Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków może zorganizować pierwsze unijne forum

Redakcja
EKONOMIA. Kraków może stać się gospodarzem pierwszego europejskiego Forum Rynku Wewnętrznego. To nowa inicjatywa, która ma na celu zmobilizowanie państw członkowskich do szybszego dostosowywania prawa do norm unijnych.

W Forum Rynku Wewnętrznego mają uczestniczyć przedstawiciele rządu wszystkich państw Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, posłowie, biznesmeni, a także zwykli mieszkańcy. - Byłaby to dla nich okazja, aby poinformować o tym, pod jakimi względami są dyskryminowani w porównaniu z mieszkańcami innych krajów UE - powiedziała europoseł Róża Thun, pomysłodawczyni forum.

Planuje się, że pierwsze forum zostałoby zorganizowane jesienią 2011 roku w Polsce, w Warszawie lub Krakowie. - Najważniejsze, żeby było w Polsce, kwestia, w którym mieście jeszcze nie została rozstrzygnięta. Ja oczywiście chciałabym, aby odbyło się w Krakowie - powiedziała Róża Thun. Według niej forum może stać się miejscem, gdzie o prawach konsumentów w Unii Europejskiej będzie się mówić nie hermetycznym, ale zrozumiałym dla każdego mieszkańca językiem. Przygotowywana jest także strona internetowa, na której będzie można znaleźć informacje na temat korzyści dla mieszkańców, jakie wynikają z wprowadzenia w danym kraju norm unijnych (np. dostępności do legalnej pracy).

Inicjatywa forum została poparta także przez europosłów z PiS. - Właśnie w czasach, kiedy zwalnia gospodarka powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób wzmocnić konkurencyjność naszego rynku - powiedział europoseł Adam Bielan z PiS w czasie debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Wczoraj podczas sesji PE w Strasburgu przyjęte zostało doroczne sprawozdanie w sprawie tabeli wyników rynku wewnętrznego. To opracowanie, które podsumowuje tempo wprowadzania unijnych dyrektyw we wszystkich krajach członkowskich. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, zajmujemy zazwyczaj trzecią lub czwartą pozycję od końca. W ciągu ostatniego półrocza nastąpił jednak wyraźny postęp, ponieważ zostało przyjęte w formie rozporządzenia lub ustawy 12 unijnych dyrektyw. Pod tym względem wyprzedziła nas jedynie Portugalia, która wprowadziła 16 dyrektyw. Polska ma ich jeszcze do wprowadzenia ponad 20.

(AM)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski