Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków może być pierwszym miastem w Polsce bez pieców i kominków

(AM)
Fot. Adam Wojnar
Prawo kontra smog. Wprowadzenie w Krakowie całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w kominkach przewiduje projekt uchwały małopolskiego sejmiku. Teraz wszystko zależy od jego radnych.

Jeśli sejmik przegłosuje tak radykalne ograniczenia, nowe przepisy będą obowiązywać od początku 2019 roku. Działacze antysmogowi są przekonani, że to konieczne posunięcie. - Nie można udawać, że problem kominków w Krakowie nie istnieje. Są poważnym źródłem emisji pyłów i benzoapirenu - mówi Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Pierwotna wersja uchwały dopuszczała palenie w kominkach. Za wprowadzeniem jednak także i tego zakazu opowiedział się Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski, Krakowski Alarm Smogowy oraz prezydent Krakowa.

- Spalanie biomas, w __tym drewna, powoduje wysoką emisję pyłów oraz związków, które są rakotwórcze - mówił Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Przeciwko takim regulacjom protestują środowiska związane z producentami pieców i kominków. - Zamiast radykalnego zakazu spalania węgla i drewna, a co za tym idzie, likwidacji pieców, należy wprowadzić zrównoważony program dopuszczający do stosowania tylko nowoczesne instalacje. Takich, które technologicznie będą zapewniały czyste spalanie i będą miały - potwierdzony przez uprawnione instytucje -__ atest producenta - uważa Jacek Ręka z Fundacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Człowiek - Środowisko - Ekonomia.

Jego zdaniem należy precyzyjnie określić dopuszczalny poziom emisji dla instalacji, a także stworzyć system ich kontrolowania. Proponuje także objęcie dofinansowaniem nie tylko wymiany pieców węglowych na ekologiczne, ale także kominków. - Perspektywa pozyskiwania z drewna ciepła nawet dwukrotnie tańszego od węgla i czterokrotnie tańszego niż z gazu przyśpieszyłaby wymianę starych kotłów i pieców spalających węgiel, w tym także nieekologicznych starych kominków. Takie regulacje przyczyniłyby się do szybszej likwidacji smogu - dodaje Jacek Ręka.

Szacuje się, że w Krakowie 35 proc. (12 tys.) budynków jednorodzinnych jest wyposażonych w kominek. Takie instalacje są także w kamienicach, ale tam nikt ich jeszcze nie policzył.

Do 8 grudnia potrwają konsultacje społeczne w sprawie zakazu dla węgla i drewna. Uwagi do projektu uchwały można składać elektronicznie na adres e-mail: [email protected], pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, 30-017 Kraków, ul. Racławicka 56.

W ramach konsultacji społecznych odbędzie się także tzw. wysłuchanie publiczne w Krakowie w dniu 27 listopada o godzinie 11 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego, (aleja 29 Listopada 46). Wtedy każdy z mieszkańców będzie mógł się wypowiedzieć na temat zakazu.

Zarząd Województwa Małopolskiego na razie nie ma w planie wprowadzenia ograniczeń w paleniu węglem na terenie całej Małopolski. - Gdybyśmy teraz wprowadzili normy dla pieców dla wszystkich naszych gmin, byłby to akt terroru i działanie wbrew opinii wójtów i __burmistrzów - powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski