Kraków. Mieszkania powstają na terenach usługowych. Radni szukają sposobu na luki w przepisach i chcą zmienić wskaźniki dotyczące parkowania

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie coraz większym problemem jest budowa budynków z lokalami na wynajem, które powstają na terenach przeznaczonych pod usługi.
W Krakowie coraz większym problemem jest budowa budynków z lokalami na wynajem, które powstają na terenach przeznaczonych pod usługi. Anna Kaczmarz
W Krakowie powstaje coraz więcej budynków z mieszkaniami na terenach przeznaczonych pod usługi. Powstają tam budynki z lokalami na wynajem. Problem w tym, że przy takich obiektach nie ma tylu terenów zielonych i miejsc postojowych, co przy blokach powstających na obszarach mieszkaniowych. Radni z klubu Koalicji Obywatelskiej przygotowali więc projekt uchwały z wnioskiem do prezydenta Krakowa o stworzenie takich przepisów, by podnieść wskaźniki dotyczące liczby miejsc parkingowych dla obiektów tymczasowego zamieszkania. Proponują także, by do nowego zjawiska na rynku nieruchomości dostosować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W środę (22 września) uchwałę przegłosowała Rada Miasta Krakowa.

FLESZ - Kredyt hipoteczny to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega

– W Europie i Polsce coraz bardziej popularny staje się trend, w myśl którego na terenach zapisanych w miejscowych planach jako usługowe powstają obiekty, w których znajdują się lokale na wynajem czasowy, również długoterminowy. Jednocześnie współczynnik miejsc parkingowych dla takiej inwestycji pozostaje niższy niż dla zabudowy mieszkaniowej. I szybko okazuje się, że w okolicy zaczyna brakować miejsc parkingowych – mówi Grzegorz Stawowy (PO), przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, inicjator projektu uchwały.

Tak się jeździło po Krakowie sto lat temu! Samochód można by...

Ta propozycja przed przyjęciem przez Radę Miasta zyskała akceptację większości radnych Komisji Planowania. - Wstrzymałem się od głosu. Sama intencja jest dobra, ale uważam, że rozwiązania w takich sytuacjach powinny być wprowadzane w ramach zmian ustawowych. Nie powinno być tak, że przy obiektach czasowego zamieszkania może być znacznie mniej miejsc postojowych. Jeżeli jednak zwiększymy wskaźniki w tym zakresie, to możemy doprowadzić do sytuacji niekorzystnej dla turystyki, w której zniechęcimy do budowy hoteli, gdyby musiała przy nich powstawać podobna liczba miejsc postojowych co przy budynkach mieszkalnych. Potrzebne jest więc precyzyjne rozwiązanie prawne - komentuje Włodzimierz Pietrus (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Planowania.

Obecnie jest tak, że zgodnie z zapisami polityki parkingowej z 2012 r. w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych w strefie śródmiejskiej na jedno mieszkanie musi przypadać 0,5-1 miejsca postojowego, a na pozostałym terenie na jedno mieszkanie deweloper musi wybudować 1,2 miejsca postojowego. Jeżeli ktoś natomiast buduje hotel to musi zapewnić 10 miejsc postojowych na 100 pokoi (w śródmieściu 3-7 miejsc), w przypadku pensjonatów i domów wypoczynkowych wskaźnik ten wynosi 20 (w śródmieściu 3-7).

W ostatnim czasie w Krakowie mocno zaczął się jednak rozwijać sektor związany z budową lokali mieszkaniowych na wynajem. Problem w tym, że takie "mieszkania" inwestorzy budują na terenach przeznaczonych w miejscowych planach nie pod zabudowę... usługową.

Radny Stawowy podaje przykład transakcji zakupu przez fundusz inwestycyjny 132 lokali w budynku wzniesionym na terenach przeznaczonych pod usługi, jako obiekt zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego (hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska turystyczne). - Budynek przy ulicy Bagrowej został wybudowany na wskaźnikach typowych dla budynków usługowych, m.in. posiada 89 miejsc parkingowych co daje wskaźnik 0,67 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie. Takie wskaźniki dla zabudowy mieszkaniowej były 15 lat temu. Po to je wtedy podnosiliśmy, by nie doszło do chaotycznego zabetonowywania Krakowa - zwraca uwagę radny Grzegorz Stawowy.

W projekcie uchwały wraz z innymi radnymi wskazał też, że podobna sytuacja ma np. miejsce w przypadku inwestycji przy ul. Langiewicza, gdzie wybudowano obiekt biurowy i konferencyjny, a sprzedawano lokale inwestycyjne. Inny przykład to inwestycja z ul. Saskiej, gdzie lokale mają powierzchnię 18,17 - 18,51 mkw i są przeznaczone do zamieszkania i wynajęcia.

- Trzeba też pamiętać, że w przypadku, gdy w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dany teren ustanawia się jako usługowy, to jest tam mniejsza powierzchnia na tereny zielone, niż w przypadku bloków mieszkalnych. Stąd też nasza propozycja, by prezydent przeanalizował możliwość zmian planów miejscowych jak i wskaźników parkingowych w związku z coraz większą liczbą przypadków inwestycji dotyczących lokali na wynajem - dodaje radny Grzegorz Stawowy.

Alarmuje, że proceder związany z budową lokali mieszkalnych na obszarach usług zwiększa zabetonowywanie Krakowa i rodzi coraz większe problemy parkingowe.

Radni, którzy podpisali się pod projektem uchwały, zawnioskowali więc, by prezydent Krakowa do 30 grudnia 2021 r. przeanalizował zasadność przystąpienia do sporządzania lub zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a do 30 listopada 2021 r. dokonał analizy oraz przedstawił projekt zmiany uchwały z 2012 r. dotyczącej programu parkingowego - szczególnie w zakresie określenia liczby miejsc postojowych, wymaganych na potrzeby zagospodarowania działek budowlanych na terenie miasta.

Prezydent Krakowa wydał negatywną opinię dla projektu uchwały kierunkowej dotyczącego zmiany wskaźników parkingowych. "Określenie zarówno wskaźnika miejsc parkingowych, funkcji zagospodarowania terenu, czy też wskaźnika terenu biologicznie czynnego winno nastąpić w planie miejscowym, a nie w ramach realizacji wytycznych wynikających z uchwały kierunkowej" - wyjaśnił prezydent Jacek Majchrowski.

Szacuje się, że obecnie udział sektora mieszkań na wynajem w całym rynku inwestycyjnym w naszym regionie wynosi niecałe 5 proc., z tendencją wzrostu do 10 proc. w najbliższych latach. W Polsce mieszkania na wynajem stanowią ok. 15 proc. (2,3 mln z 14,8 mln mieszkań).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie