przecież nie zmusi do wycinki czegokolwiek. Ale nie! Lepiej za publiczne pieniądze i cudzymi rękami załatwiać swoje sprawy. Czy równie głośno protestowałeś jak wycinali zieleń na podwawelskim pod budowę twojego bloku? Czy jak wytyczali tam drogę to też biadoliłeś nad zwiększonym ruchem? To co wyprawiacie to najzwyczajniej w świecie obłuda.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A FORUM ma straszyć nadal

? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

może miasto tam wymyśli coś nowego

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

bolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

skoro ich tylu, to łatwo zrobić zrzutkę i wykupić te tereny, zamiast decydować o czyjejś własności.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mieszkańcy

Ala (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Problem w tym, że to właśnie protestujący utrzumują jako spółdzielcy okoliczne parkingu, drogi, chodniki i całą infrastrukturę, z której dziś korzystają przejeżdżający i przyjezdni (parkujący tam i...rozwiń całość

Problem w tym, że to właśnie protestujący utrzumują jako spółdzielcy okoliczne parkingu, drogi, chodniki i całą infrastrukturę, z której dziś korzystają przejeżdżający i przyjezdni (parkujący tam i przesiadający się na komunikację miejską) i z której będą korzystać mieszkańcy nowych bloków (deweloper iim infrastruktury nie zapewni).zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

bolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Tereny te, jak większość zabudowanych blokami mieszkalnymi w PRLu, została odebrana prywatnym właścicielom i przekazana spółdzielniom. Poza tym, nie próbuj wmawiać innym, ze bronicie przed zabudowa...rozwiń całość

Tereny te, jak większość zabudowanych blokami mieszkalnymi w PRLu, została odebrana prywatnym właścicielom i przekazana spółdzielniom. Poza tym, nie próbuj wmawiać innym, ze bronicie przed zabudowa terenów należących do spółdzielni. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu